Otomatik ve Yarı Otomatik Vites Kolundaki Harf ve Sayıların Anlamları

otomatik vites

Çağımızın en çok tercih edilen araba seçeneklerinden biri olan otomatik ve yarı otomatik vitesli araçlar manuellere nazaran daha fazla teknolojik donanıma sahiptir.Bindiğiniz yeni model bir aracın vites kolunda farklı sembol ve sayılar görebilirsiniz. Otomatik araçlarda yer alan otomatik vites harfler konusunda daha detaylı bir bilgi için her bir harfin ne anlama geldiğini öğrenerek arabaya daha kolay alışabilirsiniz.

Otomatik ve Yarı Otomatik Araç Nasıl Çalışır?

Araçların marka ve modeline göre değişiklik gösteren otomatik vites harf anlamları özellikle manuel araç kullanmaya alışmış sürücü adaylarını ilk etapta zorlayabilir. Yarı otomatik araçlarda sürücü vitesleri manuel olarak kontrol etme gereği duyarken tam otomatik araçlarda bu işlemi sizin için arabanız yapar.. Otomobilin hız ve çekişini ayarlayan bir çeşit düzenek olan vites ayarlamanın otomatik olması aslında trafikte işlerinizi hayli kolaylaştırır. Otomatik vites araçlar vites değişiminde kuralların olmadığı gerekli vitesin araç tarafından ayarlandığı konforlu bir teknoloji olarak öne çıkmaktadır. Zira yeni nesil araçlarda debriyaj pedalı bulunmadığı için araç daha kolay bir şekilde daha keyifli bir şekilde sürülür.

Günümüzde son derece popüler olan otomatik araba çeşitleri araba sürme konusunda konfor arayanların ilk dikkat ettiği özellikler arasında yer almaktadır. Ayrıca otomatik araçların vites geçişlerinde hissettirmemesi ve sarsıntı yaratmaması da artı yönleri olarak pek çok kullanıcı tarafından değerlendirilir. Dik yokuşlardan, karlı yollara, kaygan zeminden otobana pek çok alana otomatik uyum sağlayan araçlar bilgisayar kontrollü şanzımanları sayesinde size kolaylık sunar.

Basit bir anlatımla otomatik araba start tuşu ile çalışmaya hazır hale gelir. El freni kontrol edildikten sonra vites D harfine getirilir. Aynalar ve yol kontrol edildikten sonra yavaşça gaza basarak ilerlemeyi sağlayabilirsiniz. Siz gaza bastıkça vitesler kendiliğinden artacak veya siz fren yaptıkça vites otomatik olarak küçülecektir. Özellikle yokuşlarda fayda sağlayan otomatik araçlar yokuş kalkış desteği gibi özelliklerinin yanında geri kaçırmayı önleyici frenleme sistemleri ile sürücüyü rahatlatırlar. Kısacası arabayı çalıştırmak için tek yapmanız gereken şey gaz ve freni doğru kullanmaktır.

Otomatik Vites Harfleri Ne Anlama Gelir?

Otomotiv dünyasında mühendislerin kullandığı bir terim olan "prindle" harfleri genel olarak şanzıman vites kolu üzerinde yer alan harf ve sembolleri içerir. Kısaca Park, Reverse, Neutral, Drive ve Low gibi vites değişimini kolaylaştıran mod seçeneklerini öğrenerek araba sürerken daha kontrollü olabilirsiniz.Yarı otomatik vites harfleri genel olarak hem manuel hem de otomatik şanzıman temelini taşır. Bu durum dilediğinizde kontrolü ele alabileceğiniz anlamına gelir.

Motor tekerleği döndürmeye başladığında kinetik enerji üretir ve kendisine uyumlu olarak hazırlanan vites oranları ile nasıl gitmesi gerektiğini kontrol eder. Otomatik modda araç kendi kendini idare ederken hız sabitlemeyi de ayarlayarak şehir içi veya şehir dışında güvenle sürüş gerçekleştirebilirsiniz. Harflerin ve sembollerin anlamını iyice öğrenirseniz vitesi ve hızı  senkronize etme konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Kelimelerin ne olduğunu öğrenenler kolayca otomatik vites sistemini kavrayabilir.

P - Park (Park etmek)

Park anlamına gelen P harfi seçildiğinde, aracın vitesleri kilitlenir ve kayması engellenmiş olur. Adından da anlaşılacağı üzere aracı park ederken Park seçeneğini seçerek durma işlemini gerçekleştirmeniz gerekir. Trafikte uzun bir süre durmanız gerekirse yine P harfini seçip park frenini de uygulayabilirsiniz.

