Togg Fabrikası Açıldı! Togg Yerli Otomobil Fabrikası Hakkında Detaylar

togg fabrika, togg fabrikasi, togg sedan, togg araba, togg fabrikası nerede, togg özellikleri, togg ne zaman çıkacak

Cumhuriyet tarihinin en heyecan verici projelerinden biri olan Türkiye'nin yerli otomobil markası olan Togg, son 10 yılda ülkenin gündeminde her zaman en üst sıralarda yer aldı. Vatandaşlar ve otomobil tutkunları Togg yerli otomobil ile ilgili her gelişmeyi yakından takip ediyor. "Togg özellikleri nelerdir?", "Togg ne zaman çıkacak?" ve "Togg ne zaman satışa çıkacak?" gibi soruların yanıtları da oldukça merak ediliyor.

Togg Fabrikası Nerede? Hangi İlde?

Türkiye'nin yerli otomobili Togg’un, duyurulması, tasarım süreci ve görücüye çıkması gibi gelişmelerin ardından aracın üretileceği fabrika da merak konusu oldu. Türkiye'nin milli projelerinden Togg fabrikası nerede inşa edilecek sorusu 27 Aralık 2019 yılında Resmi Gazete yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile yanıtlandı ve adres Bursa'nın Gemlik ilçesi olarak belirlendi.

“Togg ne zaman çıktı?” başlıklı yazımızın ayrıntıları okuyun.

Togg Fabrikası Ne Zaman Açıldı?

Gemlik ilçesinin Togg fabrikasına ev sahipliği yapacağının kesinleşmesinin ardından 18 Temmuz 2020 tarihinde temel atma töreni gerçekleştirildi. Temel atılmasının ardından tüm hızla devam eden Togg fabrika inşaatı, 2 buçuk yıl gibi kısa denebilecek bir sürede aşama aşama tamamlandı. Tesislerin inşaatı süresince "Togg fabrikası ne durumda?" diye merak edilen ve haberlere sık sık konu olan fabrikanın resmi açılışı ise 29 Ekim 2022 tarihinde büyük yankı uyandıran bir törenle yapıldı.

Togg araba fabrikasında, yerli otomobilin üretimi için gereken son teknoloji üretim bantları ve robotlar yer alıyor. Üretilecek araçların, kalite kontrol, test ve Ar-Ge faaliyetlerinde kullanılmak üzere test pistinin de yer aldığı TOGG Gemlik Kampüsü’nde seri üretiminin yapılabilmesi için 250 adet robot görev yapması planlanıyor. Gemlik'teki fabrika şantiyesinde, farklı alanlarda ve görevlerde yaklaşık 2 bin kişilik bir ekip görev yapıyor.

Türkiye’nin yerli otomobil tarihini merak ediyorsanız tıklayın.

Togg Fabrikası Ne Zaman Üretime Başlayacak?

Togg ile ilgili en çok merak edilen konu ise "Yerli otomobil ne zaman çıkacak?" sorusuydu. Bu soru Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yaşında yanıt bulacak. Yaklaşık 2,5 yılda inşaatı tamamlanarak üretime geçmeye hazırlanan Togg Gemlik Kampüsü'nde seri üretime geçilmesiyle birlikte ilk yerli otomobilin 2023 yılının ilk çeyreğinde piyasaya sürülmesi bekleniyor. Seri üretimin başlamasıyla birlikte ilk yıllarda fabrikanın üretim kapasitesinin 100 bin adet olması öngörülüyor. İlk 5 yıllık sürecin ardından tamamlanan geliştirmelerle birlikte Togg'un Gemlik'teki araba fabrikası yıllık üretim kapasitesini 175 bin adede çıkaracak gibi görünüyor. Böylece, 1,2 milyon metrekarede kurulu fabrikanın 5 yıl sonra 4 bin 300 kişiye istihdam sağlaması hedefleniyor.

Togg Tarafından Üretilecek İlk Araç Hangisi Olacak?

Togg'un Gemlik'teki üretim üssünde seri üretim sürecinde bantlardan inen ilk model elektrikli C segment SUV olan Togg SUV olarak duyuruldu. Böylece “Togg elektrikli mi?” sorusu da yanıt buldu. İlk aşamada sadece bu modelin üretiminin gerçekleştirilmesi planlanırken 2023 yılında 17-18 bin civarında bir üretim adedine ulaşılması bekleniyor. Küresel trendler ve teknoloji çağının bir gerekliliği olarak karşımıza çıkan elektrikli araçların, Togg markasıyla seri üretimde ilk tercih edilen model olması kamuoyunda büyük ilgiyle karşılanıyor. Ayrıca 2023 yılının ilk çeyreğinde banttan indirilecek seri üretim ürünü ilk otomobilin ardından 2030 yılında ise üretim adedinin 1 milyon aracı geçmesi planlanıyor.

Togg'un elektrikli C-SUV modeli ile başlayan üretim serüveni, C-Sedan, C-Hatchback, B-SUV ve C-MPV modelleri olmak üzere toplam 5 model modelle devam etmesi hedefleniyor. Togg’un sedan modelinin de 2023 yılının ilk çeyreğinin sonunda SUV modelinin ardından satışa sunulması bekleniyor. Diğer üç model ve segmentte yer alan Togg araçların da en kısa zamanda yollara çıkacağı ifade ediliyor.

