SUV Araçlar: 2021 SUV En İyi SUV Modelleri

suv araç

Son zamanların en çok tercih edilen araç türlerinin başında gelen SUV’lar, yeni nesil ve son teknoloji binekleri temsil ediyor. Markaların her geçen sene araç yelpazesinde daha çok yer verdiği farklı model SUV binekler, birbirinden farklı alt skalaları ile kendi içinde sınıflandırılabilir bir konuma geliyor. Araç sahibi olmak isteyen kullanıcı adaylarının oldukça ilgisini çeken SUV araba modelleri hem arazi hem de şehir içi kullanımlara uygun oluyor. SUV arabalar, geniş kullanım sahası avantajı ile gençler, aileler ve maceraseverler gibi her jenerasyonun ihtiyacına karşılık verebiliyor.

Otomobilseverlerin hayatına yeni giren SUV kavramı, 4x4 araçların daha ulaşılabilir ve uygun ikamesini oluşturuyor. Peki yakın zamanda piyasaya sürülmeye başlayan ve oldukça sevilen SUV araç modelleri tam olarak hangi segmentte yer alıyor? Yazımızın devamında SUV araç hakkında genel bilgi vererek SUV sevenler için 2021 yılındaki en iyi modelleri derledik.

SUV Araç Nedir ve Hangi Özelliklere Sahiptir?

SUV tabiri, İngilizce “Sport Utility Vehicle” kelimelerinin baş harflerinden oluşuyor. Türkçesi “Spor amaçlı arazi aracı” olan SUV’lar, kısaca şehir içi kullanımlara uygun dört çeker binek olarak tanımlanıyor. Kendi türünde birçok alt türe ayrılan SUV modelleri, bazı noktalarda bu tanımın dışına da çıkarak tamamen kullanıcıya uygun farklı donanımlar ile karşımıza çıkıyor.

SUV modellerinin tercih edilmelerinin en büyük sebeplerinden biri, birçok farklı donanım ve türün fonksiyonlarını tek bir potada toplaması oluyor. Tam olarak füzyon, yani bütünleşmiş taşıt kategorisine giren SUV’lar; 4x4, Off-road, Station Wagon ve Hatchback araçların özelliklerini farklı şekillerde bünyesinde barındırabiliyor. SUV’lar tüm bu farklı donanımların birleşimi sayesinde aile, arazi ve spor araç tercih eden herkesin beklentisine yanıt veriyor.

SUV araç modelleri, genel intiba olarak 4x4 olarak düşünülse de tüm modeller bu fonksiyona sahip olmayabiliyor. Kısaca açıklamak gerekirse tüm SUV modelleri 4x4 değilken her 4x4 araç da SUV türüne dahil olmuyor. Kullanıcının isteğine göre tabii ki bazı SUV modelleri önden çekişli veya arkadan itişli olabiliyor. Ancak özellikle dört çeker fonksiyonuna sahip SUV’lar, motordan gelen kuvveti eşit bir şekilde tüm tekerleklere dağıtarak yüksek çekiş gücü sağlıyor.

Kullanıcılardan gelen taleplere bağlı olarak SUV’lar kendi içinde de farklı çeşitlere ayrılıyor. SUV yelpazesinin sürekli genişlemesi, farklı özelliklere ve boyutlara sahip birçok alternatifin oluşmasına sebep oluyor. Mini, kompakt, orta ölçekli, tam ölçekli ve uzatılmış kategorileri ile küçükten büyüğe doğru ayrılan SUV’lar her kesimden kullanıcının isteklerine ayak uyduruyor. Crossover türlerinin de dahil olduğu mini ve kompakt modeller, küçük hacim ve çekiş gücü sunuyor. Orta ve tam ölçekli SUV’lar ise daha büyük karoser ile 4x4 seçenekleri bünyesinde barındırıyor.

Her sene katalogları yenilenen SUV modelleri, 2021 yılına da çeşitli geliştirilmiş fonksiyonlar ile giriyor. Hemen hemen her markanın katalogunda bir bölüme sahip olan SUV binekleri, yüksek segmentte ve kaliteli opsiyonlar sunuyor.

2021 Yılının En İyi SUV Modelleri

2021 yılının fiyat ve performans açısından en iyi SUV araç modelleri geniş bir skalada yer alıyor. En yeni 2021 SUV modelleri ve özellikleri şöyle sıralanabiliyor:

Fiat Egea Cross

Fiat SUV modeli olan Egea Cross, 2021 yılına dış tasarımda yenilikler ile giriyor. Yüksekliği yerden biraz daha artırılan Egea SUV, makyajlı bir hatchback görünümüne bürünüyor. Aracı takip eden ve severek kullananların yakından anlayabileceği makyaj değişiklikleri, SUV modelini daha keskin bir hatta büründürüyor. LED farların daha haşin bir görünüm kazandırdığı SUV; 1.0, 1.3, 1.4 ve 1.6 motor seçeneklerini kullanıcı adaylarına sunuyor.

