Oto Lastiği: Yedek Lastikler (Stepne) Nasıl Saklanmalı?

oto lastik, otomobil lastiği,  stepne, kar lastiği, araba lastikleri, araç lastiği stepne, lastik, yedek lastik

Otomobil kullanıcılarının en çok merak ettiği konulardan biri de “araba lastiği nasıl saklanır” konusudur. Özellikle yazdan kış mevsimine ya da kıştan yaza geçerken araçtaki oto lastik takımının mevsime uygun araç lastiği ile değiştirilmesi şarttır. Bunun yanında yedek lastik olarak bilinen stepne lastik de saklanırken kullanım ömrünün kısalmaması için bazı detaylara dikkat etmek gerekir.

Lastikler Nasıl Doğru Bir Şekilde Saklanır?

Doğal ve sentetik kauçuk bileşimlerinden üretilen araba lastikleri saklanırken özel koşulların sağlanması gerekir. Oksijen ve güneş ışığı gibi maruz kalması çok kolay olan etkenlerden olumsuz etkilenebilen araba lastikleri kuru, serin ve rutubetsiz ortamlarda muhafaza edilmelidir. Araba lastik fiyatları uygun seçenekler ile sunulsa da hali hazırda kullanıma hazır olan yedek lastikler uygun saklama koşullarına dikkat edilerek muhafaza edildiğinde gereksiz masraflardan kaçınılması mümkündür.

Stepne yedek lastik çeşitleriyle ilgili merak ettikleriniz için tıklayın.

Lastikleriniz Saklama Sırasında Ne Tür Bir Risk Altındadır?

Birbirini destekleyen farklı katmanlardan oluşan oto lastik çeşitleri en ufak bir bozulmaya uğradığında kullanılamaz hale gelirler. Jant desteği sağlayan lastik topuğu da dahil yol tutuşu sağlayan lastik sırtına kadar bir bütün olarak işlev gören araba lastiği güneş ışınlarına ve neme karşı hassas araç parçalarıdır. Dolayısı ile saklanırken titizlikle ve özenle hareket edilmelidir. Gerekli koşullar sağlanmadığında aşağıda sıralanan sorunların ortaya çıkması araba lastikleri için kaçınılmazdır. Bunlar:

  • Uzun süre oksijen ve neme maruz kalması sebebi ile çelikle desteklenmiş iç sistem oksitlenebilir.
  • Güneş veya ısıya maruz kalan lastikler yağ bileşenlerini kaybedip kuruyarak elastik yapısını kaybedebilir.
  • Nemli ya da ıslak ortamda muhafaza edilen lastiklerde iç ve dış kısımlarda çürüme ile karşılaşılabilir.
  • Yeterince temizlenmeden depolanan lastiklerde kuruma ve çürüme meydana gelebilir.
  • Cilalama ya da ilaçlama gibi giydirme yöntemleri kullanılarak depolanan lastiklerde kimyasal yapı bozulabilir.

Tüm bu ihtimaller karşısında araba lastikleri depolanırken özenli davranılması gerektiği ortadadır. Uygun koşullar sağlanmadığında lastikte ortaya çıkacak şekil bozuklukları ya da çatlamalar yeniden kullanımın önüne geçecek hasarlardır. Lastik nasıl saklanır konusuna gerekli hassasiyet gösterilmediği takdirde en iyi araba lastiği markasına sahip olsanız dahi bir sonraki sezon geldiğinde karşılaşacağınız manzara sizi ne yazık ki araç lastik fiyatları araştırmasına yönlendirebilir.

Lastik ebatlarıyla ilgili merak ettiğiniz tüm detaylar için tıklayın!

Kış Lastikleri ve Yaz Lastikleri Nasıl Saklanır?

Otomobil lastiği yazlık ve kışlık olmak üzere iki gruba ayrılır. Kış lastikleri oluklu ve desenli yapısı ile yağışlı havalarda zemini kavrama ve fren kapasitesini artırarak daha iyi bir yol tutuşu sağlar. Böylelikle ıslak ya da buzlanmanın mevcut olduğu zeminlerde kaza riskini en aza indirir. Kış lastiklerine göre daha az derinlikte oluklara ve desenlere sahip olan yaz lastikleri ise yol ile araba lastikleri arasındaki sürtünmeyi güvenli düzeyde en aza indirgemek üzere tasarlanmışlardır. Kışın yaz lastiklerinin kullanılması kaza riskini, yazın kış lastiklerinin kullanılması ise yakıt israfı ile aracın performans düşüklüğünü beraberinde getirir.

Hava sıcaklıklarının 7 derece ve altına düşmesi ile birlikte araba lastikleri kış lastikleri ile değiştirilmelidir. Araç türüne göre değişmekle birlikte farklı diş derinliklerine sahip kış lastikleri ıslak, çamurlu ya da buzlu zeminlerde aracınızın güvenle seyahat etmesini sağlar. Soğuk ve yoğun yağışlı kış mevsiminin hakim olduğu bölgelerde araçta stepne kar lastiği bulundurmakta fayda vardır.

Lastik ebat ve çeşitlerine göre nasıl seçim yapmalısınız detaylı bilgi almak için  tıklayın! 

Lastiklerinizi Saklarken Dikkat Etmeniz Gereken Maddeler

Lastiklerinizi daha sonra verimli bir şekilde kullanabilmek için bazı detaylara dikkat etmeniz gerekir. Bu detayları göz önünde bulundurmak, lastiklerinizin uzun ömürlü olmasına katkı sağlayabilir.

Araç Lastiklerinin Ömrü Ne Kadardır ve Nasıl Uzar? Başlıklı yazımızı okumak için tıklayın!

