LPG Fiyatları ve LPG Zammı 2022'de Ne Oldu?

lpg fiyatları, akaryakıt zammı, lpg zammı

Otomobillerde kullanılan bir yakıt türü olan LPG, benzine göre daha avantajlı olması nedeniyle kendine yaygın bir kullanım alanı bulur. Benzinli araçlara sonradan gerekli düzeneğin eklenmesiyle yakıt olarak LPG’ye geçiş yapılabilir. Son yıllarda birçok araç LPG’li olarak üretilmektedir. Yapılan zamlar her ne kadar bu gazın kullanımının maliyetini artırsa da halen en ekonomik yakıt türü olarak görülmektedir. Aynı zamanda diğer yakıt türlerine göre daha az bir çevre kirliliği yaratması yönüyle de avantajlıdır. Bu avantajdan ve yakıtın daha pek çok faydasından yararlanmak için LPG dönüşümü yaptırmalısın.

Yakıt tankının bağlantılarının profesyonel şekilde yapılması ile tüm yolculuklarını benzine göre daha uygun bir maliyetle gerçekleştirebilirsin. Benzinli aracına LPG taktırdıktan sonra bazı işlemler yapman gerekir. Bu işlemler muayenin yapılması ve LPG’nin ruhsata işletilmesi şeklindedir. Ruhsata işleme süreci noterler aracılığıyla yürütülür. LPG takıldıktan sonra 10000 bin kilometrede bir bakım yaptırılmalıdır. Bakım sırasında filtre değişimi, sızdırmazlık kontrolü ve çeşitli ayarlar yapılır.

LPG Nedir?

Sıvılaştırılmış petrol gazı olarak tanımlanan LPG, damıtılmış petrolden üretilir. Petrol yataklarında bulunan doğal gaz üretim sürecinde ayrıştırılır. Ayrıştırma sonucu elde edilen gaz, sıvı bir forma getirilir. LPG’nin herhangi bir rengi yoktur. Kokusuz olmasına rağmen rafinelerde sonradan yapılacak işlemlerle koku eklenir. Havadan ağır yapıda olan LPG’de sızıntı meydana geldiğinde ortamdaki oksijen tükenir. Sızıntı riskini önlemek için LPG’li olarak üretilen araçlar tercih edilmeli ya da profesyonel bir firma tarafından montaj işlemleri yapılmalıdır. LPG, bir araç yakıtı olmasının yanı sıra farklı alanlarda da kullanılabilen bir gazdır. Isınma ve soğutma amacıyla konutlarda, sanayi sektöründe, kimya alanında ve tahıl kurutma işlerinde kullanılır.

LPG güvenilirliği çok fazla tartışılan bir yakıt türüdür. Patlama riski özellikle insanların LPG kullanımından kaçınmalarına neden olur. LPG dönüşümü profesyonel bir işçilikle yapılan araçlarda patlama ihtimali son derece düşüktür. Yanıcılığının benzine kıyasla daha düşük olması da herhangi bir kaza anında yakıta bağlı patlama ortaya çıkma ihtimalini düşürür. Kaliteli markalara ait LPG tanklarını tercih ettiğin ve kurulum konusunda da alanında yetkin firmalara güvendiğin takdirde hiçbir problem yaşamazsın. Bunun yanı sıra bakım ve onarım işlemlerini de tam vaktinde yaptırman gerekir.

LPG Nasıl Elde Edilir?

%70 bütan ve %30 propan gazı, belirli bir basınç altında sıvılaştırıldıktan sonra LPG meydana gelir. Bu gazların karıştırılmasındaki amaç yanıcılığı artırmaktır. Sıvılaştırma ise gazın taşıma ve depolama için uygun bir forma getirilmesini sağlar. Hacimdeki azalmaya bağlı olarak gazın dolum süreçleri daha kolay hale gelir. LPG’nin tüplere dolumu sırasında basıncın kalkmasıyla gaz formu elde edilir. Petrol rafinelerinin yanı sıra doğal gaz üretim tesisleri de LPG elde etmek için kullanılabilir.

Araçlarda kullanılacak LPG gazı, yetkili benzin istasyonları aracılığıyla elde edilir. Dolum ağzı, aracın altında ya da benzin deposunun olduğu kısımda bulunabilir. LPG tanklarının tamamı dolum için kullanılmaz. Yaklaşık %80’lik bir kısma dolum yapılır. Dolum sırasında istasyon yetkilileri olmadan herhangi bir işlem yapılmamalı ve işlem tamamlandığında kapağın kapatıldığından emin olunmalıdır. Dolum sonrası aracı çalıştıracak enerjinin elde edilmesi ise yakıt hatları ile gerçekleşir. Hatlar yardımıyla regülatöre ulaşan sıvı haldeki LPG, gaz formuna dönüşür ve karbüratöre ulaştıktan sonra yanmayı gerçekleştirir.

LPG Zammı ile LPG Fiyatları Ne Kadar Oldu?

