Taksitle Araba: Taksitle İkinci El Araba Nasıl Alınır?

taksitle araba almak


Yükselen araba fiyatları ve özellikle son ÖTV zamlarından sonra peşinatla araba alıp araç sahibi olmak eskisinden çok daha zorlaştı. Araba almanın üç yöntemi mevcuttur; peşin araba almak, araba almak için kredi çekmek ya da taksitle araba almak. Kredi çekerek faiz yükü altına girmek ise bazı kişiler için göz korkutucu olabiliyor. Bunlar göz önüne alındığında, taksitli araba alma seçeneği, araba alırken tercih edilen en iyi yöntemlerden biri olarak öne çıkıyor.

Bu durumda yeni araba almak isteyen kişilerin aklında ise tek bir soru mevcut; taksitle araba nasıl alınır?

Peşinat ödemeden, taksitle araba almak istiyorsanız, öncelikle bilmeniz gereken şey bu hizmetin bankalar ve otomobil firmaları tarafından sağlanmadığıdır. Fakat, bazı finans hizmeti firmaları tamamıyla peşinatsız ve taksitli bir şekilde araba almanıza yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Bu tip firmaların yaptığı kampanya ve kuralara katılarak, bütçenizi aşmayacak aylık taksitler ödeyerek hayalinizdeki arabaya sıfır ya da ikinci el olarak sahip olabilirsiniz.

Bunun dışında, bankalardan kredi çekerek her ay belli bir meblağ ödemeniz karşılığında “taksitli” de diyebileceğimiz bir şekilde araba sahibi olabilirsiniz. Aslında peşin olarak aldığınız arabanızın taksitlerini, kredi çektiğiniz bankaya ödersiniz. Tabii, burada dikkat edilmesi gereken nokta, bankadan kredi olarak çektiğiniz miktar ile ödeyeceğiniz miktar arasında belli başlı bir fark olacağıdır. Kredi faizi olarak da bilinen bu tutar, ödeyeceğiniz tutarın ödemeyi düşündüğünüz ay miktarına bölünmesi ve üzerine faiz oranı eklenmesiyle elde edilmektedir. Her bankada değişebilecek faiz oranıyla, çeşitli bankalardan teklif alarak kendinize en uygun seçeneği değerlendirebilirsiniz.

Haziran 2020’de yapılan ikinci el taşıt kredisi kampanyası ile ikinci el taşıt kredisi faizi %0,82’ye düşürülmüştü. Bu oran Ağustos 2020’de ise tekrardan %1,17’ye yükseltildi. Bu faiz artışı da kredi ile araba alımında tüketicileri düşündüren unsurların başında geliyor.

Arabayı Taksitle Almak Mı Peşin Almak Mı Daha Avantajlı?

Araba alırken taksitle almanın da peşin almanın da kendine göre avantajları mevcut. Örneğin, belli bir birikiminiz varsa, peşin olarak araba almak sizi faiz yükünden kurtarabilecekken taksitli olarak araba almak ise her ay uygun meblağlar ödeyerek peşinat derdinden kurtarır.

Bazı kredi türlerinde, krediyi erken kapatmak istediğinizde bankaya erken ödeme cezası ödeme durumunda kalabilirsiniz. Fakat bu durum taşıt kredisinde söz konusu değildir.

Taksitle Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Taksitle araba almaya karar verdiyseniz ilk önce alacağınız arabadan emin olmalısınız. Arabayı iyice araştırmak ve belli başlı özelliklerine dikkat etmek oldukça önemlidir. Arabanızın ikinci el piyasasındaki yerini kontrol etmeniz arabanızı satmayı düşündüğünüzde yardımcı olacaktır. Eğer krediyle ikinci el araba almayı tercih ediyorsanız kilometre durumu, parçaların orijinalliği gibi detaylara mutlaka dikkat edin. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Özellikle ikinci el araba alırken marka, model ve fiyat araştırması mutlaka yapılmalıdır. Böylelikle aynı özelliklere sahip aynı model aracın en uygun fiyatlısını almayı tercih edebilir ve kredi tutarınızı ona göre ayarlayarak daha düşük aylık taksitler ödeyebilirsiniz. İkinci el aracınızın ve/veya almayı düşündüğünüz ikinci el aracın piyasa değerini öğrenmek için Turkcell BİP uygulamasında bulunan Borusan Araç İhale Fiyatlandırma uygulamasını ziyaret edebilirsiniz.

Taksitle ve/veya peşin bir araç almadan önce satmak istediğiniz bir ikinci el aracınız var ise de Otonakit üzerinden Borusan güvencesi ile hemen satabilirsiniz. Otonakit, Borusan tecrübesiyle size piyasadaki en doğru ve en güvenilir ikinci el araba fiyatlarını sunmaktadır.

Yeni aracınızla keyifli sürüşler dileriz! 

Arabam Kaç Para

Etiketler