Lastik Ebatları ve Çeşitlerine Göre Nasıl Seçim Yapılır?

lastik çeşitleri

Araba Lastiği Nasıl Seçilir?

Kullandığınız lastikler yakıttan ne kadar tasarruf edeceğiniz konusunda bir fark yaratabilir. Bunun yanında aracınız için doğru lastikleri satın almak, daha verimli bir sürüş deneyimi yaşamanıza yardımcı olur. Bu nedenle uzun süre dayanan ve sürüş sırasında konfor yaratan bir lastik seçimi her sürücü için büyük önem taşır. Peki “Lastik alırken nelere dikkat edilir?” Lastik seçimi yapmadan önce lastik çeşitleri ve lastiklerin ölçüleri hakkında kapsamlı bilgi edinmeniz önemlidir. Böylelikle sizde ihtiyaçlarınıza uygun bir seçimde bulunabilirsiniz.

Lastik Çeşitleri Nelerdir?

Lastik çeşitleri hava şartları ve kullanım şekli göz önünde bulundurularak farklı tiplerde üretilir. Bu nedenle araç lastik ebatları belirlendikten sonra hangi tip lastiğin alınması gerektiğini bilmek önemlidir. Lastik çeşitleri aşağıdaki gibidir:

Dört Mevsim Lastiği

Her mevsim kullanılabilen bu lastik türü iyi bir sırt ömrüne sahiptir. Aynı zamanda sessiz sürüş deneyimi de yaşatan bu lastikler, yakıt verimliliğinde de üstün bir performans sergiler. Kış aylarının ılıman geçtiği bölgelerde ideal bir kullanım deneyimi yaşatan bu lastikleri ekstrem hava koşullarının hakim olduğu bölgelerde kullanmanız doğru olmaz.

Kış Lastiği

Özel bir kauçuktan üretilen bu lastikler, donma sıcaklığında sertleşmez. Bu özelliği ile de soğuk bölgeler için en ideal kullanımı sağlar. Bulunduğunuz bölgede hava sıcaklığı kış aylarında 7 dereceden az ise kış lastiği kullanmanız en doğru seçimdir. Kanal sayısı ve sırt desen derinliği etkili bir yol tutuşunu mümkün kıldığından karlı iklim şartlarında etkili bir performans sergiler. Ancak bu lastiklerin kış mevsimi bitiminde değiştirilmesi gerekir.

Yaz Lastiği

Girinti ve çıkıntı bakımından kış lastikleri ile değerlendirildiğinde daha pürüzsüz bir yüzeye sahip olan yaz lastikleri, tam mevsiminde kullanıldığında üstün bir hız ve fren deneyimi yaşatır. Aynı zamanda diş derinliği az olan yaz lastikleri yol tutuşunda da etkili bir performans sergiler.

Performans Lastiği

Genellikle üst sınıf sedanlar ve spor araçlar üretilen bu lastikler, motorun beygir gücünün etkisinden faydalanmayı sağlar. Diş derinliği az olan performans lastiklerinde sırt desen yoğunluğu da azdır. Bu özellikleri sayesinde de etkili bir yol tutuşu sağlar.

Lastik Ölçüsü Okuma Nasıl Yapılır?

Lastik ölçüleri, lastiğin yanak kısmından kolaylıkla okunabilir. Lastik yanağında birden çok sembol ve ölçü bir aradadır. Bu sembol ve ölçüler lastiğin üretim tarihi, yük endeksi ve tipi hakkında detaylar da sunar. Örnek vermek gerekirse 225 / 45R17 91W dizilimini sunan ifadelerdeki 225 taban genişliğini, 45 yanak yüksekliğini, 17 jant çapını, 91 taşıma kapasitesini ve W hız sembolünü tanımlar. Lastik ölçüsü ise aracın kataloğunda ya da sürücü kapısının içinde yazılıdır. Hatta bazı modellerde yakıt kapağı içerisinde de lastik ölçüsü bilgisi bulunur.

Lastik ölçüleri hakkında yazımızı okumak için tıklayın.

Lastik Üzerindeki Etiket Ne Anlama Gelir?

Oto lastik çeşitleri arasından seçim yaparken gördüğünüz etiketi tüm detaylarıyla okuyabiliyor musunuz? Etikette bulunan pompa resmi lastiğin yakıt tasarruf sınıfı hakkında bilgi verir ve yakıt tüketimini belirli bir oranda düşürür. Lastik üzerindeki etikette lastiğin ıslak yol tutuş sınıfı hakkında bilgiler de bulunur. Lastik dışı yuvarlama ses sınıfı hakkında da bilgiler sunan etiket ile almayı düşündüğünüz lastik hakkında kapsamlı bilgiler edinebilirsiniz.

Lastik Üzerindeki Yazılar Ne Anlama Geliyor?

Araba lastik çeşitleri üzerinde yazılar bulunur. Peki, bu lastiklerinin yan tarafında bulunan gizemli sayıların ve harflerin ne olduğunu hiç merak ettiniz mi?

