İkinci El Araç Satışı Zorlukları

araç satışı

Son zamanlarda popülerliği artan ikinci el otomobil sektörü genel araç satış kriterlerinin de değişmesine yol açtı. Otomobil sahibi olanlar araçlarını satmaya karar verdiklerinde kendilerini stresli ve yoğun bir sürecin içerisinde bulabiliyor.

Araç Satış Süreci ve Zorlukları

Aracını satmak isteyen bir kişinin öncelikle aracının değerini belirleyerek işe başlaması gerekiyor. İlan sitelerinde yer alan araçlara göre bir fiyat belirlense de ilanlardaki araçların fiyatları genel olarak gerçek değerinden farklı oluyor.Bunun nedeni aracın markası, modeli, yaşı, vites, yakıt seçenekleri, rengi, segmenti hasar durumu  vs gibi pek çok detayının farklı özelliklere sahip olmasıdır.Fakat sadece fiyatı etkileyen faktörler bunlardan ibaret değildir. Bunun yanında piyasadaki  arz talep dengeleri de fiyat üzerinde etkili olmaktadır.

Daha sonra, ilanı inceleyen ve aracı almak istediğini belirten kullanıcılar araç sahibiyle iletişim kuruyor. Bu kullanıcılar içerisinde galeriler ve aslında aracı almaya niyeti olmayan kişiler de yer alıyor. İlanda detaylı bir açıklama yazılmış olsa bile aynı bilgiler tekrar sorulabiliyor ya da konuyla ilgili olmayan sorularla konu dışına çıkabiliyor. Ödemenin çek ya da peşin olup olmadığı, hasar kaydının ne kadar olduğu, aracın önceki sahibinin kim olduğu, ehliyetin sahte olup olmadığı, tarla, tekne ya da alakasız başka ürünler ile takas olup olmayacağı, araç kilometresinin orjinalliği  gibi zaman kaybettirici sorular arasında bulunuyor.

Tüm sorular yanıtlanarak bir karara varıldığı zaman, aracı görmek için görüşme ve ekspertiz süreçleri başlıyor. Aracı görmek isteyen kişi ekspertiz yaptırmak için farklı bir ekspertiz firması kullanabiliyor ve sizin her müşterinin ekspertizi için ayrı ayrı zaman ayırmanız gerekiyor. Görmeye gelen müşteri sizin beyan ettiğiniz kusurların haricinde kusur bulduğunda bu durumdan yararlanarak araç fiyatında yüksek oranda indirim talep edebiliyor. Örneğin, müşteri araç üzerinde çıkan bir parça boya, stop veya far kırığı, araç içi deformasyon gibi durumlar için tamirat ya da değer kaybının çok daha fazlasını indirim olarak talep edebiliyor. Bu indirimi istemesenin sebebi de esasında bu boyanın ve/veya ufak hasarın gerçek değerinin ne kadar olduğunu bilmemesi.

İkinci el araba satın alırken dikkat edilmesi gerekenler yazımızı kaçırmayın !

Tüm aşamaları geçtikten sonra ise evrak süreçleri başlıyor. Aracınızın devir ve ödeme işlemleri için müşteriyle anlaşmaya varmış olmanız gerekiyor. Alıcı, aracın devir işlemleri tamamlanmadan ödeme yapmayacağını beyan edebilirken, satış yapan kişi devir işlemlerini noter üzerinden tamamladıktan sonra alıcıdan haber alamayabiliyor. Son zamanlarda haberlerde de yer almaya başlayan bu ve benzeri mağduriyetler satış süreçlerinde sıklıkla yaşanabiliyor.

Sorun Yaşatmayan Bir Araç Satışı İçin Otonakit’le Tanışın!

Borusan Araç İhale tarafından hizmete sunulan Otonakit, ikinci el araç satışının getirdiği zorlukların hepsini unutmanızı ve aracınızı çok daha rahat ve güvenle satmanızı sağlıyor. Yapmanız gereken tek şey Otonakit internet sitesi üzerinden aracınızın marka, model, kilometre ve hasar bilgilerini girerek ikinci aracım ne kadar eder bunu hesaplamak.Teklifi kabul etmeniz durumunda 3 iş günü içinde sizin için uygun zaman  ve lokasyonda ekspertiz randevunuzu oluşturabilirsiniz. Ekspertiz randevunuzda sizi Otonakit müşteri temsilcileri karşılıyor ve aracınız için beyan ettiğiniz kilometre, model yılı, model açılımı, marka gibi temel bilgileri kontrol ederek aracınızı nihai ekspertize alıyor.

Aracınızın detaylı ekspertiz işlemleri profesyonel bir ekspertiz firması tarafından gerçekleştirildikten sonra Otonakit aracınızın detaylı ekspertiz sonucuna göre bir değerlendirme yapıyor ve son teklifiniz müşteri temsilcisi tarafından size sunuluyor. Onaylamanız durumunda da satış işlemleri için hemen notere gidiliyor ve bir saat içerisinde Borusan Araç İhale tarafından adınıza kayıtlı hesap numaranıza ödemeniz yapılıyor.

Otonakit, yirmi yılı aşkın ikinci el otomobil satışı tecrübesi ve Borusan güvencesiyle müşterilerine en gerçek fiyatları sunuyor. Müşteri memnuniyetini ve güvenini önceliklendiren Otonakit, müşteri deneyimini üst düzeye çıkarıyor.

Aracınızı satışa çıkarmak istiyor ancak fiyat konusunda emin olamıyor musunuz? Uzun süren evrak işleriyle uğraşmak ya da alıcı bekleyerek zaman kaybetmek istemiyor musunuz? O halde Otonakit tam olarak aradığınız hizmet. Siz de Otonakit’e başvurun hemen işlemlerinizi başlatın. Aracınızı kolay ve sorunsuz bir şekilde satmanın keyfini yaşayın.


Arabam Kaç Para

Etiketler