Otomatik Vites Araba Nedir? Avantajları ve Dezavantajları

otomatik araba, otomatik vites, otomatik vites araç, yarı otomatik vites

Günümüzde araç seçimini belirleyen önemli faktörlerden birisi de vites seçimidir. Peki sürücülere kolay kontrol imkanı sağlayan otomatik şanzımana sahip araçların avantaj ve dezavantajları nelerdir, kullanıcılar nelere dikkat etmelidir?

Otomatik Vitesin Sunduğu Rahatlıklar

Otomatik vitesli araçların sunduğu en büyük rahatlık konfordur. Bu şanzıman tipine sahip araçlar, özellikle trafik lambaları ve yoğunluğun çok olduğu şehir içi trafikte kullanım kolaylığı sağlar. Vites geçişleri sırasında manuel vitesli araçlara oranla daha konforlu olan otomatik araçlar, yokuşlarda ve eğimlerde de rahatlık sunar.

Otomatik Vites Arabaların Avantajları

Otomatik vitesli araçların sağladığı sürüş konforu, yarı otomatik ve manuel araçlara göre en büyük avantajıdır. Özellikle vites değiştirme sırasında gerekecek dikkatin tamamen sürüşe yönelmiş olması, araç kullanmayı yeni öğrenen kişiler için de otomatik araçları tercih sebebi yapar. Düşük ya da yüksek devirli sürüş ile oluşabilecek sorunları engelleyerek ideal gücü belirleyen otomatik vites araçlar, ani hızlanma ya da yavaşlamaya gereksinim duyulduğu anlarda da fayda sağlar. Sürücünün dikkatine ihtiyaç duymadan motor gücünü dengeleyen ve vites geçişlerini sağlayan otomatik şanzımanlı araçlar, uzun yolda da kullanım kolaylığı sunar.

Yeni araç kullanmaya başlayanlara özel hazırladığımız ipuçlarını incelemek için tıklayın.

Otomatik Vites Arabaların Dezavantajları

Otomatik vites araçların avantajlarının yanında kullanıcılar açısından doğurduğu dezavantajlar da bulunur. Gelişen teknoloji ile aradaki fark azalmış olsa da, daha yüksek yakıt tüketimi, otomatik araçların manuel şanzımana sahip araçlara göre en büyük dezavantajlarından birisidir. Manuel şanzımanlı araçlara oranla daha geç hızlanan otomatik araçlar, rutin bakım ve tamirat durumunda yüksek maliyetlere neden olabilir. Ayrıca otomatik vites araba fiyatları, sıfır araçlar için de ikinci el araçlar için de manuel vitese sahip modellerine göre daha yüksektir.

Otomatik Vites Araba Nasıl Kullanılmalı?

Otomatik vites araçlar, motor devrine ve hızına göre vites artırıp azaltır. Ayrıca bu araçların kaza durumunda çekiciye yükleme, çamura saplanma, arıza ya da fazladan torka ihtiyaç duyulan arazi şartları gibi olağan dışı durumlarda kullanmak üzere vites konumları bulunur. Bu sebeple kullanım sırasında önemli olan trafiğe ve yola odaklanmaktır. Otomatik ve yarı otomatik şanzımanlar, yapısı ve bütünleyici parçaları sebebiyle manuel araçlara göre daha hassastır. Ani vites değişimleri ve hatalı vites konumu tercihleri birçok arızaya sebep olabilir. Şanzıman tipine en uygun, doğru kullanım için araç kitapçığındaki yönergelere uymak, şanzıman ve parçalarının ömrü için büyük önem taşır. Şanzıman arızası maddi hasara sebep olacağı gibi yolda kalmaya da sebep olabilir.

Otomatik Vites Araba Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Otomatik vites araç kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar güvenli bir sürüş sağlarken, aynı zamanda şanzıman arızasının da önüne geçerek kayıpları engeller. Dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde özetlenebilir:

  • Araç hareket halindeyken vites değişimi yapılmamalıdır. Araç tam olarak durmadan vitesi R konumuna almak ya da geri giderken D konumuna almak dişli arızasına sebep olabilir. Değişim öncesi vitesi N konumuna getirmek ve sonrasında istenen hareketi yapmak daha sağlıklıdır.
  • Özellikle yokuş aşağı inişlerde otomatik vitesli araçlar, manuel vitesli araçlardaki gibi N konumuna alınmaz. Hareket halinde yeniden D konumuna almak, benzer dişli arızalarına sebep olabilir.
  • P konumuna sahip tam otomatik araçlar mutlaka bu konumda park edilmelidir. Aracı durdurmadan önce vites N konumuna alınır, el freni çekilir ve fren bırakılır. Bu, yükün şanzıman sistemine yüklenmesini engeller. Sonrasında mutlaka P konumuna getirilerek park edilmelidir.
  • Yoğun trafikteki duraklamalarda ya da trafik ışıklarındaki beklemelerde vitesi N konumuna almak tavsiye edilir. D konumunda beklemek araca yük bindireceği için zarar verebilir.

