Podye Nedir? Aracın Neresinde Bulunur?

podye nedir, podye

Araç kullanıcılarının tanıması gereken önemli parçalardan biri de podyedir. Aracın iskeleti olarak da tanımlanabilen şase, aracın tüm aksamlarının bir bütün halinde durmasını sağlar. Böylece kaza gibi durumlarda aracın parçalarının dağılmasına engel olur. Şase ucu, podye, kılıç sacı ve tüfek sacı isimlerle de bilinen podye ise bu bütünün bir parçasıdır. Podye hakkındaki tüm önemli bilgileri hemen şimdi öğrenebilirsiniz. Araç alım satım işlemlerinde podyenin durumunu değerlendirerek ihtiyacınıza uygun araçları tercih edebilirsiniz.

Podye Nedir?

Kaza gibi durumlarda aracınız sarsılabilir ve farklı yönlerden darbeler alabilir. Bu durumda aracın sahip olduğu aksamların dağılmaması ve zarar görmemesi gerekir. Aracın görsel açıdan iyi durumda olmasının yanı sıra tüm aksamları bir arada tutan ve güvenli bir sürüş sağlayan parçaların da sağlam olması gerekir. Peki, araç podyesi nedir? Alttan, aracınıza önden ve yandan gelebilecek olan darbelere karşı direnç gösteren şase bölümüne podye adı verilir. Podye, herhangi bir kaza durumunda aracın hasar görüp görmediği konusunda fikir edinmek için araçta ilk kontrol edilecek yerlerden biridir. Podye, aracın sürüş esnasındaki sapma kontrolünü ve yoldaki duruşunu etkilediği için oldukça önemli bir parçadır. Aracın balans ayarları doğru bir şekilde yapılsa bile podyede sorun olması durumunda sürüş esnasında denge sorunları yaşanması kaçınılmazdır. Deforme olmuş podye ile trafiğe çıkmak güvenliğinizi tehdit eden unsurlardan biridir. Hasarlı podyenin tamir işlemleri ile sağlamlaştırılması ya da değiştirilmesi bu açıdan oldukça önemlidir.

Podye Aracın Neresinde Bulunur?

Podyenin konumu, araçların marka ve modeline göre değişiklik gösterebilir. Ancak bu parça genellikle yan çamurluk ile amortisör takozlarına bağlı durumdadır. Araçların ön lastiklerinin hemen üzerindeki bölümde konumlanan podye, bazı araç modellerinde motor kulağıyla da bağlantı kurar. Aracın podyesi neresi diye merak ediyorsanız bu parça, aracın ön farına kadar uzanacak bir şekilde yer kaplar. Arabada podye neresi sorusu tamir sürecinde önem taşır. Sağ podye, sol podye ve ön podye gibi tanımlamalar ile bu parçanın yeri tam olarak belirtilebilir.

Podye Ne İşe Yarar?

Podye, aracın sorunsuz bir şekilde yol alabilmesi için aksamların işleyişinde çok yönlü yararlı etkilere sahiptir. Amortisör ile yan çamurluğa bağlı olarak konumlanan bu parça, aracın yol tutuşunun kontrollü olmasına yardımcı olur. Böylece sarsılma ve sapmaların önüne geçilebilir. Herhangi bir kaza anında karşılaşabileceğiniz darbelerin etkisinin azaltılmasında da podye görev alır. Podyenin hasarlı olması durumunda bu tür işlevler yerine getirilemez. Bu durumda kaza durumunda aracınızın kritik aksamları zarar görebilir. Darbeyi emici özellikten yararlanamayan önemli aksamlar hasar görmeye ve dağılmaya açık gelir. Aracınızın balans sisteminden fren mekanizmasına kadar pek çok bölümünde ciddi hasarlar oluşabilir. Bu nedenle hasarlı podyeli araçlar ile trafiğe çıkmamanız gerekir.

Podyenin Önemi Nedir?

Podye, aracın bir bütün halinde kalmasını sağladığı için oldukça önemli bir parçadır. Şase, aracın iskelet yapısının başlangıcı olarak tanımlanabilir. Podye de şasenin bir parçasıdır. Podye, araç aksamlarının doğru ve sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi için çok yönlü avantajlar sağlar. En önemlisi, herhangi bir kaza anında meydana gelebilecek darbelerin etkisini azaltma özelliğine sahip olmasıdır. Podyenin darbe emici özelliği, şasenin ve dolayısıyla aracın önemli aksamlarını bir arada tutan iskeletin işlevini korumasına yardımcı olur. Podye, oldukça sağlam araç parçalarından biridir. Ancak buna rağmen, bazı şiddetli kazalarda yeteri kadar direnç gösteremeyebilir. Yield Point olarak da bilinen metalin akma noktası, güçlü darbelerde hasar görebilir. Bu da çeşitli deformasyonlara yol açabilir. Bu hasar ve deformasyonlar gerekli şekilde tamir edilemezse kendisine bağlı olan aksamlarda ciddi sorunlara neden olabilir. Bu durumda amortisör takozu, fren sistemleri, aktarma bölümleri ve tekerlek gibi parçalarda da pek çok hasar söz konusu olabilir. Böylece araç güvenliği tehlikeye girer.

