Taşıt Kredisinde Tüm Merak Edilenler: Taksitle mi Yoksa Peşin mi Araba Almalı?

araba kredisi, taşıt kredisi faiz oranları

Araç satın almak istiyorsanız, taşıt kredisinden yararlanarak ödeme yapabilirsiniz. Çeşitli bankalar aracılığıyla ulaşabileceğiniz araç kredisi, uygun ödeme şartları ile araç sahibi olmak isteyen çok sayıda kişinin tercih ettiği bir kredi türüdür. Taşıt kredisi, araba almak isteyen herkesin değerlendirebileceği bir çözümdür. Cazip kampanyalar ve avantajlı fırsatlarla desteklenen araç kredileri, hayalinizdeki otomobile kavuşmanıza yardımcı olabilir. Kredi ile araba almak istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken tüm konular hakkında ayrıntılı bilgi edinmelisiniz.

Taşıt Kredisi Nedir?

Araç almak isteyenlere maddi destek sağlayan kredi türüne taşıt kredisi adı verilir. Taşıt kredisi, otomobil sahibi olmak isteyen kişilerin aylık olarak düzenli ödemeler yapmasını öngörür. Bu sayede hayalinizdeki otomobile kavuşabilirsiniz. Sıfır ya da ikinci el otomobilleri için alım kolaylığı sağlayan bu kredi tipi, uygun ödeme seçenekleri ile araç sahibi olmanıza yardımcı olur. Sıfır araç alacaksanız kredinin ödenme süresi boyunca aracınız rehin konumunda olur. Aynı zamanda araba kredisi için kefil talep edilmez. Ancak krediyle ikinci el araç sayın alınacaksa kefile ihtiyaç duyulur. İkinci el araçlar da kredinin geri ödeme süresi boyunca rehin edilir.

En Uygun Taşıt Kredisi Nasıl Seçilir?

Taşıt kredisi koşulları bankadan bankaya değişiklik gösterir. Bazı bankalar düşük faizli taşıt kredisi imkanı sunabilir. Bazı bankalarda ise masraf indirimi avantajından yararlanmak mümkündür. İhtiyaçlarınıza ve ödeme durumunuza hitap eden bankalara başvurarak taşıt kredisi için başvuru yapabilirsiniz. Krediyle araba almak için taşıt kredisi hesaplamak ise saniyeler süren bir işlemdir. Çok hızlı bir şekilde geri dönüş alınabilir. Taahhüt edilen ödeme koşullarına sadık kaldığınızda kredi ödeme sürecini sorunsuz bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Araç kredisi oranlarını ve ödeme planlarını inceleyerek, sizin için en uygun krediye karar verebilirsiniz.

Taşıt Kredisini Sizin için Bir Başkası Çekebilir mi?

Bankanın talep ettiği bazı şartları sağlamadığınızda ya da farklı nedenlerden dolayı taşıt kredisi çekemeyebilirsiniz. Bu durumda sizin adınıza otomobil kredisi alması için bir başkasından talepte bulunabilirsiniz. Ancak bankalar bu durumu onaylamayacak ve taşıt kredisi vermeyecektir. Araç ruhsatı kimin üzerineyse bankalar kredi söz konusu olduğunda bunu dikkate alır. Kredi başvurusu ruhsat sahibi üzerine yapıldığı için otomobil kredisinin devredilmesi mümkün değildir. Bankaların büyük bir çoğunluğu kredi ödeme süresi boyunca araç ruhsatına da rehin koyar ve teminat alır. Krediden rehin sürecine kadar her aşamada ruhsat sahibi muhatap alındığı için başkası üzerinden taşıt kredisi başvurusu yapılması mümkün değildir.

Taşıt Kredisine Kimler Başvurabilir?

Taşıt kredisi herkese çıkar mı diye merak ediyorsanız bazı kriterlere sahip olmanız gerekir. Taşıt kredisi için genel şartları karşılayan herkes başvuruda bulunabilir. Bunun için en az 18 yaşında olmanız gerekir. Aynı zamanda SGK kaydınız da aktif durumda olmalıdır. Bankalar SGK kaydınızın en az 6 aylık olmasını beklemektedir. Kredili araba alma sürecinde gelir durumunuz taksit ödemelerini karşılayabilmelidir. Kredi notunuz yeterli seviyede olmalıdır. İkinci el ve sıfır araç kredisi başvuru yapmak isteyen herkesin tüm bu şartları karşılaması gerekir. En önemlisi de satın almak istediğiniz araç üzerinde herhangi bir ipotek kaydı bulunmamalıdır.

Taşıt Kredisini Ödeyemezseniz Ne Olur?

Taşıt kredisini ödemekte zorlanırsanız ya da bu krediyi tamamen ödeyemeyecek durumdaysanız banka, aracınıza el koyar. Bu süreçten sonra 90 gün içerisinde bankaya ödeme yapmamanız durumunda yasal takip süreci başlar. Taşıt kredisi alırken bankaya teminat olarak ipotek edilen araca el konulur. Bu nedenle kredi borcunuzu ödemekte zorlandığınızda bankadan yapılandırma talebinde bulunmanız önerilir. Krediye başvurmadan önce araç kredisi faizlerini iyice değerlendirmelisiniz.

