Pert ve Hasarlı Araç Arasındaki Fark Nedir?

Pert Araç

Yeni bir araç alırken dikkat edilen özelliklerden biri arabanın hasar ya da pert kaydı olup olmadığıdır. Hasar ve ağır hasar ya da pert kaydı birbirinden farklıdır. Bu kayıtlardan herhangi birine sahip olan bir aracı satın almadan önce sorgulama yaparak aracın durumunu kolaylıkla öğrenebilirsiniz.hasarlı ve pert araçların piyasa değeri düşse de, ikisinin arasında birtakım farklılıklar bulunur. Tüm trafik kazalarında arabaların aldıkları hasarın durumuna göre araca dair bir hasar kaydı oluşturulur.

Hasarlı Araç Ne Demek?

Hasar kaydı olan bir araç, kaza geçirmiş ve hafif oranda zarar görmüş olan araba anlamına gelir. Hasarlı araçlar kaza sonrasında ufak çaplı tamir, değişen parça ya da boya gibi işlemler geçirir. Bu tamir bilgileri devlete ait Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi sisteminde kayıt edilir. Hasar kaydı, sadece ufak çaplı tamir bilgileri değil aynı zamanda büyük kapsamlı tamirleri, bakımları ve servis işlemlerini de kapsayabilir. Hasarlı araç satış ve alımında hiçbir sorun yoktur, bu nedenle bu araçları rahatlıkla satın alarak trafiğe çıkabilirsiniz ya da elinizde olan hasarlı aracı başkasına satabilirsiniz. Eğer hasar kaydı bulunan bir aracı satın almayı düşünüyorsanız sigorta firmaları aracılığıyla bu araçların kasko poliçesini kolay bir şekilde yaptırabilir ve aracın kontrollerini yaptırdıktan sonra güvenli bir şekilde trafiğe çıkabilirsiniz.

Ağır Hasar Kaydı Nedir?

Kasko sigortasına göre kaza sonrasında aracın, değerinin yüzde 70 veya daha fazla oranda bir maddi kayba uğraması sonucunda ağır hasarlı olduğu kanaatine varılır. Bir diğer ifadeyle aracın kaza esnasında ağır bir hasar alması, maddi değerini büyük oranda kaybetmesi ya da kullanılamaz hale gelmesi aracın ağır hasar kaydı almasına sebep olur. Pert otomobilin bilgisi araç plakasına işlenir ve ardından araç trafikten çekilir. “Trafikten çekilmiştir.” kaşeli belge alındıktan sonra yapılan bu işleme pert kaydı ismi verilir.

Ekspertiz raporlarıyla ağır hasarlı olduğu belirlenen kaskolu arabalar için sigorta şirketleri hasar gören arabanın rayiç değerine göre sigorta sahibine ödeme yapar. Aracın tüm hakları, ödemeyi araba sahibine yapan sigorta firmasına geçer. Bu tip araçlar genellikle internet üzerinden açık artırma usulüyle satışa sunulur. Eğer pert kaydı oluşan aracın sahibi otomobilini sigorta firmasına devretmek istemezse aracın hasarlı halinin satış bedeli tespit edilerek piyasa değerinden düşürülür. Bunun sonucunda tazminat tutarı belirlenerek aracın tüm hakları sahibinin üzerinde kalır.

Pert Kayıtlı Araç Ne Demek?

Genellikle araç ön kısımdan ağır darbe aldığında pert haline gelir. Aynı zamanda kaza esnasında hava yastığı patlayan araçların da pert kaydı yapılır. Hava yastığı patlayan araçların ise satın alınması tavsiye edilmez. Hava yastığının patlaması veya tavanda boya olması aracın büyük bir kaza geçirdiğini ve pert hale geldiğini gösterir. Çünkü tavanda boya olması aracın takla atmış olma ihtimalini oluşturur.

Ağır Hasar Kaydı ile Pert Aynı Şey Mi?

Ağır hasar kaydı ile pert araç aynı anlama gelir. Pert araba herhangi bir trafik kazasında ağır hasar alarak kullanılamaz hale gelen araçlardır. Aynı zamanda ağır hasarı olan araçların kaza esnasında hava yastıkları da açılmış olur. Hava yastıklarının açılmasının nedeni ise aracın kaza esnasında büyük oranda darbe almasından kaynaklanır. Ufak kazalarda ise yastıklar açılmaz. Bu nedenle, hava yastıklarının kaza sırasında patlamasıyla beraber araç ağır hasarlı olarak değerlendirilir. Ağır hasar ve pert kaydı aynı anlama gelse de, hasarlı araç bu ikisinden farklıdır.

Sigortaya Göre Hangi Araçlar Hasarlı?

Herhangi bir kaza geçirip bakım ya da onarım gören araçlar hasarlı araç statüsüne geçer. Lakin hasar kaydı ve pert araçların arasındaki en temel fark, hasar kaydı bulunan araçlarda tamir masraflarının otomobil değeri ile karşılaştırıldığı zaman yüzde 70’in altında kalmasıdır. Pert araçların tamir masrafları ise araç değerinin yüzde 70’inden fazladır.

Pert Araba Alınır Mı?

