SUV Nedir? SUV ve Jip Arasındaki Farklar Neler?

suv, suv nedir, suv ne demek

Asi ve Maceracı Ruhlar İçin SUV

Doğada olmayı, kamp yapmayı, şehirde kendinizi güvende hissetmeyi istiyorsanız, SUV tam size göre bir tercih olacak.

Halk arasında arazi aracı, dört çeker veya 4x4 olarak da bilinen SUV, sport utility vehicle yani spor amaçlı araç veya taşıt demektir.

Çekme kapasitesine ve kamyonet özelliğine sahip SUV, hem minivan hem de station wagon özelliklerini taşır. SUV araçlar hem asfaltta hem de asfalt dışındaki arazilerde kullanılır.

Halk arasında dört çeker olarak bilinmesine rağmen her SUV aracı dört tekerlekten çekme özelliğine sahip değildir. Her 4WD (4 wheel drive yani 4 tekeri güçlendirme sistemi) yolcu aracı da SUV değildir. SUV araçları off-road özelliğine de sahiptir ancak off-road araçları tamamıyla farklı bir kategoridedir ve sadece asfalt dışındaki yollar için tasarlanmıştır.

Birçoğunun 2WD, 4WD yüksek çekiş ve 4WD düşük çekişten birinden diğerine geçme özelliği bulunmaz. SUV’ların kasaları diğer binek araçlarla karşılaştırıldığında daha yüksek ve geniştir. Bu nedenle SUV araçlarının motorları daha yüksek hacimlidir ve daha fazla yakarlar. 

SUV araçlar ağırdır bu nedenle kaportaları hafif ve ince malzemeden üretilir. Ancak bu durum en ufak bir darbe aldığında ağır darbe almış izlenimi yaratır. Diğer taraftan alt ve iç aksamı oldukça sağlam tasarlanmıştır.

Neden SUV Tercih Ediliyor?

SUV aracın çekiş gücü ve performansı yüksek olduğu için zorlu hava ve yol şartlarına dayanıklıdır. Güçlü ve pratiktir. Bagaj hacmi geniştir ve yük/yolcu taşıma vb gibi durumlarda tercih edilir. Binek araçlara göre yüksektir ve görüş alanı geniştir, bu durum sürücü ve yolcuların kendilerini güvende hissetmelerini sağlar. Yeni geliştirilen SUV modelleri ekonomik yakıt tüketim özelliği de sunuyor.

Tüm bu avantajların yanı sıra SUV araçlar büyük model olduklarından dolayı sürücülere park yeri bulma zorluğu yaşatır. Uygun modeller seçilmediği takdirde çok yakabilirler.

İlk Arazi Aracı Willys MB

Kaynak

İlk arazi aracı, Willys MB, Amerikalılar tarafından 2.Dünya Savaşı sırasında 1940’lı yıllarda savaşta kullanmak amacıyla üretildi. Savaş sırasında özellikle Amerikalılara çok faydası oldu. Bu nedenle adı, “savaş kazandıran araç” olarak da tarihe geçti. Zorlu arazilerde, yük, savaş ekipmanı, hasta taşıyan dayanıklı bir araç özelliğine sahipti.

İlk SUV niteliğindeki araç olan Jeep Cherokee, 1975’te pick up şasisi ve 4x4 çekiç sistemi özellikleriyle Amerika’da üretildi. Bu araç savaş sonrasında hem toprağını işleyen çiftçilerin römork vs çekmesi için arazilerde; hem de seyahat yapmak amacıyla tercih edildi. Böylece arazi aracı, evrilmeye başladı ve özelliklerini binek araçla birleştirdi.

1980’de hem binek araç gibi hem de yerden yüksek model olarak AMC Eagle kullanılmaya başlandı.

CUV ve SUV Farkı

Bu araç modellerine CUV (Crossover Utility Vehicle) dendi. Bu modellerde binek araba şasisi, yerden yükseltilmiş araç halini aldı. Yani SUV ve binek araba birleşimi gibi tasarlandı. Crossover’lar genellikle önden çekişli, arkadan itişli veya dört tekerlekten çekişli olarak sunulan hafif arazi yeteneklerine sahiptirler.

SUV’lar ise pick up şasisi kullanılarak yerden yükseltilmiş özellikte üretiliyor. Kısacası SUV ve CUV’lar arasındaki fark şasilerinden kaynaklanıyor. Örneğin; Renault Captur bir CUV iken; Land Rover Defender bir SUV araçtır.

CUV ve Jip Farkı

Jip model dediğimiz arazi araçları isimlerini Jeep markasından alır. Jeep bir markadır, SUV ise modeldir. Halk arasında jip olarak yaygın kullanımı vardır. Jip modelleri de denmektedir.

İzleme Önerisi: https://www.youtube.com/watch?v=BnOcrUMqpR8

Arabam Kaç Para

Etiketler