Elektrikli Araç Şarj İstasyonları: Türkiye'de Elektrikli Araç Şarj İstasyonları

elektrikli araç, şarj istasyonu, elektrikli şarj istasyonu, elektrikli araba şarj istasyonu, araç şarj istasyonu, eşarj

Trafikte elektrikli araçların artmasıyla birlikte, elektrikli araç şarj istasyonları da merak edilen konular arasına girdi. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hizmet veren elektrikli şarj istasyonu sayısı hızla çoğalmaya devam etmekte. Fosil yakıt tüketimini azaltarak çevre kirliliği ve küresel iklim değişikliğiyle mücadelede önemli katkı sağlayan elektrikli araçlar, yakıt maliyetini de minimum seviyeye indirmeye yardımcı oluyor. Siz de elektrikli araç sahiplerini yakından ilgilendiren araç şarj istasyonları ile ilgili bilgiler için detaylara göz atabilirsiniz.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Nedir?

Elektrikli araç şarj istasyonu, elektrikle çalışan araçlarda bataryanın şarj edilmesini sağlamak için elektrik transferi gerçekleştirilen birimlere denir. Bunlar kamusal alanlarda bulunabileceği gibi evde veya iş yerlerinde kurulumu yapılarak da kullanılabilir. Araç şarj istasyonlarında herhangi bir görevli yardımı olmaksızın, batarya şarj işlemini kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik kredi veya banka kartınızla kendiniz ödeme yapabilir, bazı istasyonlarda uygulama üzerindeki online ödeme seçeneğinden de yararlanabilirsiniz.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonları Nasıl Çalışır?

Elektrikli aracınızı şarj etmekle, cep telefonu veya laptop şarj etmeniz arasında mantıksal açıdan büyük farklılık yoktur. Bu hem basit, hem de düşük maliyetli bir işlemdir. Araç şarj istasyonu üniteleri, alternatif akım (AC) ve doğru akım (DC) olmak üzere iki farklı şebeke türüne sahiptir.

  • Alternatif akım (AC)

Ev ve ofis ortamında bulunan prizlerde, sokak lambalarında kullanılan şebeke sistemidir. Daha kolay ulaşılabildiği ve daha ucuz olduğu için sıklıkla tercih edilir. AC tipi istasyonlarda araç, alternatif akımla doğrudan şarj olamayacağı için güç dönüştürücü yardımıyla doğru akıma çevrilerek bataryaya iletilir. Elektrikli araçların güç dönüştürücüleri 3,7 kW ile 22 kW arasında kapasiteye sahiptir. Şarj hızı AC/DC dönüştürücüsünün gücüne bağlı olarak değişse de DC ünite şarj istasyonlarına kıyasla kısıtlı güçte çalıştığından, bataryayı yavaş şarj eder.

  • Doğru akım (DC)

Elektriğin doğrudan bataryaya aktarılmasına imkan veren şebeke hattıdır. Bataryaların şarj edilmesi DC gücü ile gerçekleşir. Günlük yaşamda kullanılan AC altyapılı şebekelerde, dönüştürücü adaptör olmaksızın bataryaya enerji depolanması mümkün değildir. AC ünitelerinde elektrik AC/DC güç dönüştürücüsüyle iletilirken, DC şarj istasyonlarında aracı kullanımına gerek yoktur. Bu nedenle DC üniteler, batarya dolumunu 1-4 saat arası sürede gerçekleştirebilecek kadar hızlı şekilde çalışır. DC şarj istasyonları ortalama 22kW ile 360 kW arasında güce sahiptir. Batarya dolum süresi, batarya kapasitesine ve şarj gücüne göre değişkenlik gösterebilir. DC istasyonlarının kurulum maliyeti daha yüksek olduğundan, AC şebeke kullanan istasyonlara kıyasla daha yüksek ücret talep edilir.

“2022’de satışa çıkacak en ucuz elektrikli suv araba: Dacia Spring” hakkında yazımızı okumak için tıklayın.

Elektrikli Araç Şarj İstasyon Fiyatları Nedir?

Şarj istasyonlarında, kullandığınız şarj ünitesinin kW gücüne göre ve dakika bazında fiyatlandırma yapılır. Elektriğe gelen zam oranında elektrikli araç şarj istasyonu ücreti zamanla değişmekle birlikte, Haziran 2022 itibariyle; AC tipi istasyonlarda ücretler 7,4 kW'a kadar dakikası 60 kuruştan, 11 kW üzerinde dakikası 1,30 TL’den hesaplanır. Hızlı şarj imkanı bulunan DC istasyonlarında ise 50 kW’a kadar dakikada 4 TL, 90 kW üstü için dakikada 8,90 TL ücret alınmakta.

