Le Mans 24 Saat Yarışları Hakkında

Le Mans 24 Saat yarışları

1923 yılından bu yana Le Mans şehri yakınlarındaki Sarthe pistinde düzenlenmekte olan Le Mans 24 Saat yarışları, dünya otomobil yarışları içerisindeki en eski ve prestijli yarışlardan biridir. Yarışçılar 24 saat boyunca son teknoloji motorlara ve aerodinamiğe sahip spor arabalarla 13,6 km uzunluğundaki pistte en fazla turu tamamlayabilmek için mücadele verirler. Bu uzunluktaki bir yarışın tek bir yarış pilotu tarafından tamamlanması mümkün olmadığından her takım çoğunlukla 3 yarış pilotuyla yarışa katılır. Teknik ve aerodinamik özelliklerine göre dört sınıfa ayrılan araçlar aynı anda yarışır ve yarış sonunda kendi kategorilerindeki rakiplerine karşı kazandıkları mücadele için ödüllendirilir. Bununla beraber yarışa katılan bütün araçlar içerisinde en iyi tur sayısını yapan takım büyük ödülün sahibi olur.

Le Mans 24 Saat Yarışı Nedir?

Le Mans yarışlarını diğer otomobil yarışlarından ayıran en büyük özellik yarış süresinin uzunluğudur. Lemans 24 Saat Yarışı adından da anlaşılacağı üzere 24 saat sürer ve bu süre içerisinde en fazla turu atan takım yarışı kazanır. Örneğin son üç yılın birincisi olan Toyota Gazoo Racing takımı 2018 yılında yarışı 388 tur ve 5286 km ile kazanırken sonraki iki yılda 385 ve 387 tur tamamlayarakkazanmayı başarmıştır. Automobile Club de L'Ouest tarafından organize edilen Le Mans yarışlarında yarış için özel olarak üretilen otomobillerin hızlarının yanı sıra dayanıklılıkları da önemlidir. 24 saat süren bu yarışta otomobillerin yaşayacağı teknik arızaların tur kaybına sebebiyet vermeleri veya daha büyük aksaklıklara yol açarak takımın yarışı bırakmasına sebep olmaları, teknik ekibin ve yarışçıların korkulu rüyasıdır.

Çekme belgesi nedir nasıl alınır ? yazımızda tüm detayları bulabilirsiniz.

Her sene ortalama 60 yarış pilotunun yarıştığı Le Mans 24 Saat yarışlarına katılan araçlar, özelliklerine göre dört kategoriye ayrılmıştır. Hypercar (eski adıyla LMP1) ve LMP2, yarışa katılan otomobiller içerisindeki en üst iki sınıftır. Açılımı Le Mans Prototype olan bu iki sınıfa dahil olan otomobiller maksimum süratleri, ağırlıkları ve motor güçleriyle diğer iki sınıftan ayrılır. Hypercar sınıfında yarışan otomobillerin yarışı kazanma ihtimalleri diğer sınıflara göre oldukça fazladır. Bunun sebebi Hypercar kategorisindeki araçların diğer sınıflardan daha az teknik ve aerodinamik sınırlandırmaya tabi tutulmalarıdır. Son 10 yıl içerisinde yarışı kazanmayı başarmış Toyota, Porsche ve Audi markalarının otomobilleri LMP1 (Hypercar) sınıfında yarışan araçlardır. Hypercar sınıfı, takımların araçlarında hibrit teknoloji kullanmalarına müsaade edilen tek kategoridir. Hibrit teknolojiden faydalanan araçlar için motor hacmi sınırlandırması bulunmamaktadır. Hibrit olmayan araçlarda ise motor hacmi 5.5 litre ile sınırlandırılmıştır. Benzer şekilde araçların ağırlıkları da hibrit teknoloji tercihine göre bazı sınırlandırmalara dahildir.

LMP2 sınıfındaki araçları Hypercar sınıfında yarışan araçlardan ayıran en belirgin sınırlama motor hacmindedir. LMP2 sınıfındaki araçların motorları 600 beygirlik güç üretme kapasitesine sahip 4.2 litrelik Gibson V8 motorlardır. LMP2 araçlarının şasi üretimleri yarış kurulu tarafından belirlenmiş dört firma tarafından yapılmaktadır. Takımların; Dallara, Ligier, Oreca, Riley ve Multimatic ortaklığı tarafından üretilen şasiler haricinde herhangi bir şasiyi LMP2 sınıfında yarışan araçlarda kullanmasına izin verilmemektedir.

LMGTE PRO sınıfında yarışan araçlar ilk iki sınıfta yarışan araçların aksine prototip olarak üretilmiş araçlar değildir. Fabrika çıkışlı araçların belirli ölçeklerle sınırlandırılmış eklemelerle modifiye edilmelerinin ardından Le Mans yarışlarında mücadele etmeleri mümkündür. Le Mans 24 yarışlarında Ferrari, Porsche, Aston Martin, Chevrolet Corvette ve BMW gibi dünyaca ünlü markaların bu kategoride kendilerini dayanıklılık ve sürat açısından kanıtlamalarına imkan tanınır. Le Mans yarışlarında alınacak bir şampiyonluğun marka ve ürün reklamı açısından öneminin farkında olan büyük firmalar, araçlarını profesyonel pilotlara emanet etmeyi tercih etmektedir.

