Tork Nedir? Tork Gücü ve Beygir Gücü Arasındaki Fark Nedir?

tork nedir, beygir nedir,

Bir araç satın almadan önce aracın birçok özelliğine dikkat etmeniz gerekir. Kendi kullanım amacınıza uygun özelliklere sahip bir araç seçimi yaparak daha konforlu ve güvenli bir sürüş deneyimi yaşayabilirsiniz. Bir araba satın almadan önce göz önünde bulundurabileceğiniz özelliklere beygir gücü ve tork gücü örnek olarak verilebilir. Çok sayıda sürücü tork ve beygir gücünün aynı şeyi belirttiğini düşünür. Fakat tork ve beygir gücü esasında oldukça farklı terimlerdir.

Tork Nedir?

Tork en basit anlatımıyla dönme kuvveti değeridir. Örneğin bisiklet sürerken, tekerlekleri döndürebilmek için pedallara uyguladığınız kuvvet tork değeri ile hesaplanır. Arabalarda tork gücü ise krank milinin bir dakika içerisinde ulaştığı dönme hızını belirtir. Bir arabanın krank mili bir dakika içerisinde ne kadar hızlı dönüyorsa, bu arabanın tork gücü o kadar fazladır. Tork gücü sayesinde motorda dönme gücü üretilir. Bu dönme kuvveti de tekerleklere iletilir ve böylece araç hareket etmiş olur.

Tork değeri yüksek olan arabalar, düşük olan araçlara nazaran daha fazla çekim kuvvetine sahip olur. Böylece bu araçlar engebeli arazi ve yollarda rahatça hareket edebilirler. Bu nedenle arazi araçlarının tork gücü binek araçlara nazaran daha yüksektir. Tork değeri yüksek olan arabalar, yokuş yukarı çıkarken de zorlanmazlar. Çünkü araç motorlarında daha performanslı dönme kuvveti üretir ve bu kuvveti tekerleklere iletir, böylece tekerlekler güçlü ve hızlı bir şekilde dönebilir.

Taşıtlarda Tork Gücünün Rolü Nedir?

Günümüzde çokça sürücü bir araç satın almadan önce tork gücü ve beygir gücü gibi kavramlara dikkat eder. Tork gücünün bir araçtaki işlevi birçok alanda hissedilir. Dönme kuvveti ve moment olarak da bilinen tork gücünün taşıtlardaki işlevlerinden bazıları şu şekildedir:

  • Tork değeri yüksek olan arabalar, yol esnasında daha fazla hız seviyelerine kısa süreler içerisinde ulaşabilir. Krank mili bir dakika içerisinde çok sayıda dönebilen tork gücü bu arabalar, daha fazla miktarda dönme kuvvetini kısa sürede üretir ve tekerleklere iletir.
  • Araç yük taşırken zorlanmaz. Tork gücü sayesinde tekerlekler daha kuvvetli bir şekilde döner. Bu nedenle tork değeri yüksek araçlar yük taşırken zorlanmazlar. Tork bakımından güçlü araçlar ağır yükleri daha fazla çekim kuvvetleri ile kolayca taşıyabilirler.
  • Yokuş yukarı çıkmak oldukça kolaylaşır. Tork gücü yüksek motorlar tekerleklere ilettikleri güçlü dönme kuvveti sayesinde yokuş yukarı çıkarken kolaylık sağlar. Bu sayede bu araçlar özellikle yokuş yukarı çıkarken, diğer araçlara nazaran kısa süre içerisinde yolu tamamlayabilir.
  • Klima çalışırken bile aracın çekişi azalmaz. Arabalarda klima açıldığında arabanın çekim kuvveti anında etkilenir. Bunun nedeni klima sisteminin motordan enerji alarak çalışmasıdır. Klima açıldığında motor tarafından tekerleklere gönderilen enerji bölünür ve bu enerjinin bir kısmı klima sistemine yönlendirilir. Tork gücü yüksek olan araçlarda bu durum yaşanmaz. Tork bakımından güçlü olan motorlar, hem tekerleklere hem de klima sistemine aynı anda yetebilecek kadar enerji üretebilir.
  • Vites geçişleri hızlı bir şekilde gerçekleşir. Tork gücü yüksek olan motorlar vites değişimlerinde yaşanan devir değişimine kısa süre içerisinde adapte olur. Tork kuvveti fazla olan motorlar vites değiştirdiğinizde anında kuvvetini artırabilir ya da azaltabilir.
  • Aracın yakıt tüketimi azalır. Tork bakımından güçlü olan araçlar, bir yükü taşımak ya da aracı çekmek için fazla enerji üretir ve bu enerjiyi yakıtı tasarruflu bir şekilde kullanarak meydana getirir. Tork kuvveti düşük araçlar çekim kuvveti oluşturabilmek için aracın yakıtını kısa süre içerisinde bitirebilir. Tork gücü yüksek olan arabalarda bu sorun yaşanmaz.

