Redüktör Nedir? Ne İşe Yarar?

redüktör, redüktör nedir, redüktörlü motor, redüktör fiyatları

Çok sayıda parçanın bir araya geldiği otomobillerin işlevlerini yerine getirebilmesi için her bir komponentin sorunsuz bir şekilde çalışması gerekir. Hem otomobillerde hem de birçok farklı makine yapısında kullanılan redüktör parçası birçok açıdan önem taşır. Devir ve tork oranının değiştirilebilmesini sağlayan redüktör yapısı en basit anlatımıyla ortaya çıkan gücü dengeler. Motor tarafından üretilen yüksek dönme enerjisi söz konusu makine ya da aracın yapısına göre dengelenebilir ve verimli bir şekilde kullanılabilir.

Redüktör Nedir?

Redüktör hem araçlarda hem de birçok makinede kullanılan bir parçadır. Redüktör nedir sorusu sıklıkla sorulan sorular arasında yer alır. Oluşturulan gücün ve kuvvetin dengelenmesini sağlayan redüktör parçasının çok sayıda faydası bulunur. Araç veya makinaların sorunsuz bir şekilde çalışabilmesini sağlayan redüktör parçasının bir diğer adı da dişli kutusudur. Adından da anlaşılabileceği üzere redüktör yani dişli kutusu, döndüren ve döndürülen olmak üzere iki parçadan veya daha fazla parçadan oluşan dişli sistemlerini çevreleyen bir kutu görevi görür. Otomobillerde redüktör kullanımının temel amacı gücü azaltıp torku artırmaktır. Tork dönme kuvvetine verilen isimdir.

Redüktör Ne İşe Yarar?

Redüktör parçasının kullanım alanları sadece otomobillerle sınırlı kalmadığı gibi yerine getirdiği işlevler de çok yönlüdür. Kullanıldığı aksamlarda birçok avantaj sağlayan redüktör parçası temel olarak gücün azaltılmasını ve tork kuvvetinin artırılmasını sağlar. Bu sayede otomobil ve makine gibi yapılarda oluşturulan güç dengelenmiş olur. Redüktör parçası dönme hareketinin çok yönlü bir şekilde yapılabilmesini sağlar. Böylece otomobil ve çeşitli makinelerde farklı amaçlar için ihtiyaç duyulan tork kuvveti oluşturulmuş olur. Redüktör yapılarının avantaj sağladığı bir diğer nokta da küçük hacimlerle yüksek tork kuvvetinin elde edilmesidir. Bu durum da otomobil ve makinalar için enerji tasarrufu sağlar.

Redüktör Çeşitleri Nelerdir?

Redüktör otomobil ve çeşitli makinelerin çalışabilmesi için olmazsa olmaz bir ekipmandır. Bununla beraber farklı yapıların ihtiyaçlarına cevap verebilecek redüktör çeşitleri üretilir. Redüktör çeşitlerine göre redüktör fiyatları da farklılık gösterir. Sıklıkla kullanılan redüktör çeşitleri şu şekildedir:

Aşama Sayısına Göre Redüktör Türleri:

Redüktör dişlisi içerisinde kullanılacak olan dişli yapısına göre sınıflandırılan redüktör çeşitleri şu şekildedir:

 • Bir kademeli
 • İki kademeli
 • 2 kademeli

Dişli Sayısına Göre Redüktör Türleri:

Redüktör içerisinde kullanılacak olan dişli sayısına göre 12 farklı redüktör çeşidi bulunur. Bu çeşitler şu şekildedir:

 • Konik-Helisel (ayna-mahruti) dişli redüktör
 • Harmonik redüktör
 • Düz dişli redüktör
 • Konik dişlili redüktör
 • Hypoid dişlili redüktör
 • Planet dişli redüktör,
 • Helisel dişlili redüktör
 • Sonsuz vidalı redüktör
 • Spinea redüktör,
 • Paralel dişli redüktör
 • Hoya planet redüktör

Redüktör Nasıl Çalışır?

Redüktörün çalışma prensibi içerisinde bulunan dişlilere bağlıdır. Dişli sayısının çok olması redüktörün çalışma performansını etkileyebilir. Aynı zamanda dişlilerin yapısı, büyüklüğü ve çeşidi de redüktör parçasına etki edebilir. Redüktörün çalışma prensibi en basit anlatımıyla gücü dengelemek, gücü azaltmak ve tork kuvvetini artırmaktır. Elektrik motorundan gelen kontrolsüz ve yüklü güç, redüktöre ulaşır. Redüktörlü motor içerisinde yer alan dişliler yardımıyla bu gücü dengeler ve makinenin ya da aracın ihtiyaç duyduğu seviyeye getirir. Gücü dengeleyen ve dönüştüren redüktör, söz konusu enerjiyi araç ya da makinenin gerekli mekanizmalarına göndererek tork oluşturur.

Redüktör Neden Kullanılır?

Redüktörün birden fazla kullanım amacı bulunur. Mekanik araçların ve birçok makinenin çalışabilmesi için büyük önem taşıyan redüktör mekanizması gücü dengelemek, seviyesini düşürmek ve tork kuvvetini artırmak için kullanılır. Böylece redüktör sayesinde makine ya da araç kontrolsüz kuvvete maruz kalmaz. Aynı zamanda düşük enerji tüketimiyle ihtiyaç duyulan tork kuvveti oluşturulmuş olur.