LMGTE AM sınıfı daha çok amatör ya da bir üst sınıfa geçmeyi hayal eden genç yarış pilotlarının mücadele ettiği kategoridir. Le Mans 24 Saat yarışlarının ruhunu ve heyecanını bu eşit imkanlarla sağlamayı amaçlayan yarış kurulu, amatör pilotlara ve genç yarış pilotlarına hayran oldukları yarış pilotlarıyla mücadele etme fırsatı sunar.

Le Mans 24 Yarışçıları

Bütün otomobillerin pistte dizili olduğu ve yan yana sıralanmış pilotların start verilmesinin ardından koşarak araçlarına bindiği Le Mans yarışlarında, otomobil dayanıklılığı kadar pilotların dayanıklılığı da sporcu sağlığı ve başarı için çok önemlidir. Yarışın 24 saat gibi oldukça uzun bir sürede koşulduğu göz önünde bulundurulduğunda, takımların birden fazla pilotla mücadele etmeleri bu dayanıklılığı arttırmaktadır. 1950 yılında yarışı tek başına tamamlayan Eddie Hall gibi istisnalar haricinde 1980’li yıllara kadar çoğu takımın iki sürücüyle mücadele ettiği görülür. Daha sonraki yıllarda takımların 3 yarış pilotu ile mücadele etmeleri güvenlik açısından uygun görülmüş ve bu bir kural haline getirilmiştir. Sürücülerin 24 saatlik yarış süresi boyunca tek seferde 4 saatten fazla araç kullanmaları yarış kuralları gereğince mümkün değildir. Aynı şekilde bir sürücünün Le Mans 24 yarışları süresince toplamda en fazla 14 saat araç kullanmasına müsaade edilmektedir.

2000-2005 yılları arasında arka arkaya 6 birincilikle adeta şampiyonaya ambargo koyan Danimarkalı yarış pilotu Tom Kristensen, toplamda 9 birincilikle 100 yıla yaklaşan Le Mans yarışları tarihinin en fazla şampiyonluk yaşayan efsane pilotudur. Tom Kristensen’in ardından en fazla birincilik yaşayan pilot, Formula 1'de de 8 birincilik elde etmiş Belçikalı yarış pilotu Jacky Ickx’tir. Alman yarış pilotu Frank Biela, İngiliz pilot Derek Bell ve İtalyan pilot Emanuele Pirro; Le Mans yarışlarını 5’er kez kazanmayı başararak tarihe geçmiş diğer pilotlardır.

En iyi üstü açık arabalar hakkında detaylı bilgi için tıklayın!

Le Mans 24 Pistleri

“Circuit de la Sarthe” adıyla bilinen ve dünyanın en ünlü pistleri arasında ilk sıralarda yer alan Le Mans 24 Saat yarışlarının yapıldığı pist, yarış için özel olarak tasarlanmış bölümlere sahip olduğu gibi, yılın diğer zamanlarından bölge halkının aktif olarak kullandığı yolları da kapsamaktadır. Halka açık bu bölümler, pistin özel tasarlanan bölümleri kadar konforlu olmadığı için araçların dayanıklılık ve yol tutuş imkanlarını test eder ve yarışı daha da heyecanlı hale getirir. 13,626 km uzunluğundaki pistin en hızlı tur rekoru 3:17.297 ile 2019 yılında Toyota Gazoo Racing takımı adına yarışan Mike Conway’a aittir. LMP2 sınıfında yarışan araçlar içerisindeki en hızlı tur ise 2018 yılında 3:27.200 ile Nathanael Berthon tarafından koşulmuştur. Araçların gelişimleri, yarış kurulunun güvenlik sebepleriyle aldığı kararlar ve yaşanan bazı üzücü kazalar sebebiyle pistin bazı bölümlerinde değişiklikler yapılmıştır.

Le Mans 24 2021 Yarışı Ne Zaman Yapılacak?

Le Mans 24 Saat yarışları genellikle haziran ayının ikinci haftasında düzenlenmektedir. 100 yıla yakın tarihinde dünyayı etkileyen bazı olaylar sebebiyle yarışın iptal edildiği veya ertelendiği yıllar olmuştur. COVID-19 pandemisi de yarış takviminin değiştirilmesine sebep olmuş ve yarış 2020 yılında eylül ayında düzenlenmiştir. Le Mans 24 2021 yarışı ise 21-22 Ağustos 2021 tarihlerinde düzenlenecektir.

Hypercar sınıfı için üretilen prototip araçların hayalini kursak da LMGTE AM sınıfı araçlar da hepimiz için başka bir görkemli düş. Eğer aracınızı satarak LMGTE AM sınıfı yeni bir araç için ilk adımı atmak istiyorsanız Otonakit’le tanışın.. Otomobiliniz için en iyi fiyat teklifini veren Otonakit’ten aracınızı satmak için teklif alın, sürprizsiz ve sorunsuz bir satış süreci yaşayın!


Arabam Kaç Para

Etiketler