Heyecanlı Bekleyiş Sona Eriyor! Hyundai'nin Yeni Elektrikli Arabası Ioniq 6

elektrikli arabalar, elektrikli araba fiyatları, elektrikli araçlar, hyundai ioniq hyundai ioniq 6

İkonik bir araba serisi olan Ioniq, yeni modeliyle dikkatleri üzerinde topluyor. Performans söz konusu olduğunda beklentileri karşılamayı başaran model, elektrikli araba kullanmayı tercih eden kişiler için iyi bir seçim haline geliyor. 53 kWh ve 77 kWh olmak üzere iki farklı pil kapasitesine sahip olan Ioniq 6, herkesin gereksinimlerine uygun olan seçeneği satın almasını mümkün kılıyor. Daha düşük menzile sahip olan 53 kWh bataryalı model, 450 ile 480 kilometre arasında bir mesafe almanıza imkan tanıyor ve tam dolu pil, sunduğu uzun mesafe ile özellikle şehir içi kullanımlarda işlevsel hale geliyor. Daha büyük kapasiteye sahip olan 77 kWh boyutundaki batarya ise 600 ile 610 km aralığında uzun bir mesafeyi tek seferde almanızı sağlıyor. Uzun mesafe, Hyundai Ioniq 6 modelinin öne çıkan nitelikleri arasında yer alıyor. Şehirler arası yolculuk yapılacağı zaman uzun menzil, kullanıcılarına birçok farklı avantaj sağlar.

“Gelmiş geçmiş en iyi elektrikli araba modelleri” hakkındaki yazımızı okumak için tıklayın.

Ioniq 6 Şık Tasarımı ile Göz Dolduruyor

Modern çizgileri çarpıcı tasarım diliyle bir araya getirmeyi başaran Hyundai, arabasının dizaynına önem veren kişilere hitap ediyor. Çağdaş görünümü sayesinde zamansız bir parça haline gelen model, şık bir araba arayışında olan kişilerin ihtiyaçlarına yanıt vermeyi başarıyor. Bir önceki modeli olan Ioniq 5’in SUV tasarımının aksine Hyundai Ioniq 6 modeli Sedan dizaynıyla dikkat çekiyor. Şık dört kapılı tasarımı, kavisli kenarları ve dikkat çekici farları, modelin ilk bakışta dikkatleri üzerinde toplayan tarafları arasında yer alıyor. Arka tarafında konumlandırılan ince farlar ve fren lambaları, araca ayrı bir hava kazandırıyor ve ön tarafında Parametrik Piksel olarak nitelendirilen farları ise aydınlatma sistemine kristal havası kazandırıyor. Diğer ikonik modellerde kullanılan Parametrik Piksel, Hyundai Ioniq 6’ya da orijinal bir görünüm kazandırıyor. Ayrıca 12 renk ve 2 farklı tekerlek tasarımına sahip olan model, herkesin kişisel zevkleri doğrultusunda özelleştirebileceği bir niteliğe sahip. Siyahtan maviye, griden bordoya kadar geniş bir renk skalasına sahip olduğu için herkesin beğenisini kazanmayı başarıyor. Estetik detayları işlevsellikle harmanlayarak ortaya her açıdan geliştirilmiş bir model çıkaran Hyundai, yeni araba arayışında olanların göz atması gereken seçenekler arasında baş sıralarda yer alıyor.

Elektrikli Arabaların Yenisi Hyundai Ioniq 6 Ne Zaman Çıkıyor?

Merakla beklenen Hyundai Ioniq 6, elektrikli araçlar içinde şimdiden öne çıkmayı başarmıştır. 14 Temmuz’da Busan’da tanıtılan Ioniq 6, 2022 yılının beklenen modelleri arasında yer alır.

Ioniq 5 ile Ioniq 6'nın Farkları Nelerdir?

Ioniq 6, ilk olarak tasarımıyla Ioniq 5 modelinden ayrılır. Ioniq 5, SUV iken Ioniq 6, sedandır. Her iki araç da E-GMP platformu üzerinden şarj olsa da Ioniq 6 verimli aerodinamik tasarımı sayesinde daha düşük bir sürtünme katsayısına sahiptir. Önceki modeline kıyasla dingil mesafesi 50 mm daha küçük olmasına rağmen uzunluğu 220 mm daha fazladır. Yükseklik bakımından da 110 mm daha kısadır. Menzil mesafesi de daha yüksek olan Ioniq 6, tam dolu batarya ile daha uzun yolculuklar yapmanıza imkan tanır.

Hyundai Ioniq 6 İncelemesi

Sensörler aracılığıyla sürüşü otomatikleştiren model, uzun yollarda sürücülere rahatlık sağlamayı başarıyor. SCC desteği sayesinde sürücünün sürüş tarzını öğrenerek belirlenen hız doğrultusunda öndeki araçla aradaki mesafeyi de koruyabilen Hyundai Ioniq 6, kullanan kişinin alışkanlıklarını öğrenebiliyor. Ayrıca FCA, önünüze çıkan nesnelerle çarpışma olasılığınızı azaltıyor ve öndeki araç aniden yavaşladığında ya da beklenmedik bir anda yaya önünüze çıktığında çarpışma riskini algılayarak size uyarı veriyor. Hatta uyarıdan sonra çarpışma riski devam ediyorsa, acil olarak fren yapmanıza yardımcı oluyor. Ayrıca V2L teknolojisini desteklediği için de kullanıcılarına avantajlar sunmaya devam ediyor. V2L, elektrikli ve hibrit araçlar içerisinde yer alan pillerin ev aletleri gibi farklı cihazlara güç vermesini sağlıyor. Özellikle kamp alanındayken kahve makinesi benzeri çeşitli elektrikli aletleri çalıştırmanızı mümkün kılan V2L, dış mekanlarda kullanıcılarına konfor sağlıyor. Pili daha işlevsel bir şekilde kullanmaya yardımcı olan özel sistemiyle Ioniq 6, elektrikli araçlar içinde farklı bir yerde konumlandırılıyor. Kullanıcılarına stresten uzak bir sürüş deneyimi sağlamak için teknik açıdan geliştirilen model, konfor elementlerini sağlamasıyla da dikkatleri üzerinde topluyor.

