Oto Ekspertiz Nedir Nasıl Yapılır ?

oto ekspertiz

İkinci el araç piyasası, talep olarak her geçen gün daha fazla otomobil severin tercih ettiği bir seçenek oluyor. İkinci el araç alımı, sıfır araç piyasasına göre çok daha uygun fırsatlar sunuyor. Ancak ikinci el araç satın alırken birtakım konularda daha dikkatli olmak gerekiyor. Alınan aracın kontrolden geçmesi ve fiyatının hakkıyla yansıtılması, tüketicilerin mağdur olmasını engelliyor. Aynı şekilde aracın sağlamlığı ve aksamların kalitesi de kontrol edilmesi gereken detaylar arasında yer alıyor.

İkinci el araç satın alırken tüm bu çıktıları takip edebilmek ve aracı tam kontrolden geçirmek için oto ekspertize götürmek gerekiyor. Oto ekspertizler, ikinci el alımlarından önce bineği kontrolden geçirirken gerekli görülmesi halinde tam bakımını da yapıyor. Bu yazımızın devamında özellikle ikinci el araç sahibi olmak isteyenlerin ilgisini çekebilecek “Oto ekspertiz nedir?” konusunu derledik.

Oto Ekspertiz Ne Demek?

Dilimize Fransızcadan geçen ekspertiz kelimesi, belirli bir konuda teknik bilgiye fazlasıyla sahip olan uzman kişi manasına geliyor. İkinci el oto ekspertiz ise teknik bilgilere sahip ustaların gerekli ekipman ve teknik cihazlar ile aracı baştan aşağıya inceleyerek otomobilin durumu hakkında görüş bildirmesini ifade ediyor.

Uzmanları tarafından ikinci el aracın raporlanması olarak da adlandırılan oto ekspertiz işlemi, alıcıların daha sağlıklı bir araç alışverişi yapmasına olanak tanıyor. Otomobil eksperi olan yetkin profesyoneller, sizin için gerekli tüm bilgileri yapılan incelemelerden sonra detaylı bir şekilde raporluyor. Fiyatlama açısından da oldukça önemli olan uzmanlar, aracın raporlama sonrası sahip olacağı değeri belirliyor.

Oto Ekspertiz Nedir ve Neden Önemlidir?

Oto ekspertiz; sahip olunacak ikinci el aracın masraflarının, eksikliklerinin, teknik donanımının ve daha sonraları çıkabilecek sorunların eksperler tarafından detaylıca araştırılması anlamına geliyor. Özellikle ikinci el araba piyasasındaki fiyatlamaların kısa süre içinde dalgalanma yaşaması, oto ekspertizi önemli bir konuma getiriyor. Bilgisayar yazılımına sokulan uzman sonuçları, aracın test edildiği zamana dair tüm çıktıları kullanıcı adayına net bir şekilde iletiyor.

Oto ekspertiz işlemlerinin kesinlikle profesyonel bir kadro tarafından yapılması gerekiyor. İkinci el otomobil alıcılarının kendi başlarına yapamayacağı bir işlem olan oto ekspertiz, araç satın almak isteyen kişilerin mağdur olma gibi öngörülemez sorunlarının önüne geçiyor. Hasar geçmişi ve kilometre ölçümlerinin doğru yapılması, satın alınacak araç sahipleri için hayati bir önem taşıyor. Oto ekspertiz işlemi de karşılaşılabilecek tüm sorun veya önemli bilgileri kullanıcıya önceden belirtiyor.

Adım Adım Oto Ekspertiz Nasıl Yapılır?

İkinci el araç oto ekspertizinde otomobiller birbirinden farklı ve çok sayıda süreç ile test ediliyor. Ancak bu süreçlere başlamadan önce uzmana getirilen aracın yıkanmış ve dış yüzeyinin temizlenmiş olması gerekiyor. Dış katmanda bulunan boya yüzeyindeki kir, ekspertiz için sağlıklı sonuçlar vermeyebiliyor. Araç temizlendikten sonra eksperlere teslim ediliyor. Aracın temiz olduğu eksper tarafından onaylanınca ilk işlem süspansiyon testi oluyor. Süspansiyon testi, dört tekerde de bulunan süspansiyon mekanizmalarının makine ile kontrolü anlamına geliyor. Süspansiyon testinde tekerlek direnci ve buna bağlı kayıplar, patlak lastik ihtimali ve tekerleklerin görevini gerçekleştirip gerçekleştirmediği değerlendiriliyor.

Süspansiyon testinin ardından sıra TÜV onaylı fren testine geliyor. Muayene istasyonlarında da kullanılan fren testi, aracın belirli bir cihaza bağlanması yardımı ile makineler tarafından gerçekleştiriliyor. İkinci el araçlar için oldukça önemli olan fren testi, saatte 150 kilometre hızdan daha yüksek değerlerde aracın savrulmasını ölçüyor. Bu hızlarda ani fren yapılınca dört tekerin arasında eşit olmayabilecek sıkma değerleri, fren testi sayesinde belirleniyor. Herhangi bir frenin diğerlerinden daha az kuvvet uygulaması durumunda araç o yöne savruluyor. Fren testi bu sorunu belirleyerek çözümler sağlıyor.

