Krank Mili Hakkında Bilinmesi Gerekenler

krank mili, krank biyel mekanizması

Bir motor, araçların en hayati parçasıdır ve aracı hareket ettirmeye yardımcı olur. Motor farklı bileşenlerden oluşur. Krank mili motorların temel parçasıdır. Motor krank mili gibi kritik öneme sahip bir parça olmadan çalışamaz. Peki, krank nedir? Krank, bir mile veya dönen başka bir nesneye, mekanizmaya bağlı ucu bulunan bir koldur. Milin dönen bölümleri, krank kollarından oluşur. Krankın bir ucu dönen şaftın merkezindedir. Diğer ucu ise, dönme merkezinden biraz uzaktadır. Bir kalemtıraş buna iyi bir örnektir. Krankın bir ucu, dönme ekseni boyunca uzanan bir cıvata ile bileme kafasına bağlanır. Kalemtıraş krankını çevirdiğinizde, tüm bıçak kafasının krank milinin merkezi etrafında dönmesini sağlar. Krank mili ile ilgili tüm merak ettiklerinizi aşağıda bulabilirsiniz.

Krank Mili Nedir?

Krank mili nedir? sorusunun en net cevabı, hareket sağlamak için piston hareketlerinin gerekli olan dönme hareketine dönüşmesini sağlayan motor bileşeni olarak verilebilir. Motorun altına oturan, genellikle çelik veya demirden yapılmış, ağır hizmet tipi bir kit parçasıdır. Krank mili, her iki uçta da büyük yataklarla motora bağlanmıştır. Volana ve bunun aracılığıyla debriyaja bağlanır. Değişen krank mili ölçüleri, yağ basıncını ve akışını etkiler.

Arabalara dair bilmeniz gereken 10 terim için tıklayın.

Krank Mili Ne İşe Yarar?

Bir krank mili, bir arabanın motorunun alt ucunun içinde çalışır ve pistonların dikey hareketini yatay dönme hareketine dönüştürür, bu da tekerlekleri dişli kutusu aracılığıyla hareket ettirir. Krank mili, her iki uçta da büyük yataklarla motora bağlanmıştır. Volana ve bunun aracılığıyla debriyaja bağlanır. Debriyaja basıldığında, krank milinin dönme enerjisi dişli kutusu ve diferansiyel aracılığıyla tekerleklere bağlı olan tahrik millerine iletilir ve böylece otomobilin hareket kabiliyeti oluşturulur.

Arabam kaç para diye merak ediyorsan Otonakit’ten teklif al!

Krank Milinin Önemi

Krank mili, motorun doğru ve etkin çalışmasını sağlar. Krank milleri, uzun ömürlü, sağlıklı motorlar için maksimum dayanım ve aşınma direnci yaratırlar. Bu alet, çok silindirli geniş motorlara daha yumuşak bir sürüş sağlamak ve aynı zamanda motordaki titreşimleri azaltmak için son derece önemlidir.

Krank Mili Çeşitleri Nelerdir?

Bir motorda kullanabileceğiniz üç farklı krank türü vardır. Krank mili malzemesi farklı olan bu türleri aşağıda bulabilirsiniz:

  • Döküm Krank Milleri: Birçok dizel ve benzinli motorda bulunur. Adıyla uyumlu olarak dövülebilir demirden bir döküm işlemiyle yapılır. Yapımı uygun maliyetli olduğundan ve iyi çalışmasından dolayı üreticiler için popüler bir seçimdir.
  • Dövme Krank Milleri: Dökme kranktan daha sağlam bir krank milidir. Çoğunlukla 16v ve yüksek gerilimli motorlarda yaygın olarak bulunur. Bu tip kranklar da döküm tipleri gibi sertleştirilir ancak indüksiyon sertleştirme kullanılır.
  • Kütük Krank Milleri: Motorunuzdan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, sahip olabileceğiniz en iyi krank türüdür. Diğer elementlerin yanı sıra nikel, krom, alüminyum ve molibden gibi malzemeleri içerir.

