Tüvtürk Araç Muayene Süreci Nasıl İşler?

tüvturk randevu, araç muayenesi randevu, araç muayene, muayne randevu, tüvtürk muayene, araç muayene ücreti, araç muayene sorgulama, tüvtürk randevu alma,

Trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz taşıtların 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 34. maddesi gereğince ilgili yönetmeliklerde belirtilen belirli periyotlarda yetkili ve görevli kuruluş tarafından muayenesi yapılmalıdır. Tüm Türkiye'de araç muayenesinde yetkili ve görevli tek kuruluş TÜVTÜRK’tür. Araçların muayenesinin düzenli ve eksiksiz olarak yapılması, muayene süresi gelmese bile sürecilerin kendi kendine yapabilecekleri, trafikteki herkesin güvenliği için oldukça önemlidir. Çünkü, araçların düzenli olarak muayeneden geçmesi araçlardan kaynaklı trafik kazaları sayısını azaltır. Ayrıca aracınızın ömrünü uzatır ve değerini artırır. Araç muayenesinin ne zaman yapılacağı, TÜVTÜRK’ten randevu alma sürecinin nasıl işlediği, işlem sırasında istenen belgeler ve nelerin kontrol edildiği, muayeneden önce nelerin yapılması gerektiği hakkında bilgi edinmek için detaylara göz atabilirsiniz.

Araç Muayene İşlemleri Zamanında Yapılmalı

Karayolları Trafik Kanunu’na göre teknik şartlara uyup uymadığı konusunda zamanında muayenesi yapılmayan taşıtların trafiğe çıkması halinde idari para cezası uygulanır. Hangi aracın muayenesinin ne zaman yapılacağı Araç Muayene İstasyonlarının Açılması, İşletilmesi ve Araç Muayenesi Hakkında Yönetmelik’in 14. maddesinde belirtilmiştir. Hem cezai işlemle karşı karşıya kalmamanız hem de taşıtınızın ve trafiğin daha güvenli işlemesi için muayene işlemlerini zamanında yapmalısınız.

“Araç muayene periyodları nasıl belirlenir?” diye merak ediyorsanız tıklayın.

Borcu Olan Araçların Muayene İşlemleri Yapılmaz

TÜVTÜRK, muayene randevusu alınırken sistem üzerinden muayeneye girecek aracın vergi borcu, ödenmemiş trafik para cezası ve OGS/HGS geçiş ücreti cezası ve zorunlu trafik sigortası bulunup bulunmadığını sorgular. Sorgulama sonucunda sayılan borç türlerinden en az birinin bulunduğu tespit edilen ve zorunlu trafik sigortası olmayan araçlara randevu verilmez.

Araç Muayenesi için Gerekli Belgeler

Araç muayenesi için randevu aldığınız TÜVTÜRK muayene istasyonuna giderken yanınızda bulunması gereken bir takım belgeler vardır. Aşağıda belirtilen belgelerin eksik olması durumunda muayene işleminiz yapılmaz. Bu belgeler:

 • Ruhsat (Trafik Tescil Belgesi)
 • Trafik Sigortası Poliçesi
 • Aracı muayeneye götüren kişi aracın sahibi değilse nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet
 • LPG/CNG’li araçların yakıt tankı üzerindeki bilgilerinin okunur olması ve LPG/CNG tadilatı sonrasında gelinen muayeneler için Yakıt Sistemi Montaj Belgesi

“Sıfır araçların muayeneleri ne zaman yapılır?” diye merak ediyorsanız tıklayın.

Araçta Bulunması Gereken Ekipmanlar

Trafiğe çıkan taşıtların sürücülerinin kaza, yangın gibi durumlarda ilk müdahaleyi yapabilmesi ve trafik güvenliğini sağlayabilmesi için bazı malzemeleri araçta bulundurmaları gerekir. Bu malzemelerin araçta bulundurulmadığının tespiti durumunda yasal yaptırımlar uygulanır. Bu konuda bilgi sahibi olup da araç muayenesi için neler gerekli olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Araç muayenesi sırasında da bu malzemelerin bulunup bulunmadığına bakılır. Bu malzemelerden araç muayenesi için gerekenler, araç sınıfına göre değişen zorunlu ekipmanlar, ilk yardım çantası, üçgen reflektör (motosikletler ve motorlu bisikletler hariç 2 adet), yangın söndürme cihazı ve stepnedir.

TÜVTÜRK Randevu Süreci

Araçların muayene sürecini başlatabilmek için TÜVTÜRK’ten randevu alınması gerekir. TÜVTÜRK randevu alma sürecini kolaylaştırmak için gerekli tedbirleri almıştır. Araç muayene randevusu almak isteyenler online ortamda TÜVTÜRK’ün internet sitesinden, e-devlet kapısı üzerinden veya 0850 222 88 88 numaralı telefondan randevu oluşturabilir. Müsaitlik durumuna göre, istenilen TÜVTÜRK araç muayene istasyonu seçilebilir.