Podye İşlemli Ne Demek?

Podye de aracın bir parçası olduğu için kaza durumlarında zarar görebilir ve tamire ihtiyaç duyabilir. Podye işlemli demek, podyenin herhangi bir tamir sürecinden geçtiğini gösterir. Bu nedenle ekspertiz raporları oldukça önemlidir. Ekspertiz incelemelerinde podye bağlantıları detaylı bir şekilde incelenir. Podyedeki parlak boya görüntüsü gibi kriterler değerlendirilir. Podyedeki parlak boya görüntüsü işlem veya değişim ihtimalini düşündürebilir. Ekspertiz incelemeleri sonucunda podyenin ne tür işlemlerden geçtiğini öğrenebilirsiniz. Podyenin hasar seviyesi öğrenilerek aracın güvenli bir sürüş sunup sunamayacağı anlaşılabilir.

Oto Ekspertiz Raporlarında Çıkan “Podye İşlemli” Ne Anlama Gelir?

Araç ekspertiz raporlarında görebileceğiniz ‘’Podye İşlemli’’ ibaresi, bu parçanın hasar gördüğü anlamına gelir. Kaza sonrasında podyede meydana gelen hasar ve göçüklerin işçilik yardımı ile düzeltildiğini ifade eder. İşlem gören podye için birkaç farklı tamir yöntemi kullanılmış olabilir. Podyenin içe göçen bölümleri için farklı ekipmanlar kullanılarak çekme işlemi uygulanır. Gerekli görülen kısımlara ise kaynak yapılarak hasarlı bölgenin sağlamlaşması sağlanır. Her kazanın yaratacağı etki farklı olacağı için ekspertiz raporlarını ayrıntılı bir şekilde incelemek gerekir. İşlem gören her podye aynı seviyede hasar görmeyebilir. Hasarlı podyeyi eski direncine kavuşturmak oldukça zor bir işlemdir. Düzeltilemeyen hasarlarda podye değişikliği yapılarak daha güvenli bir kullanım sağlanabilir.

Podye İşlemli Araç Alınır Mı?

Podyeyi meydana getiren metal parçaların maliyeti oldukça yüksektir. Podyesi hasar gören araçlar, hasarın orta seviye hızda gerçekleşmesi durumunda eski haline getirilebilir. Ancak tamir işlemleri mutlaka bu konuda uzman kişiler tarafından profesyonel bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Aksi halde podye aksamı eskisinden daha kötü bir duruma gelebilir. Kaza ve hasar durumlarında podyelerin direnç noktası bozulur. Bu nedenle bu parçanın eski dayanıklı ve sağlam yapısına kavuşması oldukça zordur. Çok şiddetli darbeler sonucunda podyeler eski haline getirilemeyecek kadar deforme olabilir. Çekme yöntemi ve kaynak uygulamaları işe yaramayabilir. Böyle durumlarda parça değişimi önerilir.

Podye bölümü işlem görmüş bir araç satın almak istiyorsanız mutlaka kapsamlı ekspertiz kontrollerinden destek almalısınız. Ekspertiz görüşü, size aracın son durumunun ne olduğu konusunda gerekli bilgileri verecektir. Podyesi işlemli bir araca sahip olmak istiyorsanız öncelikle hasarın aracın ön motor bölümüne kadar ulaşmamış olmasına dikkat etmelisiniz. Bu tür hasarlar, kaza sonrası uygulanacak bazı işlemlerle görsel sorunları ortadan kaldırabilir ancak araç güvenliğini ciddi anlamda tehdit ederek tehlikeli durumlara zemin hazırlayabilir. Çünkü aracın kritik aksamları işlevini yeterince yerine getiremiyor olabilir. Bunun yanı sıra araçta ciddi anlamda hasar kaydı görülebilir. Araç değer kaybettiği için almak istediğiniz aracın muadillerine göre daha uygun fiyatlı olması beklenir. Araç satın alırken bu konuyu da göz önünde bulundurmalısınız. Trafik güvenliğinizi sağlamak ve sorunsuz bir yol tutuşu izlemek için podyesi işlemli araçlar yerine podyesi değişmiş araçlara yönelebilirsiniz. Sağlam podye ile güvenli bir sürüş deneyimi yaşayabileceğiniz gibi aracın sapmalardan uzak bir şekilde denge kurması sağlanabilir. Hem yol konforunuzu hem de güvenliğinizi sağlamak için işlevini tam olarak yerine getirebilen sağlam podyeli araçları tercih etmelisiniz. Satmayı düşündüğünüz aracınız için en iyi fiyat tekliflerinden yararlanmak ve sorunsuz bir satış süreci izlemek için hemen Otonakit’le tanışın!

Arabam Kaç Para

Etiketler