R - Reverse (Ters / Geri)

Arabanın geri gitmesi gereken durumlarda seçilen R harfi geri anlamına gelir. Çoğu otomatik araba, ileri ve geri viteslerde gaz pedalına ihtiyaç duymadan otomobilin çok yavaş hareket etmesini kolaylaştırıcı şekilde tasarlanır. Bu işlev yalnızca fren pedalını kullanarak aracın hızını kontrol edebileceğiniz geri viteste kullanışlıdır.

N - Neutral (Nötr)

Arabayı boşa almak anlamına gelen N, vites demek değildir. Arabanız çekiliyorsa veya kar, çamur vs.'ye saplanmış itmeniz gerekiyorsa genellikle boş vites olarak bilinen N harfini seçersiniz.Bu durum lastiklerin serbestçe dönmesine izin verir.

S - Speed/Sport (hız/spor) veya O - Overdrive (aşırı hız)

Genellikle otoyol sürüşlerinde kullanılan bu harf vites değiştirme devir aralığını yükselterek daha hızlı geçiş yapmayı kolaylaştırır. Araçta gösterge ışığında yanarak kendini belli eden speed özelliği aracın daha fazla yakıt tüketmesine neden olan kullanımlardan biridir. Speed veya overdrive özellikle geçit ve rampalarda sürücüye avantaj sağlar. Otomatik araçlarda EUC tarafından yönetilen sistem uygun koşulları sürücü için ayarlayarak daha hızlı araç sürüşüne fırsat verir.

Araç km nasıl sorgulanır merak ediyorsanız bu yazı tam size göre !

D - Drive 1-2-3 rakamları

Drive aracın ileri doğru sürülmeye hazır olması anlamına gelir. D ile birlikte ileri vitesler devreye girer. D 1 2 3 rakamları araçta vites tercihlerinin bulunduğunu gösteren harflerdir. Siz gaza bastıkça tekerlere daha fazla güç gidecek ve motor devri istenen seviyeye geldikçe otomatik olarak vitesler değişecektir. Araç hızlandığında vites ayarı en yükseğe çıkarken araç frene basıp yavaşladıkça vites kesilecektir. D harfi aracın otomatik sürüş özelliği olarak da bilinir.

Yukarıdaki beş şanzıman durumu en yaygın olarak kullanılan harfler iken bazı otomobillerde “L” harfi ayarı da bulunur. Düz şanzıman kullanmayı bilenler için 1 veya 2. vites anlamını taşıyan L harfi Low kelimesinden gelir. Aracınız düşük viteste iken motora daha az yakıt gider ve dolayısıyla bu durum motor gücünün de düşmesine neden olur. Otomatik vites L harfi aracın motor devrini sınırlama işlevi görür. Özellikle yokuş aşağı inerken freni fazla kullanmak istemeyenler için bu özellik bir avantaj olarak görülür.

Otomatik ve Yarı Otomatik Araba Fiyatları

Otomatik ve yarı otomatik araçların değeri manuel araçlara nazaran daha yüksektir. Şoföre kolaylık sunması, trafikte yapmanız gereken işleri sizin adınıza yapması dolayısıyla günümüzde hayli tercih edilir. otomatik araç fiyatları aracın markasına, modeline ve kilometresine göre değişiklik gösterir.

Temelde manuel ve yarı otomatik araçların vites kutusu benzerlik gösterir. Manuelde debriyaj kullanmanız gerekirken yarı otomatik araçta bu işlemiaracınız sizin için yapar.. Otomatik ve yarı otomatik araç ayrımını yaparken vites harfleri hakkında bilgili olmanız önemlidir. Şayet vites kolunda sadece P-R-N ve D harfleri var ise araç yarı otomatik vitestir. P, R, N, D,2 ve L harfleri var ise araç tam otomatiktir diyebilirsiniz.

Rahat bir yolculuk için yolu ve sürüşü kolaylaştıran otomatik ve yarı otomatik araçlar, daha düşük veya tasarruflu yakıt tüketim ile de kullanıcısına fayda sağlar. Otomatik veya manuel özellikteki aracınızı değerinde satmak için Otonakit’ten şimdi teklif alın, Borusan güvencesiyle kaliteli hizmeti yaşayın.

Arabam Kaç Para

Etiketler