İkinci el araç, üçüncü aşamada ise motor kondisyon testine sokuluyor. Motor kondisyon testi, aracın tüm iç donanımını zorladığından dolayı öncelikle birtakım kontrollerin sağlanması gerekiyor. Araç motor kondisyon testinden önce liftlerin üstüne getiriliyor. Liftle kaldırılan araç; motor, şanzıman ve aktarma donanımları üzerinde testten önce kontrol ediliyor. Bu kontrol ile darbe, ezilme, kırık parça ve yağ kaçırma problemlerinin varlığı tespit ediliyor. Otomobilin deformasyona uğramaması adına yapılan kontroller tamamlandıktan sonra motor kondisyon testine geçiliyor.

2021 Model Yeni SEAT Leon İncelemesi yazımızı hemen inceleyin!

Motor kondisyon testinin tamamlanmasının ardından otomobil tekrar lift üzerine bırakılıyor. Lastikler, lastik dayanıklılığı, lastik tarihleri, fren balataları ve fren diskleri bu esnada test oluyor. Uzmanlar tarafından teker teker kayda geçirilen değerler, olması gereken rakamlar ile kontrol ediliyor. Tüm bu işlemlerin ardından ikinci el otomobil liftten indiriliyor. Bir sonraki test olan diagnostik ile aracın beyni teste tabi tutuluyor. Aracın beynine bağlanan makineler, varsa yönetim mekanizmasında olan arıza kodlarını tespit ediyor. Arıza kodları, sürücüye ön panel veya ekrandan iletilmeyen sorunları ortaya çıkarıyor. Beyin mekanizmasında toplanan bu arızalar, raporlanarak ana yazılıma gönderiliyor.

Oto eksperler tüm bu süreçlerin ardından bilgisayara çıktıları yüklüyor. Yüklenen veriler yazılım programları sayesinde rapor haline getiriliyor. Ardından bilgisayardan bu raporun bir çıktısı alınıyor. Profesyonel ekip tarafından kaşelenip imzalanan rapor, dosya haline getirildikten sonra alıcıyı sunuluyor. Oto ekspertiz işlemi ardından alıcı, aracın tüm aksam ve donanımındaki değerleri öğrenerek otomobil hakkında daha net veriler elde ediyor.

Oto Ekspertiz Nasıl Olunur?

Oto ekspertiz olacak kişilerin öncelikle otomobil konusunda geniş bir bilgiye sahip olması gerekiyor. İlgi ve merakın otomobil dinamiklerinde olması, kişiyi kısa sürede ve daha yetkin bir oto ekspertiz yapıyor. Özellikle otomotiv ve yan sanayi sektörlerinde tamirhanelerden tecrübe edinmiş kişiler, oto ekspertizi olma konusunda bir adım önde oluyor. Oto ekspertizler; elektronik arıza tespiti, boya kaporta, elektrik sistem, araç altı ve motor detay kontrolleri ile yol, süspansiyon, yanal kayma, fren ve motor performans testleri yaptıkları için tecrübe önemli bir gösterge oluyor. Ancak yine de oto ekspertiz olmak için yerine getirilmesi gereken birtakım gereklilikler bulunuyor. Hazine Müsteşarlığı’nın belirlediği şartları sağlayabilen kişiler oto ekspertizi olabiliyor.

Hazine Müsteşarlığı, oto ekspertizi olabilmek için öncelikle ticari geçmişte hiç iflas etmemiş ve konkordato ilan etmemiş olma şartlarını zorunlu kılıyor. Ayrıca karayolları taşıt araçları eksperliği yapabilmek için en az iki yıllık yükseköğretim kurumlarından mezunluk şartı aranıyor. Tüm bu gerekliliklere ek olarak TS 13805 TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi zorunluluğu şart koşuluyor. Verilen hizmetin kalite standardını yükselten gereklilikler, Avrupa standartlarına uygun ekspertiz hizmeti verilmesine olanak tanıyor. Bazı özel kuruluşlarda verilen Oto Ekspertiz Uzmanlığı Sertifika Programları da Türk vatandaşlarının ekspertiz olabilmesine yardımcı oluyor.

Bütçeniz doğrultusunda ikinci el bir araç sahibi olmayı tercih edebilirsiniz. İkinci el araç sahibi olmadan önce oto ekspertizlere giderek almayı planladığınız otomobille ilgili gerekli testleri kolaylıkla yaptırabilirsiniz. Sahip olduğunuz aracınızı ise Otonakit sayesinde nakite çevirebilirsiniz. Otonakit, Borusan güvencesi ile ikinci el araçlarınıza hem online fiyat veriyor hem de uygun rakamlarla alım hizmeti sunuyor. Hızlı, sürprize yer vermeden ve anında alım yapan Otonakit ile kısa yoldan aracınızı nakite çevirmenin tam vakit. Siz de ikinci el aracınızı satmak için Otonakit’ten hemen şimdi teklif alın!


Arabam Kaç Para

Etiketler