Sıfır Araç Teslim Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

sıfır araç

Araç alırken ilk düşünülmesi gereken bu araca neden ihtiyaç duyduğunuzdur. Bu ihtiyaçlar, kullanım amacınızı belirlerken hangi aracın sizin için en iyisi olacağı konusunda da bir kılavuz işlevi görür. Kullanım amacınızı belirlemenin birkaç yolu vardır: Sık sık uzun yola çıkıyor musunuz? Arabaya kısa mesafeli yolculuklar için mi ihtiyaç duyuyorsunuz yoksa uzun mesafeli yolculuklar için mi? Şehir içinde mi kullanacaksınız? Gündelik kullanım ihtiyacınız mı var? Kalabalık bir aileniz mi var? Bireysel mi kullanacaksınız? Sizin için hız / performans gibi özellikler mi daha önemli yoksa tamamen güvenlik sistemiyle öne çıkan bir arabaya mı gereksinim duyuyorsunuz? Arabanızı ne kadar süre sonra değiştirmeyi düşünüyorsunuz? Yakıt konusunda ne derecede ekonomik bir araba tercih edersiniz? Bu ve bunun gibi yaşam stilinize dair sorular, sizi rahatlıkla ihtiyacınız olan araba modeline yönlendirecektir.

Sıfır araç almak her zaman araba almanın en zahmetsiz ve en garanti yolu olarak görülür. Hayal ettiğiniz ve ihtiyaç duyduğunuz donanımlara karar verdikten sonra hangi aracı istediğinize karar verdiniz ve yeni aracı teslim alacaksınız. Hayallerinize ulaşmanın heyecanıyla ve sıfır araç almanın güveniyle aracınızı teslim alırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktaları gözden kaçırabilirsiniz. Gözden kaçırdığınız noktalar sebebiyle mutluluğunuzun hayal kırıklığına dönüşmemesi için sıfır araç teslim alırken dikkat edilmesi gereken noktalara göz atabilirsiniz.

En iyi üstü açık araba modellerini incelemek için tıklayın!

Bayinizden Deneme Zamanı İsteyin

Aldığınız araç sıfır olsa dahi kullanıcı olarak aracı teslim alırken kontrol etmekle yükümlüsünüz. İkinci el araç alırken nasıl ki gerekli incelemeleri yapmak gerekiyorsa yetkili bayiden araç teslim alırken de detaylı bir inceleme yapmak gerekir. Aracı teslim aldıktan sonra herhangi bir problem ya da kusur fark ederseniz hukuken aracı bu şekilde kabul etmiş sayıldığınız için hakkınızı aramanız zorlaşır.

Peki nasıl bir süreç izlemelisiniz? Satış işlemi gerçekleşmeden önce bayinizden zaman isteyin ve aracı detaylı bir şekilde incelemek istediğinizi belirtin. Aracı mümkünse gün ışığında ya da aydınlık bir ortamda inceleyin. Sıfır araçlar genellikle nakil sırasında kullanılmaz ve tır ya da gemilerle nakledilir. Ancak düşük bir olasılık olsa da nakil işlemleri sırasında hasar görmeleri mümkündür. Bu sebeple sıfır araç alsanız dahi ekspertiz yaptırmanız yararınıza olacaktır. Mümkünse aracınızı teslim almadan önce müşteri temsilciniz ya da teslimat görevlisiyle birlikte son kez ufak bir test sürüşü yapın. Böylece mekanik bir arıza mevcutsa sürüş sırasında hissedebilirsiniz.

Sıfır Araç İçindeki Her Detayı İnceleyin

Yeni otomobiller uzun bir süredir açık bir stok sahasında park halinde duruyor olabilir. Bunu göz önüne alarak aracın dolu ve benzeri yağışlardan herhangi bir zarar görmediğinden emin olmalısınız. Uzun süre hareket etmeyen aracın lastik basınçlarında dengesizlikler meydana gelebilir, satın alacağınız araç showroom aracı ise kapı ve kapı kollarında çizikler oluşmuş olabilir. Kısacası aracın çalışan aksamlarını, klimasını, aydınlatmaları, ön konsol tuşları gibi iç donanımlarıyla birlikte her bir detayını mutlaka kontrolden geçirin.

Kaputun İçini Kontrol Edin

Kaputu açın ve küçük bir ön kontrol yapın. Kaput kapağını açtıktan sonra borular ve kayışlarda çatlak ya da sızıntı olup olmadığına, motorun temiz, parçaların yeni ve işlem görmemiş olmasına dikkat edebilirsiniz. Yağ ve hidrolik sıvı seviyelerini gözden geçirmeyi unutmamanız yararınıza olacaktır. Araç sıfır olsa dahi, uzun süre açık bir alanda park halinde kaldığı için kablo benzeri aksamlara kemirgenler tarafından zarar verilmiş olabilir. Bununla ilgili herhangi bir problem yaşamamak istiyorsanız farlar, göstergeler, park ve fren lambaları gibi elektronik özellikleri tek tek kontrol edin. Bu aşamada yanınızda size eşlik edecek biri olması gözden kaçırabileceğiniz ayrıntıları fark edebilmeniz açısından faydalı olacaktır. Aküyü detaylı bir şekilde gözden geçirmeyi unutmayın. Herhangi bir tutarsızlık olmaması için kapı, kaput ve bagaj boşluklarını da kontrol edebilirsiniz.