Örnek olarak aşağıdaki lastik işaretleri dizisiyle başlayalım: 225/45 R 18 95 H SSR MOE M+S DOT 36/16

 • 225: Lastik genişliği
 • 45: En boy oranı
 • R: Malzeme türü
 • 18: Jant çapı
 • 95: Yük indeksi
 • H: Hız derecelendirmesi
 • SSR: 7
 • MOE: Orijinal ekipman anahtarı
 • M+S: Lastiğin çamur ve kar koşullarına uygunluğu
 • DOT: DOT kodu
 • 36: Üretim haftası
 • 16: Üretim yılı

Lastik Ebadı Değiştirmek Doğru mu?

Yanlış lastik ebatları kullanmak aracın sürüş özellikleri ve performansının bozulmasına neden olabilir ve bu durum da birtakım riskleri beraberinde getirir. Lastik ebadı değişimi yanlış yapıldığında debriyaj sistemlerinde sorun, hatalı hız sayacı ve bazı bozulmalar yaşanabilir. Üstelik yanlış ebatlardaki lastikler araç muayenesinde yasal olarak ağır kusur sayılır. Bu durumda da araç muayeneden geçemez. Bunun yanı sıra olası bir kaza sonrasında sigorta, zararları karşılamaz. Bu nedenle lastik ebadı değişimi yapılacaksa belirli bir kurallar çerçevesinde hareket edilmeli ve bir uzmandan yardım alınmalıdır.

Lastiğinizi Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Önemli Kural

Lastik seçimi sürüş güvenliğinden araç performansına ve yakıt tüketimine kadar birçok noktayı etkiler. Peki lastik alırken nelere dikkat edilmeli?

Bu seçimi yaparken dikkat etmeniz gerekenler şöyle:

1-Aracın Modelini, Üretim Yılını Mutlaka Bilmek

Her araç farklı bir lastik ebatına sahiptir. Bu ebatlar araç modeli ve aracın üretim yılına göre farklılık gösterir. Bu nedenle aracın modeli ve üretim yılından emin olmak önemlidir. Bu konuda en doğru bilgi araç ruhsatından edinilmelidir. Ruhsata bakarak aracın yaşı ve modeli hakkındaki bilgi kolaylıkla öğrenilebilir.

2-Araca Takılması Gereken Lastik Ebadını Bilmek

Lastik almak için detaylı bir araştırma yapmanız ve aracın lastik ebatı hakkında da net bir bilgiye sahip olmanız gerekir. Lastik ebadı hakkında bilgi sahibi olmadan yapılacak her araştırma hem yanlış bir seçime neden olur hem de zaman kaybına. Bu nedenle öncesinde lastik ebatı öğrenme son derece önemlidir. Almanız gereken lastiğin ebatı hakkında bilgileri araçta takılı olan lastiğe bakarak öğrenebilirsiniz. Takılı olan lastiğin yanak kısmında olan bu bilgi 225 45 R18 şeklinde rakamlar ve harfle tanımlanır. Aynı zamanda lastiğin kimliği olan bu bilgi en doğru seçimi yapmanızı sağlar. Son dönemlerde araçların ön ve arka lastikleri farklı ölçülerde üretilmektedir. Bu nedenle aracın ön ve arka lastik ebatları dikkatle kontrol edilmelidir. Gerektiğinde de lastik ölçüsü hesaplama yapılmalıdır.

3-Lastikleriniz RFT Olmalı mı Olmamalı mı?

RFT, Run Flat özelliğini taşıyan lastikleri tanımlar. Patlamaz lastik olarak da bilinen bu lastikler için en doğru tanımlama da patlasa bile yola devam eden lastiklerdir. Yolda yarılan lastikleri yaklaşık 80 km’ye kadar yol almayı mümkün kılar. Böylelikle olası yolda kalma durumunda yedek lastiği takma işlemi ile uğraşmaya gerek duymadan en yakın servise gidebilirsiniz. İşte bu bilgilerin özeti lastiğin yanak kısmında Run Flat şeklinde belirtilir. Ancak bu kısaltmalar lastiğin markasına göre farklılık gösterir.

4-Mevsimine Göre Lastik Seçimi

Türkiye çeşitli iklim koşullarına sahip bir ülkedir. Bu nedenle mevsimine göre lastik seçimi yapılmalıdır. Ayrıca zemin koşulları da göz önünde bulundurulmalıdır. Lastiklerin yanak kısmında M+S işareti bulunur. Bu lastiğin kar ve çamur koşullarına uygunluğu hakkında bilgi sunar. Bu detaya dikkat ederek mevsimine göre lastik seçimi yapabilir ve araçtan yüksek performans elde edebilirsiniz.

5-Lastikleri Almadan Önce İşinde Uzman Lastik Bayilerine Danışmak

Lastik seçimi yaparken detaylı araştırma yapmak kadar işinde uzman olan bir lastik bayisine danışmak da son derece önemli. Bu danışma sayesinde lastiği hem araç özelinde hem de bütçe özelinde beklentileri karşılayan bir modelde seçebilirsiniz.

Siz de aracınızı satmayı düşünüyorsanız güvenilir, hızlı ve sorunsuz bir hizmet için Otonakit’e gelin, online fiyat teklifi alın.

Arabam Kaç Para

Etiketler