Motor Neden Yağ Yakar?

motorun yağ yakmasının sebebi

Motor Yağı Nedir?

Motorun kapsamında bulunan pek çok parça birbirine sürtünerek zedelenebilir. Motor yağı bu noktada devreye girerek motor parçalarının yağlanması için kullanılır. Yağlanan parçalar arasındaki sürtünme miktarı azalır, parçalar temizlenir ve korunur. Sürtünmeden kaynaklı olarak ortaya çıkan ısıyı ve aşınmayı en aza indiren motor yağı sıvısı, akışkan bir yapıya sahiptir. Pek çok türde motor yağı üretilse de genel olarak hammaddesi madeni ve mineral yağlardır.

Motorun Yağ Yakması Nasıl Önlenir?

Araçlar için oldukça önemli bir bileşen olan motor yağının düzenli olarak kontrol edip değiştirmeniz gerekir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta motor yağının aracınızın motor ömrüne olumlu yönde katkı sunmasıdır. Katkı maddelerinden arındırılmış motor yağlarını kullanarak uygun zamanda yapılan değişimler motorun yağ yakmasını önler. Bunun yanı sıra aracı hararet yaptırmak ve yüksek devirde kullanmak da pek çok problemlere yol açabilir. Ortaya çıkan ısı sebebiyle araç yağ yakar. Dolayısıyla aracın hararet sekmesini kontrol etmeli ve motoru çalıştırmadan önce suyunun yeterli olup olmadığına bakmalısınız.

Motor Yağ Yakarsa Ne Olur?

Arabanın yağ yakması kontrol altına alınmazsa bu durum ilerleyen zamanlarda ciddi problemlere yol açar. Artan sürtünmeden dolayı motor içerisinde bulunan pistonlar başta olmak üzere segmanlar, sibop yatakları ve silindirik yüzeyler gibi pek çok parça da zarar görür. İşlevini yerine getiremeyen bu aksamlar sürüş güvenliğini tehlikeye atar. Bu nedenle hem maddi kayba uğramamak hem de sürüş güvenliğinizi sağlamak için motorun yağ yakmasını önlemeniz gerekir.

Motorun Yağ Yakmasının Sebebi Nedir?

Motorun yağ yakmasının hem teknik hem de mekanik olarak pek çok sebebi olabilir. Aracın bakımının düzenli olarak yapılmaması, motor kapsamında bulunan bazı parçaların ihmal edilmesi, bağlantı segmanlarının gevşemesi, yağ pompasının arızalanması ve pistonların aşınması motorun yağ yakmasının sebepleridir. Bunun yanı sıra aracınızı yüksek devirde kullanmak motorun yağ yakmasını tetikleyen unsurlardan biri olabilir.

Arabam kaç para diye merak ediyorsan Otonakit’ten teklif al!

Motorun Yağ Yaktığı Nasıl Anlaşılır?

Motorun yağ yaktığının en büyük belirtisi aracınızın egzozundan çıkan mavi renkli dumandır. Bunun nedeni motorun yağ yakması ve motor kağan açılınca hava olarak üflemesidir. Çıkan mavi renk dumana rağmen hala motor yağının durumu kontrol edilmezse tamamen bitebilir. Bu durumda piston ve segmanlar arasında sürtünme artar ve yüksek ısı ortaya çıkar. Sürtünme kuvveti aracın bazı parçalarına kalıcı olarak hasar verir. Eğer contalar hasar alıp gevşeme yaparsa silindir kapak işlevini yerine getiremez ve motor yağ yakar. Yağ yakan araba üzerinde çıkan duman rengi daha koyudur. Yalnızca duman renginden değil aracın göstergesinden de motor yağının seviyesi takip edilebilir. Bu tarz problemler ile karşı karşıya gelmemek için motor yağının seviyesini kontrol etmeli ve gereken bakımı yapmalısınız.

Ayrıca yağ lambası hakkında bilgi almak için tıklayın.

Hangi Araçlarda Yağ Yakma Daha Fazla Görülür?

Motorun yağ yakmasının sebebi birden fazla etkene bağlıdır. Motor segmanları yeterince sağlam olmaması, subapların zarar görmesi ve motor yağının eksikliği araçların yağ yakmasına neden olur. Bu teknik problemler dışında aracın yaşı ve motor türü de önemli faktörlerdir. LPG’ li araçların diğerlerine oranla daha fazla yağ yaktığına rastlamak mümkündür. Yaş olarak 20 ile 30 arasındaki araçlarda uzun süre kullanıma bağlı olarak motor aksamları aşınır. Bu durumdan kaynaklı olarak pistonlar yağ sızdırır. Yağ yakan motor için eksik olan yağ miktarı giderilse bile aşınmadan dolayı sızdırma problemi devam edebilir. Bu nedenle araç uzun süreler boyunca yüksek devirde kullanılmamalı, motor yağı seviyesi kontrol edilmeli ve aşınan parçalar değiştirilmelidir.

Otonakit, Borusan güvencesiyle sizler için en uygun fiyatı sunarak hızlı bir şekilde alım hizmetine erişmenizi sağlar. Bu hizmetten yararlanmak için Otonakit ile iletişime geçin ve hemen teklif alın.Arabam Kaç Para

Etiketler