Türkiye’de Üretilen Araçlar

yerli otomobil

Kaynak

Otomobil sektörü uzun yıllardır Türkiye’nin en önemli ve en büyük sektörlerinden biridir. Otomobil satışı, satış sonrası destek, 2. El,araç ve yedek parça üretimi gibi iş kollarıyla otomobil sektörü ülkemizin en büyük hizmet ve sanayi alanlarından biridir. Farkında olmasak da, yolda sıklıkla gördüğümüz, ülkemizde oldukça fazla tercih edilen dünyaca ünlü otomobil markalarının belli modelleri ülkemizde üretilmektedir. Hatta Türkiye’de üretilen bu araçlar dünyanın farklı yerlerine ihraç da edildiğinden ülke ekonomimize çok büyük değer katmaktadır. Eğer siz de günlük hayatta sıklıkla karşılaştığınız bu otomobillerden hangilerinin Türkiye’de üretildiğini merak ediyorsanız, hemen içeriğimize göz atın. Tabii bu araçlar ülkemizde üretildiğinden satın alım, parça bulma ve daha hızlı 2. el piyasasına sahip olmaları açısından da tüketicilere ve binicilere avantaj sağlıyor. Otonakit, Türkiye’de üretilen yerli üretim araçları sizler için listeledi.

1- Fiat Egea, Fiat Doblo, Fiat Linea, Fiat Fiorino

Bursa Tofaş Fabrikası

Ülkemizde üretimi yapılan araçların başında dünyada pek çok kişi tarafından tercih edilen ve İtalyan bir otomobil markası olan Fiat’ın, Egea, Doblo, Linea ve Fiorino gibi ünlü modelleri geliyor. Günlük hayatımızda sürekli karşılaştığımız ve çok uzun yıllardır ülkemizde üretime devam eden modeller, Bursa’da yer alan Tofaş fabrikasında üretiliyor ve pek çok ülkeye ihraç ediliyor.

2- Renault Megane ve Renault Clio

Dünyaca ünlü Fransız otomobil markası Renault’nun en çok tercih edilen modellerinden olan Megane ve Clio da Türkiye’de üretilen araçlar arasında yer alıyor. Renault Clio ve Renault Megane, Bursa’da yer alan Oyak Renault fabrikasında üretilerek Türkiye ve dünyadaki milyonlarca sürücünün beğenilerine sunuluyor. Oyak ise 1961 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensuplarının yardımlaşması için kurulan bir emeklilik fonudur. Açılımı ise Ordu Yardımlaşma Kurumudur.

3- Toyota Corolla ve Toyota CH-R

Ünlü Japon araba markası Toyota’nın dünyada en çok satan araba modelleri arasında yer alan aracı Corolla ve çevre dostu hibrit modeli CH-R da Türkiye’de üretilen araçlar arasında yer almakta. Dünyada en çok satılan ve dünyanın en sevilen otomobil modellerinden biri olan Toyota Corolla, Türkiye’de üretilip 30 farklı ülkeye ihraç ediliyor. Toyota CH-R ise Türkiye’de üretilen ilk hibrit araç olarak öne çıkıyor. Toyota’nın Türkiye’deki üretim noktası ise Sakarya’da yer alan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye.

4- Honda CIVIC

Ülkemizde ve dünyada oldukça fazla tercih edilen otomobil modellerinden biri olan Honda CIVIC, 1997 yılından bu yana Gebze Şekerpınar’da yer alan Honda fabrikasında üretiliyor. Modern ve spor dış tasarımı, yıllar geçtikçe gelişen teknolojisi ve sürüş konforuyla uzun yıllardır tüm dünyanın favori araçlarından biri olan Honda CIVIC, Türkiye’de üretilip pek çok Avrupa, Kuzey Afrika ve Orta Doğu ülkesine ihraç ediliyor. Maalesef bu fabrika Honda’nın global stratejik kararı doğrultusunda 2021 yılında kapatılacak.