TÜVTÜRK’e Gitmeden Önce Kontrol Edilmesi Gereken Noktalar

Muayene zamanı yaklaşan bir aracın muayeneye hazır olması için gerekli tedbirleri almak, muayeneye kabulü ve muayeneden geçebilmesi için önemlidir. Muayeneye gelirken belirtilen belgelerin asıllarını yanınıza almanız ve muayene öncesinde aşağıda belirtilen kontrolleri yapmanız basit sebeplerden dolayı muayenenin olumsuz sonuçlanmasını engellemeye yardımcı olur. Bu kontroller:

 • Geçerli bir randevunuzun bulunup bulunmadığı
 • Borç durumu
 • Araçta tadilat varsa, bu tadilatın onaylı ve EGM’ye tescilli olup olmadığı
 • EGM kayıtlarında belirtilen “Şasi Numarası”nın aracın gövdesi üzerinde belirtilen ile aynı ve tam olup olmadığı
 • Aracın cinsine uygun olarak bulunması gereken, üçgen reflektör ve yangın tüpü gibi araç donanımlarının tam olup olmadığı
 • Lastiklerin diş derinliğinin yeterli olup olmadığı ve lastiklerde aracın güvenliğini tehlikeye atacak bir hasar ve yıpranmanın olup olmadığı
 • Aracın sinyallerinin, ön, arka ve iç aydınlatma sistemlerinin sorunsuz bir şekilde çalışıp çalışmadığı ve far ayarlarının doğru yapılıp yapılmadığı
 • Emniyet kemerlerinin, tam, çalışır durumda ve ilgili yönetmeliklerde belirtilen özelliklere sahip olup olmadığı,
 • Aracın ön ve varsa arka silecek sistemlerinin ve korna gibi elektrik aksamlarının çalışıp çalışmadığı
 • Aynalar
 • Minibüs ve otobüslerde yeterli adette acil çıkış çekicinin ve acil çıkış levhalarının bulunup bulunmadığı
 • Aracın Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde belirtilen genişlik, yükseklik ve uzunluk gibi boyutlara sahip olup olmadığı
 • Tüm frenlerin dengeli bir şekilde tutup tutmadığı
 • Aracın renginin ruhsatta belirtilen ile aynı olup olmadığı
 • Plakalarda delik ve işlem olup olmadığı
 • LPG/CNG’li araçlarda yakıt sisteminin sorunsuz çalışıp çalışmadığı ve tankın ömrünün dolup dolmadığı

LPG’li Araçlar Muayene Öncesi Ne Yapmalıdır?

Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmeliği’ne göre yakıt sistemlerinde likit petrol gazı (LPG) kullanan araç sahipleri, muayene öncesinde araçlarının bir takım gerekliliklere sahip olup olmadığını kontrol etmelidir. LPG’li araçların sağlaması gereken genel kurallar aşağıdaki gibidir:

 • LPG yakıt sistemi kesinlikle gaz sızdırmamalıdır.
 • LPG yakıt sisteminin tüm elemanları işlevlerini güvenli ve doğru bir şekilde yerine getirmelidir.
 • Sistemin, aracın yük indirme ve yükleme gibi çalışma şartlarında oluşabilecek hasarlardan asgari düzeyde etkilenecek şekilde montajı yapılmış olmalıdır.
 • Tüm üniteler ayrı ayrı tip onaylarına sahip olmalıdır.
 • Araçtaki hiçbir donanım LPG yakıt sisteminin çalışmasını olumsuz yönde etkilememelidir.
 • Sistemin tüm bağlantı ve üniteleri, aracın ısı izolasyonu yapılmadı ise ısı kaynakları ve egzozdan minimum 10 cm uzakta olmalıdır.
 • Elektrik tesisatı ile araç gövdesi arasında yalıtım olmalıdır.
 • Sistemin hiçbir ünitesi aracın boyutlarını ve bütünlüğünü değiştirecek biçimde olmamalı ve monte edilmemelidir.
 • Sistemin tüm bağlantılarının yerleri kolayca muayene edilebilecek konumlarda olmalıdır.

Gaz Sızdırmazlık Raporu yürürlükten kaldırıldığı için LPG’li araç sahiplerinden muayene istasyonlarında buna yönelik bir belge istenmez. LPG tankının süresi biten araç sahipleri, ilk muayeneden önce tanklarını değiştirmişlerse, muayeneye gelirken Yakıt Sistemi Montaj Belgesi getirmelidir. Eğer LPG tankının değişmesi gerektiği muayene sırasında tespit edilir ve raporda kusur olarak belirtilirse, ikinci muayeneye ilk muayeneden sonra alınan bir Yakıt Sistemi Montaj Belgesi ile gidilmelidir.

Araç Muayenesi için Randevu Süreci

TÜVTÜRK’ten yukarıda belirtilen yöntemlerden size en uygun olanı aracılığıyla ücretsiz olarak randevu alabilirsiniz. TÜVTÜRK’ün mobil veya masaüstü internet sitesinden randevu almayı seçenler şu yolları izleyebilir:

 • Ücretsiz TÜVTÜRK randevu sistemine girerek açılan sayfada girilmesi istenen araç plaka numarası, ruhsat seri ve numarası bilgilerini girerek ve aracınızı muayene ettirmek istediğiniz şehri seçerek devam butonuna tıklayın.
 • Açılan sayfada “Genel Muayene ve Muayene Tekrarı”, “Tadilat Muayenesi”, “Tespit Muayenesi” seçeneklerinden durumunuza uygun olanı seçin.
 • Muayene gününü, muayene geçerlilik tarihini girin.
 • Açılan sayfada karşınıza müsaitlik durumları çıkan istasyonlardan muayene yaptırmak istediğiniz istasyonu seçin
 • Açılan ekrandan müsait muayene saatini seçin.
 • Son olarak iletişim bilgilerinizi girin, randevu özetinizi inceleyin ve onaylayın.

Randevu alındıktan sonra iptal, erteleme ve randevu bilgilerini sorgulama olanağı vardır. Randevu alırken hiçbir şekilde araç muayene ücreti istenmez.

Siz de aracınızı sorunsuz ve hızlı bir şekilde en doğru fiyata satmak istiyorsanız uzman ve deneyimli kadrosuyla kaliteli ve güvenilir hizmet sunan Otonakit’ten online teklif alın.

Arabam Kaç Para

Etiketler