Togg Tarafından Üretilecek İlk Yerli Otomobil Modeli Kaça Satılacak?

Türkiye'nin merakla beklediği ve bir an önce direksiyon başına geçmek istediği yerli otomobilin fiyatı ise bir başka merak konusu oluyor. Küresel enerji fiyatlarındaki yükseliş ve çip temininde yaşanan zorluklar, yurt içinde döviz kurlarındaki dalgalanmalar gibi unsurlar dikkate alındığında yerli otomobilin fiyatı konusunda net bir fiyat henüz açıklanmıyor.

Ancak gerek ekonomi yönetimi ve Togg Çalışma Grubu yöneticileri yerli otomobil fiyatının oldukça makul ve piyasadaki emsallerinin daha altında olduğunu ifade ediyor. Yerli otomobil fiyat listesi henüz ortaya çıkmasa da otomobil sektörünü yakından takip eden uzmanlara göre, ilk piyasa sürülecek olan C-Segmenti elektrikli Togg Suv modeli için 250 bin TL civarı bir fiyat söz konusu. Ancak otomobil fiyatlarındaki yukarı yönlü hareketlerin sürmesi ve üretim maliyetlerini artıran küresel gelişmeler bu fiyatı bir miktar daha yukarıya taşıyabilir.

Togg yerli arabanın fiyatı ile olduğu kadar yedek parça ve yetkili servis gibi satış sonrası hizmetler konusunda da otomotiv piyasasında rekabeti artırıcı etki yapması bekleniyor.

Türkiye’de üretilen araçlar ilginizi çekiyorsa hemen tıklayın.

Togg C-SUV Yerli Otomobil için Hangi Renkler Sunulacak?

Türkiye'nin yerli otomobili Togg'un ilk piyasaya çıkacak C-SUV modelinde iki farklı versiyonda ve 6 farklı renk seçeneğiyle satışa sunuluyor. Arkadan itişli ve 4 çeker olarak iki farklı tipteki Togg SUV modelinde renk alternatiflerinin Türkiye'nin doğal güzellikleri ve renklerinden ilham alması dikkat çekiyor. Togg Çalışma Grubu'ndan yapılan açıklamalarda, kırmızı, mavi, siyah, gri, bej ve beyaz olarak duyurulan renk seçenekleri Türkiye'nin doğal güzellikleriyle nitelendirildi. Togg'un yerli otomobil renk alternatifleri için yaptığı tanımlamaları şöyle:

- Anadolu - Kırmızı

- Gemlik - Mavi

- Oltu - Siyah

- Kula - Gri

- Kapadokya - Bej

- Pamukkale - Beyaz.

Piyasa çıkacak ilk modeller olan SUV segmentindeki Togg özellikleri, aracın motor hacmine göre farklılık gösteriyor. 200 beygir güçteki Togg C-Suv modeli 7,6 saniyede 0’dan 100 km sürate ulaşabiliyor. 400 beygir gücündeki motora sahip olan diğer SUV versiyonunda ise 0-100 km hıza 4,8 saniyede çıkabiliyor. Araçların bataryalarının yüzde 80 dolumu için 25 dakika yeterli oluyor. Ayrıca her iki versiyonda da iki farklı batarya paketi bulunuyor. Bu paketler tam şarjla 300 kilometre ve 500 km mesafe kat edilebilecek. Togg İcra Kurulu Başkanı Mehmet Gürcan Karakaş, ilk modelin 2023 yılının ilk çeyreğinde önce Türkiye’de, 18 ay sonra ise Avrupa’da yollara çıkacağını belirtti.

Togg İmzalı Elektrikli Araçlar Sadece Türkiye Pazarında mı Satılacak?

Togg'un yerli otomobil modellerinin ilk satış adresi Türkiye olsa da yurt dışından birçok ülkede aracın piyasaya sürülmesi heyecanla bekleniyor. Togg yöneticilerinden yapılan açıklamalarda stratejik planlamalar doğrultusunda Togg otomobil modellerinin 2024-2025 yıllarında yurt dışında satılması planlanıyor. Togg araçlarının ihracatına ilk olarak Avrupa ülkelerinden başlanması hedefleniyor.

Togg'un Türkiye genelindeki satışları için temas noktaları kurulacak. 2022'nin son aylarında İstanbul'da Zorlu Center'da açılan temas noktasının ardından 2023 yılının sonunda bu noktaların sayısının 19’a ulaşması öngörülüyor. Satış sonrası temas noktalarında ise 7 bölgede 20 farklı sabit ve mobil servis noktası açılacak.

Togg Fabrikası Gezilebilir mi?

Togg Fabrikası; lansmanlar, özel davetler veya açılış gibi etkinliklerde davetliler için çeşitli şekillerde ziyaret edilebilir. Fabrikanın resmi internet sitesinde ya da diğer iletişim kaynaklarında fabrikanın gezilebileceğine dair resmi bir açıklama bulunmuyor.

Yerli otomobilin yollara çıkmasına sayılı günler kalmışken siz de aracınızı satmak istiyorsanız hiçbir sorun yaşamadan, hızlı ve güvenli bir satış için Otonakit'ten hemen online teklif alabilirsiniz.

Arabam Kaç Para

Etiketler