5- Hyundai i10 ve Hyundai i20

Şehir içi araç kullanımında en çok tercih edilen otomobillerden olan Güney Kore markası Hyundai i10 ve i20 modelleri özellike konforlu kullanımları ve yüksek performansları ile ön plana çıkıyor. Hyundai’nin sevilen modelleri olan i10 ve i20’nin üretildiği yer ise İzmit’te yer alan Hyundai Assan fabrikası. İzmit’te üretilip Avrupa’daki pek çok ülkeye ihraç edilen Hyundai i10 ve i20, küçük boyutları, sağladıkları kullanım kolaylığı ve uygun fiyatları ile oldukça fazla tercih ediliyor

6- Ford Otosan

Ford Otosan

Henry Ford’un kurduğu ünlü Amerikan otomobil fabrikası Ford’un, Gölcük’te Ford Otosan fabrikası bulunmakta. Hatta, Gölcük Ford Otosan fabrikasında üretilen Ford Transit modeli New York’ta taksi olarak kullanılıyor.

7- Mercedes-Benz Türk

Ünlü Alman lüks araba markası Mercedes Benz, bazı ticari modellerini 1967 yılından beri Türkiye’de yer alan Mercedes Benz Türk fabrikasında üretiyor. Gelişmiş Alman teknolojisi ve mühendisliğini Türkiye ile buluşturan Mercedes Benz Türkiye fabrikası yıllardır Türk kullanıcılarını ticari Mercedes-Benz modelleri ile buluşturmaya devam ediyor.

8- TOGG

Devrim ve Anadol gibi markalar ile başlayan Türkiye’nin “yerli otomobil” serüveni, günümüzde TOGG ile devam ediyor. 2018 yılında Gebze’de kurulan TOGG, 27 Aralık 2019’da Gebze’de gerçekleştirilen bir etkinlikle tanıtıldı. Fabrikası Gebze’de yer alan TOGG’un 2022’de Sedan ve SUV model araçlarını piyasaya sürmesi planlanıyor. 

9- KARSAN

Karsan

1966 yılında kurulan, ağır ve hafif ticari araç üretimi yapan KARSAN’ın fabrikası da Bursa’da yer alıyor. Eski posta araçlarını yenilemek isteyen ABD Posta Servisi (USPS) tarafından açılan ihalede teklif veren KARSAN, finale kalmıştı. 2011 senesinde ise, 2014 yılından itibaren New York’ta kullanılacak taksiler için yapılan “Taxi of Tomorrow” yarışmasında da KARSAN finale kalmıştı.

10- BMC

1964 yılında İzmir’de İngiliz ortaklığı ile kurulan BMC, ilk yıllarında Austin ve Morris markalı ticari araçlar üretmişti. Daha sonraları, kamyon, traktör ve motor üretmeye başlayan BMC, TOGG yerli otomobil projesine katılan 5 şirket arasında da yer almaktadır. BMC, Tuğra, Megastar, Profesyonel gibi modelleri ile ön plana çıkmaktadır. Ayrıca BMC askeri araç üretimi açısından da dünyanın önde gelen 100 savunma sanayii firmasından biridir.

Yerli Üretim Araçların İkinci Eldeki Popülerliği

Listemize göz atarken büyük ihtimalle fark etmiş olacağınız üzere, yerli üretim araçların büyük çoğunluğu ülkemizde hem sıfır hem de ikinci el modelleri oldukça rağbet gören araçlardır. Fiat Egea, Fiat Doblo, Toyota Corolla, Renault Megane ve Renault Clio, Honda CIVIC ve Hyundai i10 gibi modeller aynı zamanda Türkiye’de özellikle ikinci el pazarında en çok tercih edilen araçlar arasındadır. Ayrıca bu araçların bakım ve parça bulunurluğu da ithal birçok modele göre hem daha kolay hem de daha hesaplı. Siz de eğer bu yerli üretim araçlardan birine sahipseniz ve aracınızı satmak istiyor ya da elinizdeki 2. el aracı satarak bu araçlardan birine sahip olmayı düşünüyorsanız, Otonakit’ten bu araçlar için fiyat teklifinizi hızlıca alabilir ve Borusan güvencesiyle hızlıca satabilirsiniz.

Arabam Kaç Para

Etiketler