Ağır hasar kaydı olan araçların her ne kadar satışı yapılsa da, satın alıp kullanımı konusunda kararsız kalabilirsiniz. “Pert araba alınır mı?” sorusu aklınızı kurcalıyor ise sadece hasarlı araçlara ya da 0 otomobillere bakabilirsiniz. Çünkü pert kaydı olan araçların hasarlı arabalardan en büyük farkı, onarılan otomobilin trafiğe çıktıktan sonra hem ekonomik olarak hem de can güvenliği açısından kullanıma pek uygun olmamasıdır. Eğer almayı düşünüyorsanız aracı almadan önce mutlaka bir oto tamircisine göstermelisiniz. İmkanınız bulunuyorsa ekspertiz desteği ya da yetkili servislerden yardım alabilirsiniz. Bu sayede sadece satıcının verdiği bilgilerle yetinmeyerek tamir ve onarım masraflarını net bir şekilde öğrenebilirsiniz. Eğer araç onarım onayı alırsa gerekli işlemleri yaptırabilirsiniz.

Araç kaplama nedir nasıl yapılır yazımızı okumak için tıklayın !

Ayrıca bazı araçların hasarları onarılsa bile eski performansına geri dönemeyebilir. Şaside veya motorda çıkan arızalara daha çok dikkat ederek özensiz ve eksik tamirat yaptırmamalısınız. Aksi takdirde beklenmedik durumlar ortaya çıkabilir ve yeni bir kaza riski oluşabilir. Bunun yanı sıra, ağır hasar kaydı olan araçların kasko poliçesi sigorta şirketleri tarafından sınırlandırılabilir ve hatta tekrardan kasko poliçesi yapılmayabilir. Bu nedenle her ne kadar pert araçların alım ve satımı yapılsa da, trafikten çekilmeleri daha doğru bir seçenektir. Bazı pert otomobiller tamir ettirilip kullanılmaya devam edilse de, tekrar kaza yaşanması halinde tüm maliyetler arabanın sahibine yüklenir. Trafikte riskli durum oluşturma sebebiyle pert ya da ağır hasar kaydı bulunan araçlar pek çok kişi tarafından tercih edilmez. Bunun yanı sıra ağır hasar kaydı bulunan araçlar trafikte tehlike oluşturan araçlar sınıfına girer ve çekme belgesi verilir. Gerekli onarımları yaptırmadan ve muayeneden geçmeden bu araçları trafiğe çıkaramazsınız.

Hasar Kaydı ve Pert Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

  • Hasar ya da pert kaydı sorgulaması yapılırken en kolay yol e-Devlet üzerinden sorgulama yapmaktır. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi, kısaca TRAMER bölümündeki hasar kaydı sorgulama ekranından rahatlıkla işlem yapabilirsiniz. Ancak bu sorgulamayı sadece kendi üzerinize kayıtlı olan otomobiller için gerçekleştirebilirsiniz.
  • Kendi üzerinize kayıtlı olmayan araçların sorgulamasını yapmak için Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin kendi internet sitesinden faydalanabilirsiniz.
  • İnternet üzerinden sorgulama yapmak istemezseniz aynı merkezin 5664 numaralı SMS hattına sorgulama yapmak istediğiniz aracın plakasını mesaj atabilirsiniz.
  • 11890 Alo Hasar Çağrı Merkezi’ni de arayabilir ve sorgulamasını yapmak istediğiniz aracın tüm kayıtlarını, tamir tutanaklarını ve hasar kayıtlarını öğrenme imkanı bulabilirsiniz.
  • Eğer araç sahibi plaka değişikliği yaparak kayıtların görülmesini engellediyse hasar sorgulamalarını kişinin kendi numarası aracılığı ile yapabilirsiniz.

Kendi üzerinize kayıtlı aracın sorgulamasını yaptırdığınızda herhangi bir hasar kaydı görüyorsanız ve bu bilginin yanlış olduğunu düşünüyorsanız Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi ile bağlantı kurarak kaydın silinmesini talep edebilirsiniz. Çünkü hasar kayıtları plakanın yanı sıra, şasiye de işlenir. Bu sorgulamaların yanı sıra, ikinci el araç almak istediğinizde aracın önceki kaskosu otomatik olarak iptal olur. İptal olmasının sebebi ise aracın el değiştirmesidir ve sizin otomobili aldıktan sonra tekrardan sigorta yaptırmanız gerekir.

2021 En sağlam araba modelleri hangisi merak ediyorsanız hemen tıklayın!

Ağır Hasar Kayıtlı Her Araç Kötü Mü?

Ağır hasar kaydı bulunan ya da pert olan araçlar normal şartlar altında trafiğe çıkmamalıdır. Çünkü bu araçlar yüzde 70 ve üzerinde hasar almıştır.Bu nedenle hem ekonomik olarak hem de güvenlik açısından sürüşü uygun değildir. Lakin ağır hasar kaydı bulunan bir aracın gerekli bakım ve onarım işlemlerini yaptıktan sonra tekrardan kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu araçlar eski halleri kadar ekonomik olmasa da sürüş açısından çok daha az sorun yaratır.

Aracınızı elden çıkarmak istiyorsanız Otonakit yanınızda! Güvenli ve sürprizsiz bir satış süreci için Otonakit’e otoyla gelin, nakitle gidin.Arabam Kaç Para

Etiketler