Otomatik Vites Harfleri Ne Anlama Gelir?

Otomatik vitese sahip araçlarda aracın gidiş hızı, yönü, parkı gibi etkenleri anlatan harfler yer alır. Bu harfler şöyledir:

  • N Konumu: Vitesin boşta olduğunu gösteren harftir. Bu konumda lastiklerin serbest bir şekilde dönmesine olanak sağlanır. Yoğun trafikte ya da ışıklarda bekleme durumunda tercih edilir.
  • P Konumu: Tam otomatik vitese sahip araçlarda park halindeyken getirilen konumdur. Bu durumda dişliler kitlenerek tekerleklerin ileri ya da geri yönde hareketi engellenmiş olur.
  • R Konumu: Geri vites anlamına gelir, aracın ters yönde hareketini sağlar.
  • D Konumu: Sürüş anlamına gelir, bu konumda şanzıman motora bağlanarak hareket sağlanır. Motor devri yükseldiğinde yüksek dişlilere geçiş olur. Aracın hızı azaldığında ise vites küçülür.

Her araca ait otomatik şanzımanın farklı bir yapısı olabileceği için farklı harfler de bulunabilir. S, hız ya da spor anlamına gelip yüksek devirde kullanımı sağlar. M, manuel kullanıma geçilebileceğini belirtir. Benzer şekilde bazı araçlarda en doğru kullanımı kitapçıklarında belirtilmiş olan; L, D1, D2, D3, OD gibi farklı görevleri bulunan konumlar da yer alabilir.

Otomatik viteste bulunan harflerle ilgili detaylı bilgi almak için tıklayın.

Otomatik Vites Araba Nasıl Kaldırılır?

Otomatik vites araçlar çalıştırılırken vitesin P konumunda olması ve çalıştırılmadan önce frene basılıyor olması gerekir. Vites, hareketi sağlayan D konumuna getirildikten sonra, ayağın frenden çekilmesi ile birlikte tam otomatik şanzımana sahip araçlar harekete geçer. Yarı otomatik şanzımana sahip araçlarda ise hareket için gaza basmak gerekebilir. Otomatik araçların çoğunda yokuş kalkış desteği bulunur. Bu da eğimli bir yolda hareket ederken aracın belirli süre geri kaymasını engelleyerek güvenli kalkış imkanı sağlar.

Yarı Otomatik Vites Nedir?

Yarı otomatik şanzıman, temel olarak manuel şanzıman ile aynı yapıya sahiptir. Her iki sistemde de vites değişimini sağlayan baskı ve balata parçaları yer alırken manuel sistemde vites değişimi debriyaj ile, yarı otomatik sistemde ise robot ile gerçekleşir. Otomatikleştirilmiş robotize şanzımanda robot, araç devrine göre vites artışı ya da düşüşüne ihtiyaç duyulduğunda sürücü yerine debriyaja basar ve vites geçişi gerçekleşir.

Yarı Otomatik Vites Ve Tam Otomatik Vites Farkları

Yarı otomatik şanzıman ile tam otomatik şanzıman arasındaki temel fark kavramadır. Yarı otomatik araçlarda vites geçişi önemli derecede hissedilirken, tam otomatik araçlarda geçişler sarsıntısızdır. Ayrıca yarı otomatik araçlarda yokuşlarda geriye kaydırma olmaması için yokuş kalkış desteği bulunması gerekir. Aksi takdirde yarı otomatik araçlar kayabilir. Tam otomatik araçlar ise fazladan yokuş kalkış asistanına ihtiyaç duymaksızın yokuşlarda kaydırma yapmaz.

Tam Otomatik Vites mi, Yarı Otomatik Vites mi Tercih Edilmeli?

Tam otomatik araçların manuel ve yarı otomatik araçlara göre sağladığı faydalar konfor, vites geçiş hızı ve performanstır. Özellikle şehir içinde ve yoğun dur - kalkın gerçekleştiği trafikte tam otomatik araçlar sessiz vites geçişleri sağlar. Yarı otomatik araçlar ise istenildiği zaman manuel kullanım avantajı sunar. İki şanzıman tipi arasında yarı otomatik şanzıman hem yakıt tüketimi hem de bakım ve tamirat masrafları anlamında otomatik şanzımana göre avantajlıdır.

Otomatik Vites Araç Kiralama Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sunduğu faydalar ve sürüş imkanı sebebiyle araç kiralarken de günümüzde otomatik araçlar tercih edilir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, bakımları zamanında yapılmış bir araç tercih etmektir. Aksi durum arıza ve kazaların yaşanmasına sebep olabilir.

Siz de aracınızı satarak otomatik vites bir araç almak isterseniz, Otonakit avantajları ile en iyi teklif için hemen randevu alabilirsiniz!

Arabam Kaç Para

Etiketler