Sandık Motor Nedir?

sandık motor nedir


Sandık motor, araç motorunun fabrikasında eksiksiz bir şekilde üretilip araçtan bağımsız olarak satışa sunulan motorlara verilen isimdir. Arızalanan araç motorunu yeniden inşa etmek hem uğraştırıcı hem de maliyetli olabileceğinden sıfır sandık motor tüketiciler için daha avantajlı bir alternatiftir.

Sandık motorlar; sıfır sandık motor ve çıkma sandık motor olmak üzere iki ayrı grupta satılır. Çıkma sandık motorlar, arızalı motorların yeniden düzenlenmesi veya işlem görmesi olarak tanımlanır. Sıfır sandık motor tercihi aracın ömrünü uzatır, daha sorunsuz ve verimli çalışmasını sağlar.

Sıfır Sandık Motor Özellikleri Nasıl Olmalı?

Her şeyden önce sandık motorun aracınızla uyumlu olması gerekir. Motoru tamamen benzer bir motorla değiştirmeyi düşünüyorsanız, aynı sayıda silindire ve güce sahip olduğundan emin olmanız gerekir. Aldığınız motorun yalnızca boyutuna ve dayanıklılığına bakarsanız, aracınız için uyumsuz bir motor seçmiş olursunuz. Bu durum, sürekli motoru değiştirmenize ve yeni eklemeler yapmanıza neden olur; bu da maliyetin daha fazla artması demek oluyor. Sorunsuz bir motor istiyorsanız, aracınızın ve sizin ihtiyaçlarınızı net bir şekilde belirlemeli ve bu doğrultuda yeni bir sandık motor tercih etmelisiniz.

Aracınız için yeni bir motor aldığınızda, güçlü ve dayanıklı parçalardan oluşmasın talep etmelisiniz.. Sonuçta, arabanızın sorunsuz bir şekilde çalışması buna bağlıdır. Bu nedenle sandık motorunuzun sıfır olması gerekir. Çünkü çıkma sandık motorlar aracınızın performansını düşürür ve ömrünü kısaltır. Sandık motorun güçlü ve dayanıklı parçalara sahip olduğundan emin olun. Bu bileşenler motorun ömrünü uzatır.

Hatırlamakta fayda olacak noktalardan biri  sandık motor değiştirilirken dikkat etmeniz gereken en önemli noktanın beygir gücü değil tork olduğudur. Çünkü tork, aracınızın çekiş gücünü ve hızını belirler. Daha fazla beygir gücü eklemek istiyorsanız, motorunuz üzerinde her zaman değişiklik yapabilirsiniz.

Sandık Motor Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Sandık motorun yeni parçalardan oluştuğuna emin olun. Bu motorlar, çok daha yüksek bir performans ve uzun ömürlü bir kullanım sağlar. Ayrıca, her açıdan daha güvenilirdir. Aracınızın sıfır sandık motora sahip olması birçok şeyin de değişmesi anlamına gelir. Motorun eskimesi ve işlevsiz hale gelmesi, motorunuza yeterince bakım yapılmamasından kaynaklanıyor olabilir. Sandık motorunuzu değiştirdikten sonra, düzenli olarak bakım yaptırmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede motorunuzun ömrünü uzatabilirsiniz.

Bir motorun performansı, onu oluşturmak için kullanılan parçaların açık bir göstergesidir. Sandık motor satın alırken parçaların nerelerden temin edildiğini sormak gerekir.

Satın alınan motor büyük bir yatırım olabilir ve bu tür bir yatırım güvenilir bir garantiye sahip olmalıdır. Sandık motoru almadan önce garantisi detaylı bir şekilde okunmalı ve onaylamalısınız. 

Sandık Motor Fiyatları

Sandık motor fiyatları kendi içinde değişiklik gösterebilir. 2.000 doların altındaki sandık motorlar, daha düşük beygir gücüne sahiptir. Bu fiyat seviyesindeki sandık motorlar çoğunlukla aracı çalışır bir duruma getirmek için kullanılır, güç ve hız için üretilmezler. 2.000 dolardan fazla olanlar ise daha yüksek beygir gücüne ve daha fazla silindire sahip güçlü modellerdir.

Sandık Motor Nereden Alınır?

Sıfır sandık motorlar fabrikalardan, servislerden veya yedek parça mağazalarından temin edilebilir.

Sandık Motor Takılan Araçlar Satın Alınmalı mı?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi sıfır sandık motor aracın ömrünü uzatır, daha sorunsuz ve verimli çalışmasını sağlar. Ancak ikinci el otomobillerde eskiyen parçaların yalnızca motor olmadığını unutmamanız gerekir. Eğer satın almayı düşündüğünüz araç beklentilerinizi karşılıyorsa tercih edebilirsiniz. Ancak bu aracı sırf sandık motoru yeni diye sıfır bir araçla kıyaslamak pek doğru olmayacaktır.

Sandık Motor Değişiminde Yapılması Gereken Yasal İşlemler

Sıfır motor değişimi, ileride yaşanabilecek sorunları engellemek adına profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır. Türk Standartları Enstitüsü ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı, bulunduğunuz ilin Araç Proje Müdürlüğüne başvurarak aracınızın projesini çizdirmeniz gerekir. Bu proje ile birlikte TÜVTÜRK istasyonunda araç tespit muayenesi yapılmalı. Aldığınız tespit formuyla aracın bağlı olduğu trafik tescil büro amirliğinden araç motor numarası alınmalı ve mühürletilmelidir. TÜVTÜRK istasyonunda motor numarası kontrol edilmeli ve trafik tescil büro amirliğinden yeni motor numarası yazılı trafik tescil belgesi alınmalıdır.

Sandık Motora Oto Nakit Güvencesiyle Sahip Olun

Sandık motordaki en önemli etkenin, sıfır parçalardan oluşması gerektiğinden yukarıda bahsetmiştik. İkinci el otomobil alımlarında tüketici, aracın kaliteli parçalardan oluştuğundan ve konfor sağladığından emin olmak ister. Eğer siz de sandık motoru değiştirilmiş, güvenilir ve konforlu bir araca sahip olmak istiyorsanız ve bundan önce elinizdeki ikinci el aracınızı değerlendirmek istiyorsanız sizi aracınızı Borusan güvencesi ile hızlı ve en doğru piyasa fiyatına satmanız için sizi Otonakit platformumuza bekliyoruz.

Arabam Kaç Para

Etiketler