Motor Hacmi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

motor hacmi nedir, motor hacmi

Araç satın alırken aracın performansı, müzik sistemi, konforu, güvenliği, yakıt tüketimi ve motor hacmi gibi pek çok kriter göz önüne alınır. Aracın işlevini yerine getirebilmesi ve araç içindeki diğer parçaların birbirleri ile uyumlu çalışabilmesi önem arz eden kısımlardan biri de motordur. Elektrikli ya da hibrit olmayan araçlarda motorun çalışma sistemi içten yanmalıdır. Bu çalışma sisteminde motor yakıtını yanma odasında yani silindir kısmında yakar ve ortaya ısı enerjisi çıkarır. Bu ısı enerjisi sayesinde krank-biyel mekanizması devreye girer ve ısı enerjisi hareket enerjisine dönüştürülür. Dolayısıyla motorun hava ile yakıtı karıştırarak ateşlemesi ve bu yanma sonucunda aracı harekete geçirmesi beklenir. Motor hacmi ise motorun içerisinde yer alan silindir kısımları ile ilgilidir. İçten yanmalı motorların en önemli parçalarından biri olan silindirler, pistonlar aracılığı ile harekete geçebilir. Silindir sayısı aracın modeline ve özelliklerine göre değişkenlik gösterse de genel olarak 3 silindir, 4 silindir ve 6 silindir olmak üzere çeşitli kategorilere ayrılabilir. Silindir hacmi, motorun içinde yer alan silindirlerden sadece bir tanesinin hacmi iken motor hacmi, motor içerisinde yer alan tüm silindir hacimlerinin toplamıdır. Motor üzerinde bulunan silindir sayısı ile doğru orantılı olarak hacim değeri değişen motor hacmi, aracın performansı ve yakıt verimliliği üzerinde etkilidir.

Motor Hacmi Nedir?

Bir otomobilin silindirleri üzerinden itilebilen yakıt-hava karışımı miktarının toplamına motor hacmi denir. Genel olarak santimetre küp yani cc olarak hesaplanan motor hacminin oranı aracın türüne göre değişkenlik gösterebilir. Motor hacmi; aracın sürüş performansı, otomobilin gidişi ve yakıt ekonomisi üzerinde büyük etkilere sahiptir. Örneğin hacim olarak daha küçük olan araçlar şehir içindeki kısa mesafelerde daha verimli bir sürüş deneyimi yaşatırken büyük hacimli motorlar aynı sürede daha fazla güç üreterek ticari araçlar için yüksek düzeyde performans sunar. Motor hacminin oranı aracın yakıt tüketimi, performans verimliliği ve beygir gücünün yanı sıra vergilendirme sistemini de etkiler. Türkiye'de faaliyette olan Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne göre otomobiller aynı yaş aralığında olsa dahi motor hacmi 1300 cc ve daha altında olanlar daha düşük vergi ödeme zorunluluğuna tabidir. Uygulanan en yüksek vergilendirme ise 4001 cc ve daha büyük hacimdeki motorlar içindir. Sonuç olarak otomobilin motor gücü; aracın satış fiyatını, vergilendirme ve MTV ücretlerini, yakıt tüketimini ve performans düzeyini etkiler.

Motor Hacmi Nasıl Hesaplanır?

Araç üzerindeki tüm silindirlerin sahip oldukları hacim değerlerinin toplamı motor hacmi olarak hesaplanır. Yaygın olarak kullanılan en ideal motor hacmi değerleri 1.2, 1.4, 1.6 ve 2 litredir. Bir aracın motor hacmi ne kadar fazla olursa aracın sunacağı güç ve yakıt tüketimi de o kadar fazladır. Dolayısıyla araç tercihi yaparken aracı ne için kullanacağını göz önünde bulundurman gerekir. Örneğin, yalnızca şehir içi hayatta kullanılacak bir araç için çok büyük bir motor hacmine gereksinim duyulmaz. Fakat yolcu ya da yük taşıyan ticari araçların motor gücü yüksek olmalıdır. Bu nedenle ticari araçlarda motor hacmi 2.0 ve üzerine çıkabilir. Genel olarak binek araçlarda 4 adet silindir bulunurken ticari araçlar için bu sayı 6 veya 8 olabilir. Bu nedenle motor hacminin hesaplanması aracın türüne, kullanım amacına ve araçta bulunan silindir sayısına göre değişkenlik gösterir.

Motor Silindir Hacmi Nedir?

