Sandık Motor ve Yarım Sandık Motor Arasındaki Farklar Nelerdir?

sandık motor nedir

Sandık motor nedir sorusunun cevabı, araçtan ayrı bir şekilde bir tahta sandığın içerisinde tüketicilere direkt olarak teslim edilen motor olarak verilebilir. Sandık motor kullanmanın temel amacı, aracı daha rahat ve zahmetsiz bir şekilde geliştirebilmektir. Sandık motorların birçoğunda blok, döner düzenek ve motor kafası da bulunur. Öte yandan bazı sandık motorlarda kurulumu daha verimli kılabilmek için eksantrik mili, emme manifoldu ve karbüratör de içerir. Birlikte gelen değişkenlere bağlı olarak sandık motor fiyatları da önemli değişiklikler gösterir. Ayrıca sandık motorun özellikleri ve motoru üreten firma da sandık motor fiyatında oldukça etkilidir.

Sandık Motor Nedir ve Neden Takılır?

Bir profesyonel tarafından özel olarak üretilen sandık motoru satın almak, aracınız için oldukça faydalı olabilir. Otomobillerin içerisindeki motor kullanılmaz hale geldiğinde sandık motorlar, aracı tekrar kullanılabilir hale getirmenin en iyi yoludur. Öte yandan bazı durumlarda sürücüler, araçlarını ne kadar sevseler de motor performansından memnun olmayabilir. İşte bu durumlarda sandık motorlar, sürücülere kendi araçlarını özel olarak tasarlama fırsatı sunar. Genel olarak sandık motorlar, hayatı kolaylaştırmak için vardır fakat yanlış bir tercih yapmak maliyetin artmasına neden olabilir.

Komple Sandık Motor Ne Demek?

Komple sandık motor, sandık motordaki parçaların tamamının motorun üzerinde bulunduğu motor çeşidi olarak bilinir. Yarım sandık motorun aksine komple sandık motorlarda eksik parça bulunmaz. Motorun genelinde bir arıza varsa veya motor komple değişmesi gerekiyorsa, komple sandık motor kullanılması önerilir. Komple motorlar, motor boşluğunun içerisine oldukça hızlı bir şekilde yerleştirilebilir ve civatalanabilir. Bu tip motorları direkt olarak şanzıman üzerine takmak çok kolaydır ve hiçbir ek işçilik gerektirmez. Komple motorların içerisinde sert parçaların yanı sıra yakıt sistemi, turbolar, pompalar, muhafaza kapakları ve yağ filtreleri de yer alır. Sıfır komple sandık motoru, otomobil fabrikalarından rahatlıkla alınabilir. Komple sandık motorunu alırken tüm parçaların yerinde olduğundan emin olunmalıdır. Öte yandan yeni yapılan bir komple sandık motorun üretici tarafından alıcıya teslim edilmesi biraz uzun sürebilir. Ayrıca sıfır komple motorlar, dyno testi denilen bir performans testine de tabii tutulur. Komple sandık motor fiyatları, motorun sıfır veya ikinci el olması durumuna göre değişiklik gösterir.

Yarım Sandık Motor Ne Demek?

Yarım sandık motor nedir sorusunun cevabı motorun gömlek ve piston kısımları haricinde kalan parçaları revizyona uğramış sandık motor olarak verilebilir. Yarım sandık motorlarda genellikle siboplar, sekmanlar ve sibop gaydları önemli değişimlere uğrar. Tıpkı sandık motorlar gibi yarım sandık motorlar gibi araçların performansını artırmak için sıklıkla tercih edilir. Yarım sandık motorlar, motorunda krank mili eksik olan sürücüler için tavsiye edilir. Çalışır durumda bir kafaya sahip kullanıcılar, yeni bir krank mili ve blok tercih ederek paradan önemli tasarruflar yapabilir. Motor çıkmacılarında sıklıkla karşılaşabilecek yarım sandık motorların montajı biraz zaman alabilir ve her araç modeli için uygun bir yarım sandık motor bulmak biraz zor olabilir. Ayrıca yarım sandık motorları kullanmak, uzun dönemde aracın bakım maliyetini değiştirebilir. Öte yandan yarım sandık motor fiyatları sıfır veya ikinci el yarım sandık motorlarda farklılık gösterir.

Sandık Motorlu Araç Alınır mı?