Lastiklerinizi Sökerken Hangi Konumda Olduklarını Not Alın

Lastiklerinizi değiştirmeden önce, sökerken hangi lastiğin hangi yönde takılı olduğunu ilgili lastiğin üzerine not etmeniz gerekir. Her lastiğin kullanım süresince karşılaştığı aşınma aynı değildir. Bu nedenle depoladığınız lastiklerinizi tekrar kullanacağınız zaman rotasyon yapabilmeniz için hangi lastiğin nereye ait olduğunu bilmeniz önem arz eder.

Saklama Öncesinde Lastiklerinizi Temizleyin

Araç lastikleri söküldükten sonra temizlik ürünleri ile iyice temizlenmeli ve bol su ile durulanarak kurumaya bırakılmalıdır. Lastiğin dişleri veya lastik topuğu arasında kalacak kum, toprak, çamur ya da kanallarına sıkışacak çakıl gibi etkenler oksitlenmeye ve şekil bozukluğuna sebebiyet verir. Dolayısıyla lastiklerin tüm yabancı maddelerden ve kimyasallardan tamamiyle arındırılmış olduğundan emin olmalısınız.

Lastikleriniz için Temiz Bir Saklama Alanı Seçin

Yıkandıktan sonra tamamiyle kurutulan araba lastikleri herhangi bir şekilde kir, toz ve kimyasala maruz kalmayacakları alanlarda saklanmalıdırlar. Lastiklere temas edecek her yabancı unsurun kullanım ömrünü kısalttığını bilmelisiniz.

Lastikleri Serin ve Kuru Bir Ortamda Saklayın

Kauçuk yapısı sebebi ile neme karşı hassas olan araba lastiklerinizi ısıya ve neme maruz kalmayacak şekilde depolamalısınız. Oksitlenmenin önünü açacak olan ısı ve nem lastiğinizi kullanılamaz hale getirebilir.

Lastikleri Güneş Işığından Uzak Tutun

Lastiklerinizin kullanılmadığı zamanlarda depoladığınız alanın güneş ışığı almayan bir alan olduğundan emin olmalısınız. Lastikteki ana madde kauçuk hamuru kimyasal dengesini kaybederek kuruyabilir, bu da lastiğinizde çatlaklar ve şekil bozuklukları meydana getirebilir.

Lastikleri Hava Geçirmez Bir Plastik Torbada Depolayın

Uzun süre oksijene maruz kalan araba lastikleri içerdikleri kauçuk ve çelik alaşımları nedeni ile oksitlenmeye açık bir yapıya sahiptirler. Dolayısı ile lastiklerinizi vakumlu poşetlerde saklamanız kullanım ömrü ve kalitesi açısından faydalı olabilir.

Lastiklerinizi Kimyasal Maddelere Maruz Bırakmayın

Depo alanında herhangi bir kimyasal bulunmamasına dikkat etmelisiniz. Araba lastikleri ozon, yağ ve benzeri başka kimyasallara maruz kaldıklarında çürüme ve oksitlenme ortaya çıkar. Lastikleri depoladığınız alan özellikle uçucu kimyasallar başta olmak üzere tüm diğer zararlı maddelerden arındırılmış olmalıdır.

Lastik hava basıncı nedir ve kaç olmalıdır? Sorusunun cevabı için buraya bakabilirsiniz!

Lastikleri Dikey veya Yatay Olarak İstifleyin

Araba lastikleri jantsız olarak depolanacak ise dikey ya da yatay olarak isiflenebilirler. İstifleme alanında lastikleri yere temas etmeyecek şekilde yükseltmek de unutulmaması gereken önlemler arasındadır. Bunun için kalın köpük tabakalar veya paletler kullanılabilir. Depolama süresi boyunca yatay muhafaza edilecek lastiklerin yerlerini ayda bir kere değiştirmekte fayda vardır. Aksi takdirde yerçekiminin de etkisi ile lastiklerde şekil bozuklukları meydana gelebilir.

Lastikleri Jantlı ya da Jantsız Saklama Kurallarına Uyun

Araba lastikleri saklanırken dikkat edilmesi gereken bir başka önemli husus da lastiklerin jant ile mi yoksa jantsız mı depolanacağıdır. Lastiğin kullanım ömrünü korumak açısından bu detay önemlidir.

Jantlı Lastikler Nasıl Saklanır?

Araba lastikleri eğer jant ile birlikte saklanacaksa bilmeniz gereken en önemli şey lastik basıncının 10 PSI basınca indirilmesi gerekliliğidir. Bunun dışında jantlı lastikleri jant kısmından bir çengel yardımı ile asılı konumda muhafaza edebilir ya da yatay şekilde üst üste istifleyebilirsiniz. Bu noktada dikkat edilmelidir ki jantlı lastikler dikey konumda depolanırsa şekil bozukluğu meydana gelecektir. Dolayısı ile jantın lastik yapısına baskı yapacağı pozisyonlarda depolama yapılmamalıdır.

Jantsız Lastikler Nasıl Saklanır?

Jantsız lastikler kesinlikle jantlı lastikler gibi asılarak muhafaza edilmemelidir. Elastik yapısı sebebi ile yerçekiminden kaynaklanan şekil bozuklukları araba lastiklerini kullanılamaz hale getirebilir. Lastiklerinizi jantsız şekilde depolarken dikey ya da yatay konumlarda istifleyebilirsiniz. Lastiklerin arasına ve zeminden temasını kesmek üzere kalın köpük tabaka ve palet platformlar kullanmanız yararlı olacaktır.

Siz de aracınızı satmak için Otonakit’ten online teklif alabilirsiniz. Profesyonel satış desteği sayesinde hızlı ve sorunsuz bir şekilde tüm satış işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Arabam Kaç Para

Etiketler