Sıfır Araç Kilometresini Kontrol Edin

Sıfır kilometre araç alsanız bile gerekli kontrolleri yapmak önemlidir. Aracın kilometre sayacının doğru çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Kaç kilometrede olduğuna bakın. Sıfır araçlar tırlara yüklenerek gelir ve genellikle bayide indirilir. Ancak kilometre tamı tamına 0 olmak zorunda olmasa da 400 - 500 kilometredeki bir aracın sıfır olarak satılmaya çalışılması normal değildir. Sayaçta görülen sayı 150 kilometreden fazla olmamalıdır. Eğer aracın kilometresi, olması gerekenden yüksekse bayinizden sebebini öğrenin. Bazı araçlar test sürüşü için kullanılmış olabilir ve bu da aracı bir miktar yıpratabilir. Bayiler bu durumda sizi bilgilendirmekle yükümlüdür.

Aracınızın Özelliklerinin Kullanımını Öğrenin

Bazı firmaların günlük satış adedi yüksek olduğu için satışlar hızlıca yapılıp müşteri yeterince bilgilendirilmeden araç teslim edilmektedir. Eğer aciliyetiniz bulunmuyorsa işleri hızlandırmak için ısrarda bulunmayın. Mümkünse teslimat için randevu isteyin ve randevunuz süresince aracın özelliklerini mutlaka dikkatli bir şekilde dinleyin. Aracınızı satın aldığınız markadan ilk defa otomobil kullanacaksanız temel donanım özellikleri hakkında bilgi almayı da unutmayın. Bunun yanı sıra aracınızda gelişmiş donanımsal özellikler varsa bunlar hakkında bilgi edinmeye çalışın. Kullanma kılavuzuna her daim bakabilirsiniz ancak özellikleri dinlerken tecrübe ederseniz aracınıza daha çabuk alışabilirsiniz. Aracınızın donanımsal özelliklerini ne kadar iyi tanırsanız o kadar konforlu bir sürüş elde edersiniz.

Araba segmentleri hakkında detaylı bilgi için tıklayın !

Teslimat Öncesi Test Sürüşü Yapın

Satın alma işlemini gerçekleştireceğiniz bayi, çoğunlukla ücretsiz test sürüşüne çıkmanızı tavsiye eder. Araçla kısa bir gezintiye çıkın. Teoriyle pratik her zaman birbiriyle uyumlu olmayabilir. Size en uygun tercihi yapıp yapmadığınızı görmek için alacağınız aracı test sürüşüne çıkarmak en önemli adımdır. Satın almak istediğiniz aracın kullanım alışkanlıklarınıza uygun olup olmadığını ve beklentilerinizi karşılayıp karşılamadığını ancak bu sayede anlayabilirsiniz. Araç gürültülü mü çalışıyor yoksa sessiz ve konforlu bir sürüş imkanı mı sunuyor? Vites geçişleri rahat mı? İstediğiniz hızlanma süresine sahip mi? Bu sorulara bir yanıt arayın. Mümkünse frenlerini, duruş mesafesini kontrol edin. Sıfır araçlarda rodaj önemli bir faktördür. Böylelikle eğer sürüş sırasında umduğunuz kadar keyif almıyorsanız başka araçlara göz atabilmeniz için hala vaktiniz olur. Test sürüşü aracılığıyla arabanızla tanışarak ve olası soru işaretlerini ortadan kaldırarak kesin kararınızı verebilirsiniz. Aracınız üç bin kilometreye ulaşana kadar motoru alıştırarak kullanmanız gerekir. Aksi takdirde önemli parçalarda istenmeyen aşınmalar meydana gelebilir. Aracın rodajının başarılı bir şekilde gerçekleşebilmesi için ani manevralardan ve aşırı hızlanmalardan kaçınmanız gerekmektedir. Aracı sabit bir hızda kullanmamak ve çok yüksek devirlere çıkmamak parçaların birbirleriyle daha hızlı uyumlanmasını sağlayacaktır.

Son olarak bayiden ayrılmadan aracınızın bakım aralıkları ve garanti süresi hakkında bilgi almayı ihmal etmeyin. Acil durumda aramanız gereken yol yardımı telefon numarasını mutlaka alın. Araç muhtemelen size içinde çok az bir yakıtla teslim edilecektir. En yakın akaryakıt istasyonuna varmanızı sağlayacak kadar yakıtınız olup olmadığını kontrol edin. Fatura, garanti, belgesi ve kullanım kılavuzu gibi önemli evrakları aldığınızdan emin olun.

Sıfır bir araç satın almadan önce eski otomobilinizi elden çıkarmak istiyorsanız Otonakit’ten online teklif alabilirsiniz. Hemen şimdi aracınızla ilgili bilgileri girerek Otonakit’ten en iyi teklifi alın, hızlı bir şekilde arabanızı satın!


Arabam Kaç Para

Etiketler