Sandık motorlu araç alınıp alınmayacağı aracın içerisindeki motorun cinsine bağlıdır. Aracın içerisinde yer alan sandık motor, tamamen yeni bir motorsa sürücüler bu aracı gönül rahatlığıyla satın alabilir. Öte yandan aracın içerisinde ikinci el bir sandık motor varsa, bu aracı satın alırken dikkatli olunmalıdır. Çünkü ileriki zamanlarda bu araçlarda problem görülme riski yüksektir. Aracın içerisindeki sandık motor hakkında bazı bilgilere sahip olmak satın alma kararında önemli bir yere sahiptir. Aracın içerisindeki sandık motorda şu özellikler bulunmalıdır:

  • Mutlaka yeni bir sandık motora sahip olan bir araç alınmalıdır. Aracın içerisindeki sandık motor yeniyse daha yüksek performans gösterir ve daha uzun süre boyunca kullanılabilir. Üstelik yeni sandık motora sahip araçların uzun dönemli bakım maliyeti de daha uygundur.
  • Motor parçalarının nereden geldiğini bilmek, motorun ve aracın performansı hakkında bir fikir verebilir. Bazı firmalar, maliyetten kısmak için ucuz parçaları kullanabilir ve bu nedenle sandık motorda önemli problemler görülebilir. Bu gibi problemlerden kaçınmak için bilinen bir üreticinin ürettiği sandık motora sahip araçlar tercih edilmelidir.
  • Sandık motorun ve aracın birbirleriyle uyumlu olduğuna emin olmalı. Sandık motorlu araçlarda motor, aracın motor boşluğuna tam olarak oturmalıdır. Aracın içerisindeki sandık motorun, direkt olarak aracın fabrikasından veya yetkili satıcısından alınmış olmasına dikkat edilmelidir. Böylelikle doğabilecek problemlerin de önüne geçilebilir.
  • Her araç modeli için piyasada uygun bir sandık motor bulmak, yarım sandık motor bulmaya göre oldukça kolaydır. Bu durumun arkasındaki nedenler arasında araç modelinin yeni olması, popüler olması ve menşei gibi etkenler vardır.

Sandık motorlu araç satın alırken sürücüler, eski motorun durumunu merak edebilir. Yukarıdaki şartlara uygun ve temiz bir araç bulunursa sandık motorlu araçlar da satın alınabilir fakat son kararı kullanıcının vermesi gerekir.

Sandık Motor ve Yarım Motor Arasındaki Farklar

Sandık motor ve yarım sandık motor arasındaki en önemli farklardan biri de motorun içerisinde bulunan parçalardan ileri gelir. Yarım motor nedir sorusunun cevabı olarak, sandık motorun içerisinde piston ve gömlek parçaları yer alırken yarım sandık motorun içerisinde bu parçaların bulunmadığı ifade edilebilir. Sandık motorların aksine yarım sandık motorlarda sekmanlar ve siboplar önemli revizyonlardan geçer.

Yarım sandık motorları, motor kafası sağlam fakat krank mili eksik olan araçlar için daha çok tercih edilir. Sandık motorlar ise motorun tamamen değişmesini gerektiren durumlarda kullanmak için idealdir. Sorunlu bir şekilde de olsa çalışan bir motora sahip olan kişiler, yarım sandık motorları tercih ederek aracın problemini rahatlıkla çözebilir.

Yarım sandık motorlar ve sandık motorlar arasındaki en önemli farklardan biri de fiyat farkı olarak bilinir. Sandık motor fiyatı, genellikle yarım sandık motorundan daha farklı seviyelerde yer alır. Öte yandan motorun sıfır veya ikinci el olması da her iki motor tipinin fiyatını etkiler. Ayrıca sıfır sandık motor modellerinde her bir parçanın ayrı ayrı garantisi de vardır.

Sandık motorların birçoğunda motorun tüm temel parçalarının yanı sıra yakıt sistemi, filtreleri, turbosu ve muhafaza kapakları da yer alır. Öte yandan yarım sandık motorlarda bu parçalar eksiktir. Kısacası sandık motorlar, yarım sandık motorlara göre daha fazla parça içerir.

Sandık motorlar, motor boşluğuna kolayca takılabilir ve ek işçilik gerektirmez fakat yarım sandık motorlarda krank mili ve pistonlar yeniden monte edilmelidir. Yapılan bu işlemlerden de anlaşılacağı gibi sandık motor kısa süre içerisinde monte edilebilirken, yarım sandık motorların montajı biraz zaman alabilir.

Sandık motor hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın.

İkinci el araç sektörünün öncü markalarından biri olan Otonakit, müşteri odaklı yaklaşımı ile birçok kişinin güvenini kazanan uzman kadrosu ile dikkat çeker. Hızlı ve güvenli bir şekilde aracınızı satmak istiyorsanız, Otonakit’e gelin, sorunsuz bir hizmetin keyfini yaşayın.

Arabam Kaç Para

Etiketler