Taşıt Kredisi Şartları Nelerdir?

Araç kredisi için düzenli gelire sahip olmak, 18 yaşından büyük olmak ve yeterli kredi notuna sahip olmak gibi kriterler talep edilir. Bankalar araç kredisi söz konusu olduğunda sigortanızın başlama tarihine de dikkat eder. Ancak bu kriter bankadan bankaya farklılık gösterebilir. Bazı bankalar minimum 3 ay önce yapılmış sigorta başlangıcını kabul ederken bazı bankalar ise en az 6 aylık sigortalı olmanızı zorunlu tutar. Daha önce kredi alıp ödeyemediyseniz bu durum taşıt kredisi almanızı zorlaştırır. Bu nedenle kredi siciliniz sorunsuz olmalıdır. Ayrıca ikinci el araç kredileri için araç yaş sınırı bulunmaktadır. Bankaların kredi konusunda prensipleri birbirinden farklı olduğu için bankanın belirlediği yaş sınırını öğrenerek kredi başvurusunda bulunmalısınız.

Taşıt kredisi şartları ile ilgili yazımızı okumak için tıklayın.

Peşin Araba Almak Daha mı Avantajlı?

Bu durum tamamen sizin bütçenizle ilgilidir. Peşin ödemeyle araç alabilecek bütçeye sahipseniz taşıt kredisi kullanmanıza gerek yoktur. Ancak ihtiyacınız olan aracı peşin olarak satın alamıyorsanız avantajlı kredi tekliflerinden yararlanmayı düşünebilirsiniz. Bankaya vadettiğiniz aylık ödeme planlarına sadık kalmanız durumunda taşıt kredisi kullanmak hayalinizdeki araca kavuşmanıza yardımcı olur. Taşıt kredisi kaç ay diye merak ediyorsanız vadenin kredi miktarına ve ödeme planına göre değişiklik gösterdiğiniz unutmamalısınız.

Taşıt Kredisi ile İkinci El Araç Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

İkinci el taşıt kredisinden yararlanırken bazı kriterlere dikkat etmeniz gerekir. İkinci el araçlar söz konusu olduğunda kredilendirme otomobilin kasko değeri üzerinden yapılır. Genellikle 8 yıla kadar birçok otomobil için kredi verilmektedir. Ancak bankaların ikinci el araç yaşı konusunda belirlediği sınırlar farklılık gösterebilir. Araç yaşı sınırı genellikle 8 yaş limitinde tutulsa da bazı bankaların kararıyla daha yaşlı arabalara da kredi verilebilir. Araç yaşı sınırı aynı zamanda kredisinin vadesine göre de farklılık gösterebilir. 60 ay vadeli araba araç kredisi çıkar mı gibi sorular sormadan önce araç yaşına dikkat etmeniz önemlidir.

Taşıt Kredisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Taşıt kredisi hesaplanırken almak istediğiniz miktar, kredinin faiz oranı ve vade süresi dikkate alınır. Bunun yanı sıra dosya ve ipotek masrafı da ödemeniz gereken tutara eklenir. Tüm bu değişkenler tarafınıza ödenecek kredi miktarını doğrudan etkiler. Bu nedenle araç kredisi hesaplama için sadece faiz oranlarını değerlendirmemek gerekir. Taşıt kredisi, diğer tüketici kredilerinden farklı olarak çeşitli ek maliyetlere de sahiptir. İpotekli bir kredi olan araç kredisi, kredinize farklı masraflar yansımasına neden olur. Ayrıca tüm bu masraflar bankaların çalışma prensiplerine göre farklılık gösterir. Taşıt kredisi faiz oranlarının da bankalar arasında farklı seçenekler sunduğunu unutmamanız gerekir.

Taşıt Kredisi için Peşinat Şart mı?

İkinci el araç için taşıt kredisi almak istiyorsanız peşinatsız kredi çekmeniz mümkün değildir. BDDK’nın taşıt kredilerinde yaptığı düzenlemeye göre bankanın belirlediği miktarda peşinat ödemeniz gerekir. Peşinat miktarını ödemeyi onayladığınızda taşıt kredisi alabilirsiniz. Bu sayede 60 ay taksitle araba sahibi olmak gibi çözümlerden yararlanabilirsiniz.

İkinci El Taşıt Kredisi Hakkında Merak Edilenler

İkinci el araç için taşıt kredisine başvurmak istiyorsanız taşıt kredisi için talep edilen genel şartları karşılamanız gerekir. Aynı zamanda bankalar ikinci el taşıtlar için kredi verirken kefil de talep etmektedir. Genel şartları karşılıyorsanız ve kefiliniz varsa ikinci el araba kredisi seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Taşıt kredisi oranları aracın satış değerine göre değişebilir. Satın almak istediğiniz aracın kasko poliçesinde yazan değerin %70’ine kadar kredi almanız mümkündür. Siz de aracınızı en iyi fiyat tekliflerinden yararlanarak sorunsuz bir şekilde satmak istiyorsanız, Otonakit’i tercih edebilirsiniz.

Arabam Kaç Para

Etiketler