Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Nedir? 2021 MTV Hesaplaması Nasıl Yapılır?

mtv-nedir


Araç sahiplerinin mutlaka takip etmesi gereken konulardan biri motorlu taşıtlar vergisidir. Her yılın başında olduğu gibi bu yıl da 2021 MTV oranları güncellenerek mükelleflere duyuruldu. Böylece “2021 Taşıt vergisi ne kadar?” veya “Aracıma 2021’de ne kadar taşıt vergisi ödeyeceğim” soruları da yanıt bulmuş oldu. Peki MTV ne demek, MTV borcu nedir, 2021’de MTV ne kadar oldu? Aklınıza takılan tüm soruların yanıtını Otonakit sizler için araştırdı ve yanıtladı.

MTV Nedir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi, yani MTV, Karayolları Trafik Kanununun belirlediği koşullara uygun olarak trafik şubelerinde kaydı bulunan tüm motorlu taşıtlar için taşıt sahiplerinden alınan ve yılda iki kez ödenmesi gereken bir vergi türüdür.

Motorlu Taşıtlar Vergisi kara taşıtlarının dışında helikopter ve uçak gibi hava taşıtları ile motorlu deniz taşıtlarından da alınan bir vergi türüdür. Bu vergi, araca sicil kaydının yapılması itibariyle başlar ve bu kayıt silininceye kadar Motorlu Taşıtlar Vergisi ödenmeye devam eder.

“Taşıt vergisi ne zaman ödenir” diye merak ediyorsanız; 2021 MTV ödemeleri 2 taksit halinde 1-31 Ocak ve 1-31 Temmuz 2021’de gerçekleştirilecektir.

MTV Borcu Nedir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi, yani MTV, Karayolları Trafik Kanununun belirlediği koşullara uygun olarak trafik şubelerinde kaydı bulunan tüm motorlu taşıtlar için taşıt sahiplerinden alınan ve yılda iki kez ödenmesi gereken bir vergi türüdür.

Motorlu Taşıtlar Vergisi kara taşıtlarının dışında helikopter ve uçak gibi hava taşıtları ile motorlu deniz taşıtlarından da alınan bir vergi türüdür. Bu vergi, araca sicil kaydının yapılması itibarıyla başlar ve bu kayıt silininceye kadar Motorlu Taşıtlar Vergisi ödenmeye devam eder..

MTV Ödenmezse Ne olur?

Borcunu zamanında ödemeyen mükellefler için gecikme cezası uygulanır. MTV ödemesini gerçekleştirmeyen mükellef için Maliye Bakanlığı önce uyarıda bulunur. Zamanında yapılmayan MTV ödemesi için günlük gecikme faizi uygulanır.

Eğer MTV borcunu ödemezseniz, ödemeniz gereken MTV tutarı üzerine aylık %2,5 gecikme faizi eklenir. Borcun devam etmesi halinde ise mükellefin banka hesaplarına haciz konarak vergi tahsis edilir. Borcun devamı halinde aracınız bağlanabilir.

2021 MTV Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Motorlu Taşıtlar Vergisi, aracın özelliklerine göre belirlenen bir vergi türüdür. Peki bu özellikler nelerdir? MTV hesaplaması’nın nasıl yapıldığı görmek ve aracınızın 2021 MTV’sini hesaplamak için bu linki kullanabilirsiniz.

MTV, kanuna göre vergi, aracın cinsine uygun olarak alınır. Ancak vergilendirme bununla sınırlı değildir. Otomobil, otobüs, minibüs, kamyon ya da kamyonet oluşuna göre vergi tarifesinde de farklılıklar bulunur. Bunun haricinde aracın yaşı ve silindir hacmi de ödenen vergide belirleyici bir rol oynar. Ayrıca kamyon gibi ağır vasıtaların toplam ağırlıkları da ne kadar vergi ödeyeceğinizi belirleyen bir diğer unsur olarak karşınıza çıkar.

MTV Yaş Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Motorlu Taşıtlar Vergisi hesaplanırken pek çok değişkeni göz önünde bulundurmak gerekir. Bunlardan biri de aracın yaşıdır. Vergi hesabında araçlar yaşlarına göre gruplara ayrılır. Bu yaş grupları aşağıdaki gibidir:

●      1-3 yaş

●      4-6 yaş

●      7-11 yaş

●      12-15 yaş

●      16 yaş ve üzeridir.

Hangi Araçlar Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödemek Zorundadır?

●      Trafik şubelerinde kayıtlı ve tescil edilmiş olan kara taşıtlarının tümü,

●      Helikopter ve uçak gibi hava taşıtlarından Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nde kaydı ve tescili bulunanlar,

●      Deniz taşıtlarından belediyelere veya liman siciline kaydı olup tescil edilenlerin tümü düzenli aralıklar ile MTV ödemesi yapmak zorundadır.

Elektrikli Araçların 2021 Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Oranları Nelerdir?

Elektrikli araçlar da MTV’ye dahildir. Peki 2021’de elektrikli araç vergileri ne kadar?

Elektrikli araçlar MTV tarifesine uygulanan ücretin %25’i oranında vergilendirilir. Örneğin 2018 yılından önce alınan elektrikli otomobil için uygulanacak tarife yine 2018’den önce alınan ve aynı yaş ve güç grubuna dahil olan motorlu taşıta uygulanan MTV’nin %25’i kadar olur.

Elektrikli taşıtlar yapısı gereği düşük karbon salınımına sahiptir. Bu da kullanım noktasında elektrikli taşıtları diğerlerine göre daha avantajlı kılan bir unsurdur. Elektrikli taşıtlar, motorlu taşıtlara göre çok daha fazla çevre dostu olduğundan devlet, MTV tutarını motorlu taşıtlara göre daha düşük miktarda belirler. Bu, elektrikli taşıtlara teşvik edici bir durumdur.

2021 Yılı MTV Zam Oranları Nelerdir?

Yeni yıla girilmesiyle birlikte akıllara en çok gelen sorulardan biri “2021 MTV araba vergileri ne kadar?” oldu. Vergi konusunda yapılan pek çok düzenlemeden biri de MTV’ye yapılan zamlar oldu. Peki yeni zamlar ile birlikte 2021 MTV’ye ne kadar zam yapıldı?

Motorlu Taşıtlar Vergisine uygulanan yeni dönem zammı ile birlikte 2021 MTV zam oranı tüm araçlar için %9,11 olarak belirlenmiştir. Bu oran üzerinden gerekli hesaplama yapılarak yeni MTV tutarları belirlenmiş ve 2021 MTV tablosu oluşturulmuştur.