Marşpiyel Nedir ve Ne İşe Yarar?

marşpiyel

Otomobillerin iskelet sisteminin en elzem malzemelerinden biri olan marşpiyel, her ne kadar terim olarak az bilinse de arabaya her iniş ve binişte temas edilen bir parçadır. Sürüş ve otomobil güvenliği açısından marşpiyelin hasarsız ve sağlam olması hayati öneme sahiptir. Marşpiyelle ilgili merak ettiğiniz her şeyi derlememizde bulabilirsiniz.

Marşpiyel Nedir?

Basit tabirle marşpiyel, otomobilin ön ve arka bölümünü aracın tavan bölümüyle bağlayan, uzun ve çelik parçaya verilen isimdir. Bilhassa tek gövdeli araçlarda orta bölümün aşağı sarkmasını önleyerek önemli bir rol üstlenir. Bu önemli parça araçlarda sağ ve sol olmak üzere araç yanlarında yer alır. Kapı altından başlayarak teker yuvalarına kadar uzanır. Pek çoklarına göre araçlara iniş veya binişte ayağınızla temas ettiğiniz bölüm marşpiyel olarak tanımlanmaktadır.

Otomobiller için son derece önemli olan bu parçada görülen en yaygın sorun ise paslanmadır. Seyir esnasında yol ile temasına bağlı olarak taş, asfalt parçaları, kum gibi yol unsurlarından etkilenerek farklı tip sorunların yaşanmasına neden olabilir. Paslanma içerden başlayarak dışarı doğru ilerleyeceği için hemen fark edilmeyebilir. Uzun vadede bu paslanma sorunu ciddi hasarlara yol açabileceği gibi aracınızın değerinin düşmesine de neden olacaktır. Paslanma veya hasar boyutuna göre doğrudan marşpiyel değişimi yapılabileceği gibi farklı onarım yöntemleri de uygulanabilir.

Marşpiyel Ne İşe Yarar?

Aracın çelik iskelet sistemi olarak tanımlanan marşpiyel, özellikle olası bir kaza durumunda yolcular için güvenli bir kabin alanı oluşturulmasını sağlar. Çarpmaya bağlı olarak aracın düzgün hasar alması ve direncinin arttırılması da bu parçanın işlevsel özelliklerindendir. Otomobillerin yola yakın bölümünde yer alması nedeniyle kaldırımlar, yol mantarı, kasis gibi bozukluklar ile aracın ilk temas ettiği bölüm olması, zaman içinde parçada hasara yol açabilir. Marşpiyelde meydana gelecek tüm hasarlar araç güvenliğini tehlikeye atabilir, bu nedenle marşpiyel ihmal edilmemesi gereken bir parçadır.

Otomobiller için hayati öneme sahip marşpiyelin paslanma, çarpma veya sürtmelere bağlı olarak hasar alması, araç sahipleri için birçok sorunu ortaya çıkaracaktır. Araba marşpiyel bölümünde yaşanan arızalar parçanın değişmesiyle ya da diğer tamirat yöntemleri ile giderilebilir. Yapılan bu ufak değişimler değer kaybına neden olmasa da büyük çapta hasarlar ve değişimler de yine satış sırasında sorunlara yol açabilir.

Sandık motor nedir ? Tüm detaylar için tıklayın!

Marşpiyel Aracın Neresindedir?

Marşpiyel, otomobillerin arka ve ön çamurluk başlangıç ve bitimlerine, kapının alt kısmından başlayarak etek bölümüne kadar uzanan bölümdür. Otomobillerde sağ ve sol olmak üzere iki adet marşpiyel bulunur. Her ne kadar yaygın olarak aracın çamurlukları arasında kalan parça olarak tanımlansa da bu tanım eksiktir. Çünkü aracın sadece ön ve arka kısmında yere doğru uzanan bir bölüm olarak değil, bu kısımları tavan ile bağlayan uzun ve çelik bir gövde olarak düşünülmelidir. Sağ ve sol marşpiyel aracın kapı altından başlayarak etek bölümüne kadar uzanan kısmı olarak öne çıkar.

Marşpiyel donanımı, plastik ya da metal malzemelerden takılan aksamlar nedeniyle altta yer almakta ve görünmemektedir. Sol veya sağ marşpiyel üzerinde meydana gelen hasarlar bu nedenle hemen fark edilmeyebilir. Yere yakın araçlarda daha yaygın olarak görülen sorunların başında özellikle aracın yol veya yol kenarlarında bulunan sert bölümlere sürtünmesi sonucu hasarlar meydana gelebilir.

Marşpiyel Hasarı Önemli Mi?

Arabaların diğer tüm parçalarında olduğu gibi marşpiyel hasarı da hasar boyutuna ve türüne göre önemlidir. Marşpiyel hasarları arasında ilk sırada, kaldırım kenarlarına aracın kapı alt bölümlerinin sürtmesi yer alır. Bunun yanı sıra paslanma da yine yaygın görülen hasarlar arasındadır. Çarpma veya sürtme gibi bir durum söz konusu olmadan marşpiyel paslanması olup olmadığının tespit edilmesi oldukça zordur. Eğer paslanma dışardan az olarak bile görünüyorsa iç bölümde ciddi bir çürüme başladığı düşünülebilir.

