Yurt Dışından Araba Getirmek Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

yurt dışından araba getirmek,

Günümüzde bireysel araçlar oldukça yoğun bir şekilde kullanılır. Çok sayıda otomobil markası ve her bir markanın da kendi içerisinde ayırdığı modelleri bulunur. Araç konusunda seçeneğin bu kadar çok olması sürücü adaylarında kararsızlığa neden olabilir. Diğer yandan dövizdeki dalgalanma ve ülkemizdeki vergi uygulamaları nedeni ile araç fiyatları göreceli olarak sürekli değişmektedir. Çok sayıda kişi, Türkiye’den araç satın almak yerine almanyadan araba getirmek gibi seçeneklerin daha ekonomik olacağını düşünebilir. Fakat yurt dışından araba getirmek için birçok hususa dikkat edilmesi ve gerekli hukuki işlemlerin yapılması zorunludur.

Yurt Dışından Nasıl Araba Getirebilirim?

Kağıt üzerinde aslında daha avantajlı olan yurt dışından araç getirmek beraberinde bazı şartları da zorunlu kılar. Yurt dışından satın alınmış bir aracı Türkiye’ye getirebilmek için, aracın başka ülkeden faturalı bir şekilde satın alınmış olması gerekir. Sonrasında yurt dışından gelen araçlar gümrüğe sokularak gerekli işlemler başlatılır. Aracı gümrükten teslim alabilmek için, ÖTV ve KDV gibi vergilerin ödemesinin yapılması gerekir. ÖTV, aracın vergi haricindeki fiyatı üzerinden belirlenir. KDV ise, aracın bütün ücret hesaplamalarının yapılması sonrasında ortaya çıkan fiyat üzerinden hesaplanır ve bu oran bütün ücretin %18’idir. Yurt dışı araç fiyatları gümrük aşamasında vergilendirme oranlarına etki eder.Farklı araç tipleri ve kasaları nedeniyle ödemeler değişiklik gösterebilir, çeşitli ödemelerin yapılması gerekebilir. Bütün ödeme işlemleri yapıldıktan sonra, araca ait ruhsatın ve plakanın çıkarılması gerekir. Yurt dışından araç getirmek isteyen sürücünün ikameti, aracın kayıtlı olduğu ülkede olmak zorundadır.

Yurt Dışında Araba Almanın Şartları Nedir?

Yurt dışından araba almak ve Türkiye’ye getirip Türkiye’de kullanmak birçok sürücünün merak ettiği konulardandır. Yurt dışından araba satın alabilmek için öncelikle söz konusu ülkede ikamet ediyor olmak gereklidir. Sürücünün ülke içerisinde en az 185 gün kalmış olması zorunludur ancak bu 185 günün kesintisiz olması zorunlu değildir. Yani toplamda 185 gün sınırını sağlayabiliyor olmak önemlidir. Yurt dışında emekli olmuş kişilere bu 185 gün sınırı uygulanmaz. Yurt dışından araç getirme şartları sağlandıktan sonra sürücüler, araçlarını Türkiye’ye getirmek için gerekli işlemlere başlayabilirler.

Hangi Ülkelerden Türkiye’ye Araç Getirilir?

Yurt dışından Türkiye’ye araç getirmek isteyen sürücüler, ikamet ettikleri, oturma izinlerinin olduğu bir ülkeden araç getirebilirler. Avrupa Birliği ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği’ne üye olan ülkelerden araç getirmek isteyen sürücüler için avrupadan araba getirmek sadece ikamet ettikleri yerin dışında olan ve bu birliklere kayıtlı olan araçlarla sınırlıdır. Amerika’dan, Fransa’dan ya da almanyadan türkiyeye araba getirmek isteyen sürücülerin, kendi ülkelerinde oturma izninin ve vatandaşlığının olması yeterlidir.

Yurt Dışından Vergisiz Araç Getirebilen Kişiler Kimlerdir?

Bazı ayrıcalıklı kişiler, yurt dışından satın aldıkları araçları herhangi bir vergi ödemesi yapmadan Türkiye’ye getirebilirler. Yurt dışından vergisiz bir şekilde araç getirebilen kişiler şu şekildedir:

  • Türkiye Cumhuriyeti tarafından yurt dışına bir görevi yerine getirmesi amacı ile gönderilmiş kişiler.
  • Yurt dışında yaşamakta olan birinin ölmesi durumunda, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan ve vatandaşlığı olan yasal mirasçılar.
  • Türkiye dışında 2 sene boyunca başka bir ülkede yaşamış ve yeniden Türkiye’ye yerleşecek olan kişiler.
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçen ve ikametgahını daimi olarak Türkiye’ye taşıyan kişiler.

Engelli Raporu ile Yurt Dışından Araba Getirme Nasıl Gerçekleşir?

Engelli olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşların yurt dışından araç getirmesi standart prosedürlerden farklı şekilde işler. Engelli raporu ile yurt dışından araç getirmek için belirli şartların karşılanıyor olması gerekir. Kişinin engelinin niteliği bu konuda büyük önem taşır. Sadece ortopedik olarak engelli olan kişiler bu prosedürlere tabi tutulur, zihinsel engeli olan vatandaşlar bu uygulamaya dahil edilmez. Ortopedik engel, kişinin doğuştan ya da sonradan herhangi bir nedenle iskelet, kas ve sinir sistemi yapısının bozulması sonucu ortaya çıkan fiziksel yetersizliği ifade eder. Engelli bir bireyin yurt dışından araç getirebilmesi için H sınıfı ehliyet sahibi olması gerekir.