Akaryakıt zammı limitlerinin belirlenmesinde farklı değişkenler etkilidir. İşlenmiş ürün fiyatlarının Akdeniz piyasasındaki durumu ve dolar kuru bu değişkenlerin başında gelir. Günlük rafineri tavan satış fiyatı üzerinden depolardan çıkış fiyatı tespit edilir. Depo LPG fiyatlarının hesaplanması sürecinde toplam tutarın belirlenmesi için temin, dağıtım şirketinin payı ve servis maliyetleri göz önünde bulundurulur. 2022 Mart ayının başında yapılan zamlar ile fiyatlarda litre başına 61 kuruşluk bir artış söz konusu olmuştur. Büyükşehirler açısından bakıldığında LPG zammının yansıması şu şekildedir:

  • Ankara’da 10,17 Türk lirasından satılan LPG litre fiyatı 10,78 TL olmuştur.
  • İstanbul için fiyat, 10,07 Türk lirasından 10,68 Türk lirasına ulaşmıştır.
  • İzmir’de 10,01 Türk lirası olan fiyatlar yapılan zamla 10,62 lira olmuştur.

Otogaz litre fiyatı; 2021 yılının kasım ayında 6,86 Türk lirası, 2020 yılının eylül ayında 4,01 Türk lirasıdır. LPG otogaz fiyatlarındaki güncel artışlar; 2019, 2020 ve 2021 yılları ile kıyaslandığında oldukça fazladır. Türkiye’deki vergi uygulamaları, küresel enflasyon, ülkeler arası siyasi krizler; bu durumun nedeni olarak görülebilir.

LPG'li Araç 100 Km'de Kaç Litre Yakar 2022?

Gün içerisinde istediği her an araç kullanmak ve işine kendi arabasıyla gitmek isteyenler için yakıt tasarrufu son derece önemlidir. LPG’li araçların markasına ve modeline göre tükettiği yakıt miktarı değişir. Ortalama olarak bir tutar belirtmek gerekirse 100 km’de yaklaşık 10 litrelik bir tüketimden bahsedilebilir. Bu da 2022 Mart ayı zamları üzerinden değerlendirilirse 100 Türk lirasını aşan bir tüketime denk gelir. Oto LPG fiyatları günlük belirli bir mesafeyi aşmayan araç sürücüleri için yüksek masraflara yol açmaz. Uzun mesafede yolculuk yapanlar ise araç kullanımı konusunda bazı detaylara dikkat ederek tasarruflu bir kullanım olanağı elde edebilir. Tüketim miktarını düşürmek için şu detaylara dikkat etmelisin:

  • Mevsim koşullarına uyumlu lastik kullanmak ve lastiklerin havasını düzenli olarak kontrol ettirmek
  • Sürekli hız değişikliği yapmamak ve gaza haddinden fazla yüklenmemek
  • Ani fren yapmaktan kaçınmak
  • Uzun süre aracı rölantide tutmamak
  • Bagajdaki gereksiz ağırlığa yol açan yükleri araç içerisinden çıkarmak ve araç kapasitesinin üzerinde yolcu taşımamak
  • Hız seviyesinin yüksek olduğu durumlarda cam açmak yerine klima kullanımını tercih etmek
  • Yokuş aşağı seyir halindeyken vitesi boşa almamak

Yapılan otogaz zammı neticesinde ortaya çıkan son fiyatların yol açtığı maliyetleri bilmek, araba satış kararını verme noktasında da etkilidir. Yüksek bir maliyet, araç sahiplerinin arabalarını satma kararı almasına yol açabilir. Aynı zamanda model değişikliğine yönelme açısından da tüketilen yakıt miktarı etkilidir. Zamlardan sonra yapılacak hesaplamalar ile maliyet artışı düzenli bir şekilde izlenebilir.

LPG Yakıt Hesaplama Formülü Nedir?

LPG yakıt hesaplama, aracın için yaptığın masrafların bilincinde olman noktasında fayda sağlar. Basit bir hesaplama formülü ile düzenli harcama takibi yapabilirsin. Bu sayede her ay aracın için ne kadar bütçe ayırman gerektiğini bilir ve gerekli durumlarda aracını kullanmayarak tasarruf sağlayabilirsin. Yapman gereken depoyu tam olarak doldurduktan sonra kilometreyi not almak ya da sıfırlamaktır. Bunun yanı sıra tam depo LPG için ödediğin ücreti de not etmelisin. Böylece yakıt aldıktan sonra km başına ne kadar tüketim yaptığını bulabilirsin. LPG tankları genellikle 45 litre gaz alır. Litre başı fiyatı on lira olarak alırsak, 450 TL’ye bir depoyu doldurmak mümkündür. Depoyu doldurduktan sonra 100 km gittiğini varsayarsak, 450/100= 4,5 tl şeklinde bir hesaplama yapmak, sana kilometre başına yakıt tüketim miktarını verir.

Bütçeni aşan bir yakıt tüketimi söz konusu ise sen de Borusan güvencesiyle hizmet veren Otonakit farkıyla aracını satabilirsin. Hemen teklif al ve aracının satışını kolayca gerçekleştir.


Arabam Kaç Para

Etiketler