Redüktör parçası farklı yönlere dönüş yapılabilmesini de sağlayarak mekanik yapılara özgürlük tanır. Dişli çark, dişli yatağı ve miller olarak 3 farklı parçadan oluşan redüktör mekanizması yüksek dönüş hızlarını seviyeli ve uygun kuvvetteki tork gücüne çeviren kapalı dişli düzenekleridir.

Redüktörlerin Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

Redüktör araç ya da makine içerisinde gücü dengeleyen, tork kuvvetini artıran bir mekanizmadır. Bunun gibi dengeleyici ve iyileştirici mekanizmaların birçok avantajı bulunur. Redüktör parçasının başlıca avantajları şu şekildedir.

 • Araç ya da makine içerisinde birbirinden uzak noktalarda olan iki farklı yapı ilişkilendirilebilir ve iki nokta arasında tork kuvveti iletişimi sağlanabilir.
 • Redüktör parçasının bakımı kolaydır. Belirli aralıklarla yapılan bakım ve kontroller uzun süreli kullanım ömrü için yeterlidir.
 • Redüktör sayesinde araç ve makinelerde farklı yönlere dönüş sağlanabilir.
 • Harcanan küçük miktardaki bir güç ile yüksek oranda tork kuvveti oluşturulabilir, böylece enerji tasarrufu sağlanır.
 • Dişli mekanizmalarını içerisinde kompakt bir şekilde barındıran redüktör parçası araç ya da makine içerisinde çok fazla yer kaplamaz.

Redüktör Seçimi Neye Göre Yapılır?

Redüktör seçimi yapılırken göz önüne alınması gereken bazı noktalar bulunur. Bu noktalara dikkat ederek uygun ve verimli bir redüktör seçimi yapılabilir. Redüktör gibi parçaların nitelikleri kullanılacakları alana ve amaçlara göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle her redüktör seçimi aşaması farklı olabilir. Kendi kullanım şeklinize ve amacınıza göre bir seçim yapabilirsiniz. Redüktör seçimi yaparken göz önüne alınması gereken noktalardan bazıları şu şekildedir:

 • Kullanım şartları seçim aşamasında dikkat edilmesi gereken en önemli faktörlerden birisidir. Kullanım sıcaklığı, yoğunluğu, şekli, aşındırıcı malzeme kullanımı gibi unsurlar redüktörlerin çalışma prensibini doğrudan etkiler.
 • Redüktörün çalışma ve dönüştürme değerleri seçim konusunda belirleyici unsurlardan biridir.
 • Redüktörün kullanılacağı mekanizmanın değerleri, ihtiyaç duyduğu güç oranı, kuvvet girişleri ve çıkışları seçim yaparken göz önünde bulundurabileceğiniz bilgilerdir.

Redüktör Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Etmenler Nelerdir?

Redüktör seçimi yapılırken kullanım amacına ve şekline uygun bir seçim yapmak oluşabilecek sorunları ortadan kaldırırken maksimum verim alınmasını sağlar. Redüktörün çalışma sürecini etkileyen en önemli faktörlerden birisi çalışma şeklidir. Çalışma koşulları redüktör seçimi sırasında dikkat edilmesi gereken unsurlardan birisidir. Çalışma sıcaklığı, redüktörün maruz kalacağı materyal ve maddeler, çalışma sıklığı çalışma koşullarına örnek olarak verilebilir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur da redüktör parçasından beklenen performanstır. Redüktör parçasını kullanacağınız mekanizmanın enerji ihtiyaçları seçim sırasında bir kılavuz görevi görebilir. Kuvvet giriş çıkışları ve dönüşüm oranları da seçim esnasında dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer alır.

Neden Eksen Redüktör Tercih Edilmeli?

Redüktör parçasının kalitesi ve niteliği, verimli bir performans için büyük önem taşır. Modern gerekliliklere uymayan ve beklenen performansı karşılayamayan redüktör parçaları ilerleyen süreçlerde çeşitli sorunlar çıkarabilir. Redüktör seçimi yapmadan önce satın alacağınız üreticiyi belirlemiş olmanız karar verme aşamasını kolaylaştırabilir. Çok sayıda farklı redüktör çeşidi bulunur ve farklı redüktör tipleri farklı kullanım amaçlarına hizmet eder. Kullanım amacınız için uygun bir redüktör seçimi yapmak beklediğiniz performansı alabilmenize yardımcı olur. Dilerseniz kullanmayı tercih ettiğiniz redüktör için düzenli bakım hizmeti de alabilir, daha uzun ömürlü bir kullanım imkanı yakalayabilirsiniz.

Siz de aracınızı yenilemek ve sorunsuz bir araç sahibi olmak isterseniz, eski aracınızı satmak için Otonakit’ten hemen teklif alabilirsiniz. Sürprizsiz ve hızlı araç satışı keyfini deneyimlemek için Otonakit ayrıcalıklarından yararlanabilirsiniz.

Arabam Kaç Para

Etiketler