Türkiye’de Elektrikli Araç Şarj İstasyonları Nerede Bulunur?

2022 itibarıyla Türkiye’nin 81 ilinde elektrikli şarj istasyonu yer almaya başlamıştır. Halka açık şarj istasyonu sayısı 2000’i geçerken, elektrikli araç şarj ünitesi sayısı 3457 olarak açıklanmıştır. Bunların %15’i hızlı şarj istasyonu şeklinde de adlandırılan DC istasyonlarıdır. Türkiye’de İstanbul başta olmak üzere büyük şehirlerdeki elektrikli şarj istasyonu ağı, küçük kentlere oranla daha gelişmiş durumdadır. Elektrikli şarj istasyonu sayısında İstanbul’u; İzmir, Ankara, Antalya ve Bursa takip etmektedir. Kırsal alanlardan ve otoyollardan ziyade kent merkezlerinde, elektrikli otomobil şarj istasyonları daha yoğun olarak görülür.

Elektrikli araç şarj istasyonu sahibi firmalar arasında; Eşarj, ZES, Sharz.net, Voltrun ve Gersan sayılabilir. Bunlara Tesla, Togg ve Kalyon EV’in de sene içinde katılacak olmasıyla birlikte şarj üniteleri daha fazla yaygınlaşacak ve istasyonlara erişim kolaylaşacaktır. 2022 rakamlarına göre ülke genelinde 1016 ZES şarj istasyonu bulunurken, Eşarj istasyonları 496 şubeyle hizmet vermekte. Ayrıca Sharz.net 300, Voltrun 300+, Gersan 92 adet elektrikli şarj istasyonu ile sektördeki başlıca firmalar arasında yer alır.

Elektrikli şarj istasyonları; yol kenarlarında, benzin istasyonlarında, üniversite kampüslerinde, alışveriş merkezlerinde, otel ve restoranlarda bulunabileceği gibi, ev ve iş yerlerinde kurulumu yapılarak da kullanılabilir.

Türkiye’deki En Hızlı Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Nerede?

Hızlı şarj istasyonları Supercharger ve Rapid Charger olmak üzere ikiye ayrılır. Türkiye’de Supercharger olarak tabir edilen, çoğunluğu 50-100 kW güce sahip istasyonlar mevcuttur. Bunlar arasında en hızlısı, ZES’in Manisa’daki Oksijen 0375’te açtığı 180 kW gücündeki şarj istasyonu olarak bilinmektedir. 2022’nin ilk yarısında DBE Holding iştiraki FOUR tarafından, Siemens işbirliğiyle Türkiye’ye ilk Rapid Charger cihazlarının kurulacağı, 300 kW çıkış gücüyle çalışan bu hızlı şarj ünitelerinden 50 adet satın alınacağı duyurulmuştur. Proje hayata geçerse, elektrikli araçların 25 dakika gibi kısa bir sürede şarj edilmesi mümkün olabilecektir.

İstanbul’da Kaç Adet Şarj İstasyonu Var?

Türkiye’deki araç şarj istasyonlarının %37’sine ev sahipliği yapan İstanbul’da, 2022 verilerine göre 600 civarında elektrikli araç şarj istasyonu bulunur.

Ankara’da Kaç Adet Şarj İstasyonu Var?

Yetkililer tarafından yapılan açıklamalara göre Ankara’da 300 kadar elektrikli şarj istasyonu mevcuttur.

İzmir’de Kaç Adet Şarj İstasyonu Var?

İzmir’de 2022 itibariyle 300 dolayında araç şarj istasyonu yer alır.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Kaç Kw?

AC türündeki, ev tipi tek faz şarj cihazları, 3,5 kW veya 7 kW kapasiteye sahip çeşitlere ayrılır. Üç faz (trifaze) AC şarj üniteleri, 11-22 kW gücündedir. DC şarj istasyonlarının kapasitesi 24 kW- 180 kW arasındadır. Türkiye’de henüz bulunmayan DC Rapid Charger üniteler, 350 kW’a kadar güce ulaşabilir.

Şarj İstasyonu Eve Kurulabilir mi?

