Panoramik Cam Tavan Nedir?

Cam tavan, Araba aksesuarları, Panoromik cam tavan, Cam tavanlı araçlar, Cam tavan nedir

Panoramik cam tavan, son dönemlerde birçok farklı araçta görülen ve araçlara estetik açıdan önemli bir değer kazandıran yaratıcı ve şık tasarımdır. Bu tasarımın yer aldığı araçların çoğunda ön cam uzunluğu, aracın B ile C sütununa kadar denk gelir. Estetik görünümünün yanı sıra fonksiyonel açıdan açılıp kapanabilir özelliği bulunan panoramik cam tavan, araç içerisinde daha ferah ve havadar bir ortam oluşmasını sağlar. Bu tasarım üretilirken tek bir parça şeklinde olmasına özen gösterilir. Büyük boyutlu tek bir cam yüzey şeklinde sunulan cam tavan, araç tavanın ortalama ¾’ünü kaplar. Öte yandan güneşten gelen zararlı ışınlara karşı koruma etkisi de bulunan tasarım, kullanışlı ve fonksiyonel yönleriyle öne çıkar.

Panoramik Cam Tavan Avantajları Nelerdir?

Panoramik cam tavan araba modelleri ve özelliklerine göre değişiklik gösterse de her araç için sunduğu bazı avantajlı durumlar vardır. Bu avantajların başında ise estetik tasarımıyla aracın ambiyansına ayrı bir hava kazandırması gelir. Araç içinin daha ferah olmasını sağlayan cam tavan tasarımı, özellikle araç içerisinde bazı ürünleri tüketmeyi tercih eden kişiler için oldukça kullanışlı olur. Yan camları filmli kullanmak isteyen ve araç içinin dışarıdan görülmesini istemeyen sürücüler için de panoramik cam tavan kullanımının avantajları önemlidir. Ayrıca diğer araçların duruşlarından veya başka nedenlerden kaynaklı olarak trafik lambalarını ve sinyalleri görmekte zorlanan sürücüler, cam tavan tasarımı sayesinde daha konforlu bir sürüş deneyimi yaşarlar.

Panoramik Cam Tavan Dezavantajları Nelerdir?

Panoramik cam tavan tasarımının avantajlı yönleri bulunduğu gibi dezavantajlı olduğu noktalar da söz konusudur. Cam tavanlarda perde yapısı ince ve delikli şekilde olduğu için güneşli havalarda araç içi fazlasıyla ısınır. Özellikle koyu renklerin ağırlıklı olarak bulunduğu araçlarda iç mekanın ısı düzeyi artabilir. Bu duruma çözüm olarak ise cam tavana özel film kaplatma önerisi sunulur. Açılıp kapanabilme işlevi sayesinde sıcak anlarda camın açılması tercih edilerek içerisi gelen rüzgar ile serinletilebilir. Dezavantajlarından daha çok avantajları ve şık görünümüyle ön plana çıkan panoramik cam tavan tasarımı, birçok araba modeli için uyumlu yapıdadır.

Panoramik Cam Tavan Su Sızdırır mı?

Panoramik cam tavan tasarımı estetik görünümüyle bulunduğu araçlara farklı bir hava katar. Kaliteli materyallerle tasarlanan panoromik cam tavanlar dış etkenlere karşı dayanıklı sağlam yapıları sayesinde uzun süre boyunca kullanılabilir. Görünümünün yanı sıra araç içinin ferah olmasını sağlaması ve daha aydınlık bir ortamda yolculuk yapılmasına imkan tanıması ile de pek çok kişinin beğenisini kazanır. Panoramik cam tavanlarda su sızdırma gibi ciddi sorunların meydana gelme ihtimali oldukça düşüktür. Araç modeli ve özellikleri tercih edilen cam tavan yapısı ile uyumlu değilse su sızdırma ya da akıtma gibi problemler görülebilir. Bu nedenle panoramik cam tavan kullanımının aracın modeline göre olması büyük önem taşır.

Panoramik Cam Tavanı Olan Araçlar Hangileridir?

Özellikle son yıllarda hem teknolojinin hem de araç tasarımlarının gelişmesi ile beraber panoramik cam tavana sahip olan modellere yaygın bir şekilde rastlanılır. Panoramik cam tavan tasarımına sahip olan araç modellerinden birkaçını kısaca listelemek gerekirse:

 • Hyundai i30
 • Kia Sportage 1.6
 • Honda CR-V 1.5
 • Audi A7
 • Hyundai Tucson 1.6
 • Mercedes C 200d
 • Mitsubishi Eclipse Cross 1.5
 • Kia Soul 1.6
 • Alfa Romeo Stelvio 2.0
 • Toyota Auris 1.8
 • Mercedes CLA 200
 • Fiat 500
 • Volkswagen Touareg 3.0
 • Opel Crossland
 • Peugeot 3008
 • Skoda Octavia 1.4
 • Renault Kadjar 1.5

Aracıma Sonradan Panoramik Cam Tavan Taktırabilir miyim?