Hyundai Ioniq 6 Teknik Özellikleri

Hyundai Ioniq serisinin en yeni modeli, teknik detaylarıyla da kullanıcılarının çoğu gereksinimini karşılamayı başarıyor. Performansı artırmak için aerodinamik bir tasarıma sahip model, daha dengeli bir sürüş deneyimi elde etmenizi sağlıyor. Yüksek hızlara çıkıldığında aracın sarsılma oranını azaltarak sürücülere güven sunuyor. Ayrıca aerodinamik tasarımı sayesinde keskin viraj gibi zorlu alanlarda daha rahat bir şekilde hareket edilmesini mümkün hale getiriyor. Tekerleklerin merkezi arasındaki mesafenin 2950 mm olması ise aracın dengesinin daha iyi bir şekilde sağlanmasına destek olurken ideal aks mesafesi de aracın virajları rahat bir şekilde almasına yardım ediyor. Kısa dingil mesafesine sahip olduğu için 1. sınıf araçlar arasında konumlandırılan model, sürücülere bu konuda da birçok avantaj sağlıyor. Ayrıca Hyundai’nin E-GMP olarak da bilinen Elektrikli Küresel Modüler Platformu’nda 18 dakika içinde pili hızlı bir şekilde doldurmanızı da mümkün hale getiriyor. Pil seviyesi %10’da iken 20 dakikanın altında %80’e çıkabilmesi, acil durumlarda aracın işlevselliğini artırıyor. Ultra hızlı şarjı destekleyen model, kısa süre içinde uzun mesafeleri kat etmenizi destekliyor. Kısa süreli şarjla uzun yolculuklar yapmanıza imkan tanıması, Hyundai Ioniq 6’nın öne çıkan özellikleri arasında yer alıyor. HDA2 olarak da bilinen otoyol sürüş yardımı da aracın fonksiyonelliğini artıran elementlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Temel olarak HDA2, aracı sürerken öndeki araçla olan belirli bir mesafeyi ve hızı korumanıza yardımcı oluyor ve şeritli yollarda aracın şerit içerisinde kalmasını sağlayarak daha güvenli bir sürüş elde etmenizi sağlıyor. Ek olarak otoban gibi çok şeritli yollarda şerit değişiklikleri yapmanıza yardımcı oluyor. Belirli bir hızın üzerinde sürüş yaparken dönüş sinyal düğmesini istenen şerit yönüne çekerek otomatik olarak şerit değiştirilmesini de sağlıyor.

Ioniq 6 İç Mekan Özellikleri

Teknik detaylarının yanı sıra Ioniq 6 modeli iç mekan özellikleriyle de dikkatleri üzerine çekiyor. Aracın içerisinde 12 inç boyutlarına sahip olan dokunmatik bir ekran yer alıyor. Kullanıcı deneyimini geliştirmek amacıyla tasarlanan dijital panel, özelleştirilebilir yapısıyla da dikkat çekiyor. Ayrıca aracın mevcut şarj durumunu göz önünde bulundurarak gerçek zamanlı olarak seyahatin menzilini haritalıyor. Sitemin içerisinde yer alan araç hizmeti, gidilecek mesafeyi göz önünde bulundurarak yolculuğa bir şarj istasyonunu dahil edecek şekilde çalışıyor. Özel rotalama işlemi, pilin yanlış yerlerde yanlış zamanlarda bitme olasılığını azaltıyor. Ayrıca Bluetooth çoklu bağlantı desteğine sahip olduğu için akıllı telefonlarınızı araca rahatlıkla bağlayabilirsiniz. Hem Apple CarPlay hem de Android Auto, 12 inçlik geniş ekranda üstün bir deneyim sunarken çoklu bağlantı desteği, aynı anda iki tane cihazı bağlamanıza imkan tanıyor. Cihazlardan birinde telefon görüşmeleri yaparken diğerinde müziği ayarlayabilir, iki farklı işlem için tek ekrandan yararlanabilirsiniz. Ekran detaylarının yanı sıra iç dizaynıyla da kullanıcılarının beğenisini kazanıyor. Çift Renkli Ortam Aydınlatması, 64 renk arasından ve önceden ayarlanan altı tema içerisinden kabininizin görünümünü dilediğiniz gibi düzenlemenize yardımcı oluyor. Speed Sync Aydınlatma modu ise arabayı sürüş hızınızla senkronize bir şekilde iç aydınlatmanın parlaklığını değiştirerek sürüşünüzü daha kişisel hale getiriyor. Özel olarak tasarlanan rahat koltuklar ise aracın konforunu arttırıyor.

Dİğer elektrikli arabalardan Citroen Ami ve Dacia Spring hakkında yazılarımızı okuyun.

Elektrikli araba fiyatları ve özellikleri hakkında bilgi edindikten sonra ikinci el aracınızı satmaya karar verdiyseniz, Otonakit’ten fiyat teklifi alarak sorunsuz bir şekilde satış işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

Arabam Kaç Para

Etiketler