Elektrikli araç şarj istasyonu eve kurulabilir. Tablet ve cep telefonunuzu nasıl şarj ediyorsanız, elektrikli aracınızı da aynı biçimde evde şarj etmeniz mümkündür. Bunun için gerekli ekipmanların kurulumunu gerçekleştiren araç markaları olduğu gibi, şarj noktası kurulum işlemi yapan özel firmalar da mevcuttur. Aracın bataryasına yanlış elektrik akımı verilmesinden dolayı meydana gelebilecek zararların önüne geçmek için, kurulumun profesyonel teknik ekipler tarafından yapılması büyük önem taşır.

Elektrikli Şarj İstasyonları Nasıl Kurulur?

Bireysel kullanım amaçlı şarj noktası kurulurken, öncelikle şebekenin kaç faz olduğu ve araç bataryasının kaç kW’a kadar şarjı desteklediği öğrenilmelidir. Tesisata ve aracın kapasitesine uygun şarj cihazı seçilmesi gerekir. Fiyatlar döviz kuruna göre değişmekle birlikte, günümüz şartlarında ev tipi prizlere bağlanarak kullanılabilen, AC türü, tek faz 3,5 kW hızındaki şarj sistemiyle çalışan şarj cihazlarının, kurulumu ile birlikte piyasadaki en düşük maliyeti 5000 TL civarındadır. Bunlar bir otomobilin bataryasını ortalama 20 saatte tamamen doldururken, daha yüksek hızda şarj edebilen AC altyapılı, tek faz 7 kW kapasitesindeki şarj cihazları ile bu süreyi 10 saate düşürmek mümkündür. Sanayi tipi prizlerle kullanılabilen bu sistemin maliyeti 7 ila 10 bin TL arasında değişir. 11-22 kW hızındaki üç faz şarj cihazlarının kurulumu ise üçlü sigorta duvar montajı ve izolasyonlu tesisat bağlantı kablosu gerektirir, cihazların kalitesine göre 4 binden 30 bin TL’ye kadar değişen fiyat aralığında yapılabilir. Evde kurulan tek faz şarj noktalarında 10-20 saatte şarj ettiğiniz aracınızı, dışarıdaki istasyonlarda 1 saat gibi kısa bir sürede şarj edebilirsiniz. Özellikle DC şarj ünitesine sahip istasyonlarla kıyaslandığında, evinizdeki akımın düşük olması sebebiyle karşılaşılan bu süre farkı sizin için sorun yaratmayacaksa, aracınızı evinizde de şarj edebilirsiniz.

Kamuya hizmet vermek amacıyla şarj istasyonu kurmanın çeşitli mecburiyetleri vardır. Şartlardan ilki, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun verdiği elektrikli araç şarj hizmeti lisansına sahip olmaktır. Bunun yanında şarj istasyonu işletebilmek için iş yeri açma ve çalışma ruhsatınız bulunmalı, tüm düzenlemeleri bu ruhsatın gereklerine uygun şekilde yapmalısınız. Ödeme ve fiyat tablosunu EPDK’ya aktarabilmek için dijital sistem oluşturulması, kurulum bilgilerinin ve işletmeyle ilgili değişikliklerin dağıtımcıya bildirilmesi de yine gerçekleştirilmesi gereken koşullardan bazılarıdır.

Elektrikli Şarj İstasyonu Kurmanız için 3 Sebep

  • Şarj noktası kurulumu evinizin kendi belirlediğiniz yerinde, birkaç saat gibi bir sürede tamamlanabilecek kadar basittir.
  • Bu işlemden sonra dışarıdaki şarj istasyonlarına gitmenize gerek kalmayacaktır.
  • Fosil yakıtlarla karşılaştırıldığında, yakıt giderlerini düşürür ve kurulum maliyetini kısa zamanda telafi eder.

I-REC Sertifikası Nedir?

I-REC yani Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası, kullanılan elektriğin rüzgar ve güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynakları yoluyla üretildiğini kanıtlayan sertifikadır. I-REC Sertifikası’nı uygun şartları yerine getirerek alabilir, bu şekilde güneş ve rüzgar santrallerinde üretilen elektriğin kullanımını yaygınlaştırarak, doğanın korunmasına katkı sağlayabilirsiniz.

Siz de eski aracınızı satarak elektrikli otomobile geçiş yapmak istiyorsanız, Otonakit tam size göre. Otomobilinizi en yüksek karla elden çıkarmak için Otonakit’ten fiyat teklifi alın, satış işlemini en kısa sürede ve güvenilir yoldan tamamlayın.

Arabam Kaç Para

Etiketler