Motor hacmi ve silindir hacmi birbirleriyle sıkça karıştırılan iki kavramdır. Yanma odası bölgesine yakıt-hava karışımı püskürtüldüğü zaman krank milinin de dönme etkisiyle birlikte motor pistonları, aşağı ve yukarı yönlerde doğrusal olarak hareket eder. Motor pistonlarının yanma döngüsü sürecinde silindir içerisinde süpürdüğü alanın hacmine motor silindir hacmi denir. Başka bir deyişle motor silindir hacmi, pistonların alt ve üst bölgeleri arasındaki ölü olarak adlandırılan noktaların süpürdüğü alanı temsil eder. Motor silindir hacminin değeri motor hacmi ile aynı değer olan santimetreküp (cc) olarak tanımlanır. Kare bir motorun var olduğunu anlamak için silindir çapı ile piston strokuna bakılmalıdır. Bu ikisi eşitse motorun şekli karedir. Kare motor, günümüzde en çok kullanılan motor tasarımlardan biridir.

Motor Silindir Hacmi Nasıl Hesaplanır?

Motor silindir hacminin hesaplanabilmesi için pi sayısı, strok mesafesi ve silindir çapı kullanılır. Pi sayısı formülde sabit olarak kullanılan tek terimdir. Silindir çapı, aracın türüne ve özelliklerine göre değişkenlik gösterebilir. Strok mesafesi ise silindir içerisinde bulunan pistonların alt ve üst ölü noktaları aralığında kat ettiği yoldur. Motor silindir hacmi; pi sayısı, strok mesafesi ve silindir çapının birbirleri ile çarpılıp dörde bölünmesi sonucunda bulunur. Formülde kullanılan değerlerin cm cinsinden hesaplanması gerekir. Aksi durumda motor silindir hacminin değerini santimetreküp (cc) olarak gösterebilmek için birimleri birbirine denk getirmek amacıyla ekstra dönüşümler yapılmalıdır. Motor silindir hacminin yanı sıra araçlardaki sıkıştırma oranı da önemli bir faktördür. Sıkıştırma oranını bulmak için öncelikle silindir hacmi ve yanma odasındaki toplam hacim miktarını toplamalı ve daha sonra yanma odasının hacmine bölmelisin. Bu hesaplamalar sonucunda elde edilen araç sıkıştırma oranı yüksekse motor hacmi de yüksek demektir. Motor silindir hacmi; aracın gücünü, performansını, verimliliğini, hızını ve yakıt tüketimini etkilediğinden dolayı mutlaka kontrol edilmelidir. Bu sayede kullanıcılar, ihtiyaçlarına ve beklentilerine yönelik araçlara bakabilir ya da çeşitli kriterler ile kendilerine en uygun güçteki araçları inceleyebilirler.

Motor Hacmi Yakıt Tüketimini Etkiler mi?

Motor hacmi, araçlarda yakıt tüketimini etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Çünkü yakıt tüketiminin temel unsurları tork, beygir gücü ve motor hacmidir. Motorun faaliyet gösterip etkili bir şekilde çalışabilmesi için ihtiyaç duyulan hava-yakıt karışımı oranı silindir hacmi ile doğru orantılı olarak değişir. Dolayısıyla daha yüksek motor hacmine sahip olan araçlarda tüketilen yakıt miktarı da daha fazladır. Büyük motor hacmine sahip olan araçlarda yakıt tüketimi çok olsa da performans verimliliği daha yüksektir. Küçük hacme sahip motorlar ise yakıt olarak daha az tüketim yapar fakat performansı düşüktür. Bunun yanı sıra aracın performansını etkileyen tek unsur motor hacmi değildir. Son teknolojiler ile geliştirilen mevcut araçlarda küçük motora sahip olanlarda bile yakıt verimliliği elde etmek ve daha iyi bir beygir gücü ve torka ulaşmak mümkündür. Turboşarj olarak bilinen bu sistem, küçük motora sahip olan araçların daha büyük motora sahip araçlara göre performans ve yakıt tüketimi açısından daha avantajlı olmasını sağlar. Örneğin genel olarak ev, iş ya da ara sıra yapılan gezmeler için tercih edilen bir arabada 1.4 ya da 1.6 cc motor hacmi yeterli olurken ağır yük ya da yolcu taşıyan ticari araçlar 2.0 cc motor hacmine sahip olan araçları kullanabilir. Bütçe ve ihtiyaçların doğrultusunda seçeceğin bir araç modelindeki motor hacmi, hem aracın yakıt tüketimini hem de aracın gösterdiği performans düzeyini beklediğin gibi tutmaya yardımcı olur.

Araç yakıt hesaplama hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Otonakit, aracını satmak isteyenlere yönelik Borusan güvencesiyle hazırlanan ve kullanıcılarına online fiyat teklifi sunan bir uygulamadır. Sen de Otonakit ile sorunsuz ve hızlı bir şekilde aracın için alım hizmetinden yararlanabilir ya da daha detaylı bilgi edinmek için Otonakit ile iletişime geçebilirsin.

Arabam Kaç Para

Etiketler