Panoramik cam tavanlı araçlar, son yıllarda oldukça yaygın bir biçimde öne çıkar. Hem estetik görünümü hem de kullanışlı yönleriyle dikkat çeken tasarımların yapısında kızak, elektrik motoru, tahliye hortumu ve halat ile fitiller bulunur. Herhangi bir araca sonradan cam tavan taktırılması oldukça zor bir işlemdir. Ancak alanında uzman çalışanlar dahilinde bu işlemin gerçekleştirilmesi mümkün hale gelir. Konforlu ve rahat bir sürüş süreci geçirmek isteyen araç sahipleri, aracına sonradan panoramik cam tavan taktırmak isteyebilir. Pek çok farklı model ve markadaki araç yapısına uyumlu olan bu cam tavanlar, gerekli aşamalar takip edildiğinde kısa süre içerisinde takılabilir.

Cam Filmi hakkındaki yazımızı okumak için tıklayın.

Panoramik Camların Diğer Araç Camlarından Farkı Nedir?

Panoramik cam tavan tasarımı öncelikle olarak görünüm bakımından diğer camlardan farklıdır. Estetik yapısı ve aracın ortamına kazandırdığı farklı hava ile pek çok kişiden tam not alır. Araç tavanında açılıp kapanabilen bir cam bulunması, araç içinin daha ferah ve havadar bir ortam oluşmasını sağlar fakat yan araç camları ile bu ortamın tamamen yakalanması mümkün değildir. Öte yandan yan kısımlarda yer alan araç camlarının açılması, araç içerisinin dışarıdan görülmesine neden olur. Ancak tavan bölümünden açılan camda böyle bir durum söz konusu olmadığından aracın içindeki kişiler de konforlu bir sürüş deneyimi yaşayabilirler. Siz de panoramik cam tavan tasarımının rahatlığını tecrübe edebilirsiniz.

Panoramik Cam Tavana Sahip Araçlar Riskli midir?

Panoramik cam tavanlar araçlar için özel olarak tasarlanarak üretilir. Üretiminde lamine materyaller kullanılan bu tasarımlarda öncelik, kullanıcıların güvenliğidir. Panoramik cam tavanı bulunan araçların şiddetli kaza yapması ya da aracın takla atması halinde cam tavanda çeşitli çatlamalar ve kırılmalar meydana gelebilir. Ancak üretim aşamasında özel materyaller kullanılarak bu tip durumlara karşı direnç ve dayanıklılık sunması hedeflenir. Bu sebeple panoramik cam tavanı bulunan araçlarda herhangi bir hayati risk olmamakla beraber aksine oldukça güvenlidir. Bütün özellikleri ve avantajları ile birlikte hem kullanışlı hem de güvenli olan bu cam tavan tasarımları, son yıllara damga vurmayı başarır.

En iyi üstü açık arabalar yazımıza göz atın.

Panoramik Cam Tavanda Su Sızması Gibi Bir Durum Meydana Gelir mi?

Panoramik cam tavan yapısı her markanın her araba modeline uyumlu değildir. Bu nedenle her araç da bu cam tavan tasarımına elverişli bir yapıda bulunmayabilir. Buna rağmen araçlarda panoramik cam tavan tasarımının kullanılmasının tercih edildiği durumlar da vardır. Bu tip durumlarda tavandan su sızması, tavanın su akıtması ya da su kaçırması gibi olumsuz sonuçların oluşması muhtemeldir. Ancak aracın modeli ve yapısı bu tip cam tavan tasarımına uygun ise su sızmasının meydana gelmesi mümkün değildir.

Panoramik Cam Tavan Araç İçerisine Sıcaklık Geçirir mi?

Şık ve estetik tasarımlarının yanı sıra avantajlı yönleriyle de dikkat çeken panoramik cam tavanlar, araç içerisinde ferah bir ortamın oluşmasını sağlar. Güneşin ön planda olduğu sıcak günlerde bu cam tavanların negatif tarafları ortaya çıkar. İnce ve delikli bir yapıda olacak şekilde tasarlanan panoramik cam tavan tasarımları, sıcaklığın araç içerisine geçmesine neden olur. Bu nedenle bu tavanlardan kullanmak isteyen kişilerin camı filtrelemesi tavsiye edilir.

Pek çok avantajlı yönü ve fonksiyonel olması ile panoramik cam tavanlar birçok sürücü tarafından tercih edilir. Siz de aracınızı satıp panoramik cam tavanlı yeni bir araç kullanmak istiyorsanız, Otonakit’ten online fiyat teklifi alabilirsiniz. Sorunsuz ve hızlı bir satış işlemi için Otonakit ayrıcalıklarından yararlanabilirsiniz.

Arabam Kaç Para

Etiketler