Kia Sportage

SUV sevenler için güçlü bir seçenek olma özelliğini 2021 yılında da koruyan Kia SUV Sportage, üstün kaliteyi yüksek konforla tek bir potada topluyor. Genellikle aile arabası olarak tercih edilen ve oldukça kuvvetli olan Kia Sportage’ın 2021 modelinde 467 litre bagaj hacmi ve yüksek tork göze çarpıyor. Benzinli modelde 160 Nm tork gücü sağlanırken dizel opsiyonlarında ise 320 tork üretebiliyor.

Skoda Karoq

Skoda SUV modelleri arasında en çok ilgi çeken binek olan Karoq, yüksek karoser avantajı isteyenlere beklentilerinin üstünde bir performans vadediyor. Geometrik ve oldukça ince far ile tam oranlanmış tampon, araca oldukça şık bir görünüm kazandırıyor. Skoda SUV modeli Karoq, 521 litrelik bagaj hacmi sayesinde SUV’dan çok Jeep türlerine daha yakın gözüküyor. Araç önden çekiş ve yedi ileri otomatik şanzımana sahip bulunuyor.

Mitsubishi Eclipse Cross

Mitsubishi SUV sınıfında Eclipse Cross modeliyle 2021 yılında oldukça beğenileceğe benziyor. Makyaj kalitesinde sınıf atlatılan model; ışıklandırma, ızgara ve tampon tasarımında aracı komple yenilemiş gözüküyor. Piyasaya iddialı giren Eclipse Cross modelinin hibrit motor tercihini de barındırması, çevre dostu araba ve marka imajını zirveye çıkarıyor. Dört tekerden de çekişi bulunan araç, arazi ve şehir kullanımlarının ikisine de uyum sağlıyor.

Citroen C5 Aircross

Citroen C5 SUV modeli sekiz ileri otomatik şanzıman desteği sayesinde arazi kullanımlarında üstün performans gösteriyor. Altı vitese entegre edilen ekstra iki vites seçeneği, değişim aralıklarını kısaltarak konforu yüksek performans ile birleştiriyor. Citroen C5 Aircross SUV, üst tavanda bulunan açılabilir sunroof ile “C” cam çerçeve sayesinde oldukça modern ve şık bir görünüme kavuşuyor.

Opel Grandland X

Türkçede Büyük Arazi anlamına gelen “Grand” ve “Land” kelimelerinden türetilen ismi ile oldukça iddialı olan Opel’in jipi, tam otomatik şanzımana sahip bulunuyor. SUV modeli, aktif acil frenleme ve şerit ihlali uyarı sistemleri sayesinde güvenli bir arazi aracı oluyor. Opel jipleri arasında vitrin modeli olan Grandland X, direksiyon ve ön koltuk ısıtma sistemlerini 4x4 çekiş gücüyle birleştiriyor.

Hyundai Tucson

Hyundai SUV modeli olarak karşımıza çıkan Tucson, dördüncü nesli ile 2021 yılına adım atıyor. Yeni birçok teknolojinin entegre edildiği model, makyajdaki şık değişimler ile dış tasarımda devrim yapıyor. Smartstream motor teknolojisi sayesinde spor kullanımlar için de oldukça uygun olan SUV, 4x4 çekiş gücü ile yol şartları ne olursa olsun, yarı yolda bırakmıyor. Hyundai Tucson, jeep türlerine yakın donanımıyla dikkat çekici bir seçenek oluyor.

Peugeot 3008

Peugeot SUV 3008 modeli yeni nesil teknolojilerin tümünü bünyesinde barındırıyor. Kör nokta ve adaptif hız sabitleme sistemleri ile donatılan SUV, özel gece görüş fonksiyonu sayesinde gece yolculuklarında 200 metreye kadar hedefi ekranda gösteriyor. Arazi ve şehir içi kullanımlarının hepsinde üstün performans gösteren SUV, düşük emisyonlu dizel motoru sayesinde çevre dostu yapısını üst düzey sürüşle birleştiriyor.

Ford Kuga

En iyi SUV modelleri arasında bulunan Ford Kuga, birçok geliştirilmiş yeni fonksiyonuyla arazi ve hava koşullarına meydan okuyor. Spor, normal, kaygan ve ıslak zemin, kum ve kalın kar ile eko modları sayesinde sürüşü kolaylaştırıyor. Aynı zamanda yüksek performansı da garanti eden yeni Ford Kuga SUV modelleri, EcoBlue motoruyla yüksek tork gücü sunuyor. Seri ve yumuşak vites geçişleriyle en uygun SUV araçlar kategorisinde yer alıyor.

Tüm bu kaliteli SUV modellerinden birine sahip olmak için aracınızı elden çıkarmak isteyebilirsiniz. Daha kolay nakit elde edebileceğiniz bu işlem ile hayalinizdeki SUV modeline ulaşabilirsiniz. Otonakit, Borusan güvencesiyle ikinci el araçlarınıza online fiyat sunarak anında alım hizmeti vermektedir. Sürprizsiz, hızlı ve anında alım yapan Otonakit, araçlarınızı anlık olarak nakite çevirir. Siz de ikinci el aracınızı satmak için hemen şimdi Otonakit’ten teklif alın!


Arabam Kaç Para

Etiketler