Beygir Gücü Nedir?

Günümüzde beygir gücü 75 kg ağırlığındaki bir arabanın 1 saniye içerisinde 1 metre hareket ettirilmesini belirtir. Sürücüler çoğunluk olarak beygir gücünün atların hızı ile alakalı olduğunu düşünür. Beygir gücü terimi 1872 yılında makineler üreten James Watt tarafından üretilmiştir. Tork gücü ile yaygın olarak karıştırılan beygir gücü aracın hızı ile alakalıdır. Beygir gücü yüksek olan araçlar daha fazla hız yapabilir. Tork ve dönme hızı çarpılarak beygir gücüne ulaşılabilir.

Dizel Motorların Tork Gücü Benzinli Motorlarınkinden Daha mı Yüksektir?

Dizel motor ve benzinli motor tork kuvveti karşılaştırması sürücüler tarafından sıklıkla merak edilir. Dizel motorlu araçlarda yer alan piston kolu benzin motorlu araçlara nazaran daha uzundur. Piston kolunun daha uzun olması sayesinde daha yüksek tork gücü değerlerine ulaşılabilir. Uzun piston kolu daha kuvvetli ve performanslı dönüş kuvvetinin oluşturulabilmesine olanak tanır. Bu nedenle dizel araçlar benzinli araçlara nazaran yakıt bakımından daha tasarruflu olarak bilinir.

Dizel araç ve benzinli araç karşılaştırması yapıldığında, ikisi de ulaşabilecekleri maksimum hıza ulaşabilir. Fakat dizel aracı ayıran nokta bu hıza daha kısa süre içerisinde ulaşabilmesidir. Dizel araç, piston kolunun uzun olması sayesinde daha fazla tork kuvveti üretir, bu da daha fazla hızlara daha kısa süre içerisinde çıkabilmesini mümkün kılar. Dizel araçların çekim kuvveti de benzinli araçlara oranla güçlü olabilir. Dizel motora sahip araçlar, yüksek tork değerleri sayesinde benzinli araçlardan daha az yakıt kullanarak daha fazla hıza ulaşabilir ve daha güçlü çekim kuvveti sunabilir.

Tork Gücü ile Beygir Gücü Arasındaki Fark Nedir?

Tork gücü ve beygir gücü sürücüler tarafından yaygın olarak karıştırılır. Günümüzde sürücü ve sürücü adayları tork ve beygir gücünün aynı şeyi ifade ettiğini düşünür. Aslında tork gücü aracın motorunun ürettiği dönme kuvvetini belirtirken, beygir gücü aracın hızını belirtir. Tork gücü ve beygir gücü arasındaki temel farklardan bazıları şu şekildedir:

  • Tork gücü bir aracın motorunda üretilen dönme kuvvetinin tekerleklere iletilmesi sonucu ortaya çıkan performansı belirtir. Beygir gücü ise 75 kg ağırlığındaki bir aracın 1 saniye içerisinde 1 metre hareket ettirilmesini belirten bir değerdir.
  • Tork gücü yüksek olan bir araç engebeli arazileri kolayca aşabilir. Bir aracın beygir gücü fazla olsa bile tork değeri güçlü olmadığı sürece engebeli arazide zorlanır.
  • Beygir gücü fazla olan bir araç, düz bir yolda fazla hız limitlerine ulaşabilir. Tork kuvveti yüksek olan bir araç ise fazla hızlara çok daha kısa süre içerisinde çıkabilir.
  • Tork gücü yüksek olan bir araç ve beygir gücü fazla olan bir araç halat ile birbirine bağlandığında, tork gücü fazla olan araç beygir gücü daha güçlü olan aracı dahi çekebilir.

Araçlarda tork gücü ve beygir gücü faktörlerinden hangisinin daha önemli olduğu, sürücünün araçtan beklentisine göre değişiklik gösterebilir. Eğer yüksek hız limitlerine kısa süre içerisinde çıkmak, yokuşları çıkarken zorlanmamak istiyorsan, yüksek tork kuvveti olan araçları tercih edebilirsin. Öte yandan uzun yolda daha performanslı hızlara ulaşmak istiyorsan, farklı beygir güçlerine sahip araçları değerlendirmelisin.

Dizel ve Benzinli Araçlarda Tork Etkisi

Tork gücü dizel motorlara sahip olan araçlarda birçok kolaylık sağlar. Tork gücü yüksek ve dizel bir motor yakıt kullanımı bakımından öne çıkar. Öte yandan benzinli ve tork gücü fazla bir motor aynı değerlere yaklaşabilir fakat bunu yaparken daha fazla yakıt kullanır.

Sen de tork gücü yüksek ve daha fazla performans sunan bir araca sahip olmak istiyorsan, kendi aracını güvenle satmak için Otonakit’ten online teklif alabilirsin.Arabam Kaç Para

Etiketler