Krank Mili Nasıl Çalışır?

Krank milinin çalışması oldukça ilginç ve kolaydır. Bir krank, bağlantı çubuklarına bağlı krank pimlerine, kranklara ve üzerindeki baskıyı azaltan bir titreşim damperine sahiptir. Krank milleri, uyumlu hareketlerin oluşması için farklı motor parçaları ile birlikte çalışırlar. Motor pistonu hareket ederken, hareketini bir krank biyel mekanizması aracılığıyla krank miline aktarır. Krank dişlisi gücü eksantrik mili dişlisine iletir, bu da sırayla valf mekanizmasını eksantrik mili aracılığıyla çalıştırır. Motorun güç döngüsü de tamamlanınca tüm döngü tekrarlanır.

Krank Mili Döngüsü Ne İşe Yarar?

Krank mili döngüsü, otomobilin aktarma organlarının entegrasyonu için son derece hayati öneme sahiptir. Giriş strokundan egzoz strokuna kadar motor döngüsünü başlatır ve bitirir. Krank mili döngüsü, her bir döngünün farklı mekanik işlemlerinin mükemmel bir uyum içinde kalmasını sağlar.

Krank Mili Kaç Parçadan Oluşur?

Bir krank mili, krank pimlerinden, krank ağlarından (krank kolları veya yanaklardan), dengeleme ağırlıklarından ve ana muylulardan oluşur. Bağlantı çubuğunun büyük ucu, krank milinin krank pimine bağlanmıştır. Krank ağı, krank milinin en önemli parçasıdır. Krank ağı, krank milini krank yatağı muylularına bağlar. Karşı ağırlıklar, krank miline denge ve stabilite sağlayan zıt kuvvet uygulayan bir ağırlık türüdür. Bunlar krank ağına monte edilir. Krank miline karşı ağırlık takılmasının nedeni, dönmenin neden olduğu reaksiyonu ortadan kaldırabilmeleridir.

Krank Milinin Dengelenmesi Nasıl Olur?

Herhangi bir motor yapısında dönen düzeneğin uygun şekilde dengelenmesi, performansı ve uzun ömürlülüğü en üst düzeye çıkarmak için çok önemlidir. Dönen bir düzeneği dengelemenin asıl amacı, krank mili karşı ağırlıklarının, pistonlar ve çubuklar tarafından oluşturulan döner ve ileri geri hareket eden kuvvetleri dengelemesini sağlamaktır. Dengeleme işlemi sırasında, bir çift piston ve çubuğun kütlesini simüle etmek için her bir çubuk muylusuna bobin ağırlıkları cıvatalanır. Bunun nedeni, her bir çubuk muylusunun iki set piston ve çubuğu desteklemesidir.

Krank Mili Arızası Nasıl Anlaşılır?

Krank mili arızası, artan ısı, basınç ve metallerin birbirine sürtmesi nedeniyle motor arızasına veya motor sıkışmasına neden olabilir. Motoru çalıştırırken önemli bir rol oynayan krank milinin arızalanması, sabit bir hızı korumayı zorlaştırabilir. Motor teklemelerine ve titreşimlerine yol açabilir. Bu arızalar, motor performansının düşmesine yol açar. Bu nedenle oluşabilecek düzeltilmesi çok maliyetli olabilen ciddi motor problemlerinden kaçınmak için, üreticinin tavsiye ettiği bakım ve servis programını takip etmeniz gerekir. Arızalı bir krank mili ile başlayan küçük bir sorun, ciddi bir motor veya şanzıman arızasına neden olabilir.

Güvenli ve rahat bir seyahat için araçlarınızın bakımı ve takibi son derece kritik öneme sahiptir. Bakımlı araçlarınızı gerçek değerini koruyarak satmak için hemen şimdi Otonakit'ten teklif al! Borusan hizmet kalitesini ve etkin müşteri deneyimini siz de keşfedin.Arabam Kaç Para

Etiketler