Hasar boyutuna göre değişse de aracınızı satarken ufak marşpiyel hasarları sorun yaratmayacaktır. Hasar türüne göre mini onarım yapılabileceği gibi çekme işlemleri de yapılabilmektedir. İçe doğru yaşanan eğilmelerde punto kaynak makinesi ile geri çekme yapılarak macun ve sonrasında araç ile uyumlu boya ile hasar düzeltilebilir. Ancak büyük çaplı hasarlarda marşpiyelin bütün halinde değişmesi ve yeni marşpiyelin montajı gerekecektir. Marşpiyelin yırtılması ya da parça kaybı yaşaması durumunda bu yöntemlere başvurulabilir. Bu tip büyük hasarlar aracın değer kaybetmesine de neden olacaktır. Ancak ufak çaplı marşpiyel hasarları ve onarımı değer kaybına neden olmaz.

En sağlam araba markaları hakkında detaylı bilgi için tıklayın !

Marşpiyel Pası

Marşpiyel sorunları arasında önemli bir yer tutan paslanma farklı tip yöntemler kullanılarak onarılabilir. Ancak paslanma çarpma gibi bir hasar yaşanmadığı sürece uzun vadede fark edilmeyebilir. Dış yüzeyde fark edilecek en ufak bir pas bile içerde ciddi bir sorunun yaşandığı sinyalini vermektedir. Bu sorun düzeltilmediği takdirde aracın değer kaybetmesine neden olabileceği gibi yolcu güvenliğini de tehlikeye sokar. Önceden yapılacak tespitler ile pas sorunu oluşmadan veya ilerlemeden çözülebilir. İleri derecede hasarlar için tek çözüm ise marşpiyelin değiştirilmesi olacaktır.

Paslanmaya neden olabilecek birçok farklı unsurdan bahsedilebilir. Yol unsurları, nemli iklim ve ortamlar ilk sırada yer alır. Öte yandan araca, görünümü iyileştirmek veya değiştirmek için yapılan müdahaleler sonucunda marşpiyele uzatıcı bazı parçaların ilave edilmesi paslanmaya yol açabilir. Korozyona yol açan başlıca unsur nem olacaktır. Bunu önlemek için tel fırça yardımıyla ufak kirlerin temizlenmesi ve düzenli kontroller yapılması gerekir. Pas önleyici unsurlar kullanılarak marşpiyel ömrünün uzatılmasını da sağlayabilirsiniz. Eğer paslanma ilerlemişse çözüm, pastan etkilenen unsurların kesilerek yerine kaynak ile yeni parçaların eklenmesi olacaktır. Yan marşpiyel parçalarının iç bölümünde pas tespit edilmesi durumunda uygun renkte otomobil boyası, tel fırça ve mastik gibi ürünler kullanılarak onarım yapılabilir. Pas önleyici astar ve kağıt bant gibi yardımcılar ise pas oluşumunu engellemede yardımcı olacaktır.

Marşpiyel Düzeltme Nasıl Yapılır?

Hasar türüne göre marşpiyel düzeltme yöntemleri de değişecektir. Sağ veya sol kısımda yapılacak değişimlerde araç ile uyumlu universal marşpiyel parçaları kullanılarak onarım gerçekleştirilebilir. Düzeltme işlemleri, marşpiyelin sürtme ve yol unsurlarından etkilenmesine bağlı olarak gerçekleştirilmektedir. Herhangi bir hasar nedeniyle içe doğru çöken marşpiyelin, punto kaynak makineleri gibi alternatif yöntemler kullanılarak dışa doğru çekilmesi mümkündür. Olası bir kaza sonrasında veya ciddi hasarların ardından şayet marşpiyelde bir yırtık ya da zayıflama meydana geldiyse parçanın bütün halinde bir değişimi söz konusu olacaktır.

Marşpiyel Düzeltme Fiyatları

Marşpiyelde meydana gelen küçük hasarların düzeltilmesi için yüksek ücretler ödenmesine gerek yoktur. Ancak hasar boyutlarına göre parça eksilmesi veya ciddi bir pas görünüyorsa marşpiyel değişimi gerekir. Marşpiyel fiyatları ise uygulanacak düzeltme işlemine ve tercih edilecek ürünlere göre farklılık gösterir. Söz konusu parçaların doğrudan eş değer parçalar ile değiştirilmesi oldukça önemlidir. Aksi halde araç güvenliği açısından ciddi sorunlar oluşabilir.

Aracınızı hem hızlı hem de değerinde satmak için Otonakit’i tercih edebilirsiniz. Borusan güvencesiyle Otonakit araç satışında daima yanınızda yer alır. Siz de hemen şimdi Otonakit’ten teklif alın; otoyla gelin, nakitle gidin.


Arabam Kaç Para

Etiketler