Pasta Cila Nasıl Yapılır?

pasta ci̇la, oto pasta ci̇la

Pasta Cila Ne İşe Yarar?

Otomobil üzerinde kullanıma bağlı olarak zaman içerisinde çeşitli leke izleri, çizikler ya da renk farklılıkları olabilir. Özellikle uzun süre güneş ışığına maruz kalan araçlarda bu tarz problemlere rastlamak mümkündür. Pasta cila, araç üzerinde bulunan bu kusurları gidermek ve aracı mükemmel bir görünüme kavuşturmak için yapılır.

Ayrıcak araç kaplama hakkında bilgi almak için tıklayın.

Pasta Cila Ne Kadar Sürer?

Pasta cila işlemine geçmeden önce aracın dış bölgesinin iyi bir şekilde yıkanması gerekir. Daha sonra vernik yüzeydeki çıkmayan lekeler için kil hamuru kullanılır. Böylece temizlenen bölge pasta yapmaya hazırlanmış olur. Bu işlem sadece aracın boyasını parlatmak için uygulanmaz. Lekeleri ve çizikleri gidermeye yarayan pasta cila için yaklaşık olarak 5-6 saat gerekebilir. Bu süre teknik servisin yoğunluğuna, aracın hasar durumuna ve aciliyetine göre değişkenlik gösterir.

Arabanın değerini öğrenmek için hemen teklif al!

Pasta Cila Yapmanın Püf Noktaları

Pasta cila yapmanın en önemli püf noktası aracın temiz ve kuru olmasıdır. Bunun yanı sıra tam olarak parlak ve dengeli bir renk görüntünün elde edilebilmesi için dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Havadaki tozların araca yapışmaması için ortamdaki rüzgar seviyesinin yüksek olmaması
  • Öncelikle pasta işleminin uygulanması ve pürüzlü kısımların giderilmesi
  • Bölgesel olarak çalışmak ve aynı yerlere tekrar tekrar işlem yapılmaması
  • Yumuşak yapıdaki pamuk kullanılarak aracın her yerine renk farkı oluşmayacak şekilde yedirilmesi

Pasta Cila Çizik Giderir mi?

Pasta cila ile aracınızdaki çizikleri yok etmeniz mümkündür. Fakat bu işlem çiziğin boyutuna, derinliğine ve hangi bölgede olduğuna göre değişkenlik gösterir. Genellikle daha derin olan çizikler için pasta ciladan önce zımpara kullanılması gerekir.

El ile Pasta Cila Nasıl Yapılır?

Araçta bulunan kılcal çizikleri ve renk farklılıklarını ortadan kaldıran pasta cila işlemi, hem makine hem de el ile yapılabilir Etkili bir sonuç alabilmek için aracın her bölgesine ayrı ayrı özen göstermek gerekir. El ile yapmak makineye göre biraz daha fazla vakit alsa da aynı performans sonucunu verebilir. Bu işlem için kaliteli bir ürün seçmeli, pamuk bez kullanmalı ve oval hareketler ile her bölgeye uygulama yapmalısınız.

Pasta Cila Yaptırmak Zararlı mı?

Pasta cila yapımında dikkat edilmesi gereken hususlar aracınızın markası, modeli, rengi, pasta cilanın kalitesi ve araçta oluşan çiziklerin boyutudur. Dolayısıyla aracınıza uygun kimyasal maddeleri doğru bir teknik ile uyguladığınız zaman araca zarar gelmez ve en iyi performansı alabilirsiniz.

Pasta Cila ile Boya Korumanın Ne Farkı Var?

Pasta cila ve boya koruma işlemlerinde çiziklerin kapatılması ve aracın daha parlak olması hedeflenir. İki işlemden önce de aracın iyi bir şekilde temizlenip kurutulması gerekir. Aralarındaki fark ise pasta cila işleminde sadece cila atılması ve boya korumada wax atılmasıdır. Wax atmanın sebebi hem koruma hem de cila işlevini görmesidir.

Pasta Uygulaması Nasıl Yapılır?

Araçların boya yüzeyinde genellikle birden fazla katman bulunur fakat en çok hasar alan katmanı en üsttedir. Pasta işlemiyle üzerinde çizikler bulunan bu üst katman alınarak zımparalanır. Bu işlem aracın rengine göre değişkenlik gösterebilir. Açık renkler için ince pasta kullanılırken koyu renklere kalın pasta gerekir.

Cila Uygulaması Nasıl Yapılır?

Cila işlemindeki temel hedef aracın daha parlak ve renkli görünmesini sağlamaktır. Cilaya başlamadan önce araç yüzeyinde herhangi bir kir, toz ya da leke kalmayacak biçimde temizlenmesi gerekir. Daha sonra pamuklu bez yardımıyla kurutulup cila sürülür. Cila kuruyunca araç yüzeyi tekrar temizlenir.

Pasta Cila Otomobili Çiziklerden Korur mu?

Pasta cila işleminin uygulama sebebi araçtaki mevcut çiziklerin giderilmesidir. Meydana gelebilecek yeni hasarlar için pasta cila işlemi tam bir koruyuculuk sağlamaz. Cila boyanın üzerine uygulandığından az da olsa koruyucu bir etki gösterir fakat yeterli değildir.

Cila Ne Sıklıkla Tekrarlanmalıdır?

Aracınızın parlak ve canlı görünmesini isterseniz 3-4 ayda bir olacak şekilde cila işlemi yaptırmanız mümkündür. Fakat daha sık uygulama yapılırsa aracınızın boyasında görülebilir. Bu nedenle kullanım sıklığına dikkat etmeniz gerekir.

Siz de Otonakit ile sorunsuz ve hızlı bir şekilde aracınız için online fiyat teklifi alın.Arabam Kaç Para

Etiketler