Yurt Dışında Çalışanlar Araba Getirebilir mi?

Yurt dışından araba getirmek isteyenler yurt dışındaki durumlarının bu sürece etki edip etmediğini sıklıkla merak eder. Bu kişilerin yurt dışına çalışıyor olup olmaması herhangi bir şey ifade etmez. Bir sürücünün yurt dışından araç getirip, Türkiye’de kullanması için, söz konusu ülkede oturma izninin, varandaşlığının olması gerekir. Kişinin söz konusu ülkede ikamet ediyor olması, kesintisiz olmamak şartıyla bu ülkede 185 gün boyunca ikamet ediyor olması gereklidir.

Yurt Dışından Alınan Aracı Başkası Getirebilir mi?

Yurt dışından araba almak isteyen sürücüler, bazı durumlarda, yurt dışında satın aldıkları aracı, bir başkasının Türkiye’ye getirmesini isteyebilir. Bu gibi durumlarda bütün prosedürler aynı şekilde işlemeye devam eder. Herhangi farklı bir şart gerekmez. Fakat aracı satın alan kişinin de aracı Türkiye’ye getirecek olan kişinin de 185 gün boyunca yurt dışında olması zorunludur. Bu 185 gün süresi kesintisiz olmak zorunda değildir.

Çifte Vatandaş Yabancı Plakalı Araç Alabilir mi?

Çifte vatandaşlığı olan Türkiye vatandaşları, yurt dışından yabancı plakalı araç satın alabilirler. Çifte uyruklu kişiler satın aldıkları bu aracı Türkiye’ye getirebilirler. Bu durumda herhangi farklı bir prosedür işlenmez. Bütün aşamalar standart yurt dışından araç getirme işleminde olduğu gibi ilerler.

Yurt Dışından Araba Getirme Konusunda Ön Beyan Nedir?

Yurt dışından araba getirme şartları arasında yer alan ön beyan, araca ait bilgilerin karşı tarafa sunulmasıdır. Yurt dışından getirilen araçlar ilk olarak gümrükte bekletilir. Bu aşamada gerekli ödemelerin (KDV, ÖTV) yapılması gereklidir. Ayrıca bu aşamada sürücünün araca dair bilgileri beyan etmesi gerekir. ‘Taşıt Ön Beyan’ uygulaması sayesinde sürücüler yola çıkmadan önce, araçlarını sisteme kayıt ettirebilir. Yola çıkmadan araçlarını sisteme kaydettiren sürücüler, gümrük işlemleri sırasında araca ait bilgileri tekrardan beyan etmek durumunda kalmazlar. Bu uygulama, yurt dışından araç getirme işlemlerinin daha hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleşebilmesine olanak tanır.

Yurt Dışından Araba Getirmek İçin Gümrük Vergisi Ne Kadar?

Gümrük fiyatları yurt dışından araç getirmek isteyen birçok sürücünün merak ettiği konulardandır. Yurt dışından getirilen araçların yapılması gereken ödemeleri gümrük aşamasında yapılır. ÖTV, ve KDV aracın silindir hacmi gibi ödemelerin bütününe gümrük vergisi adı verilir. Vergi hesaplama aracın niteliğine göre değişiklik gösterir. Sürücüler ne kadar vergi ödeyeceklerini öğrenmek için kendi araçları üzerinden hesaplama yapabilirler. Yurt dışından Türkiye’ye getirilen arabalarda, araç gümrük vergisi hesaplama için şu kalemler kullanılır:

  • KDV
  • ÖTV
  • Söz konusu aracın silindir hacmi
  • Aracın ÖTV dahil satış fiyatı

İkinci El mi, Yurt Dışından Araba Almak mı Mantıklı?

Birçok sürücü, Türkiye’den ikinci el bir araba satın almak ve yurt dışından araba getirip tr plaka almak arasında gidip gelir. Sürücülerin araba satın almadan önce bu denli düşünmesi, Türkiye’deki araç fiyatlarının sürekli olarak dalgalanması ve yüksek vergilerdir. Her iki seçeneğin de bazı artıları ve eksileri vardır. Kişi, kendi imkanlarını değerlendirerek bu iki alternatifte birini seçip araba sahibi olabilir. Eğer yurt dışından getirilecek araç gümrük vergisiz olarak getiriliyorsa, bu durumda yurt dışından araç getirmek çok daha avantajlıdır. Fakat yurt dışından getirilmek istenen araca gümrük vergisi de yansıtılıyorsa, bu durumda Türkiye’den bir ikinci el araç satın almak daha ekonomik olacaktır. Sürücüler kendi imkanları doğrultusunda hareket ederek daha uygun bir şekilde araç satın alabilir.

Yurt Dışından Alınan Araba Türkiye’de Satılabilir mi?

Son bir yılının en az 185 gününü yurt dışında geçirmiş olan kişiler, Türkiye’ye getirdikleri aracı en fazla 730 gün boyunca kullanabilirler. Bu süre sonrasında kişiler araçlarını Türkiye sınırları dışına çıkarmak zorundadır. Türkiye’ye geçici süreyle getirilen araçların, Türkiye sınırları içerisinde satılması ya da devredilmesi mümkün değildir.

Siz de yeni bir araç satın almak için kendi aracınızı satmayı düşünüyorsanız, Borusan güvencesiyle hizmet veren Otonakit’ten online teklif alın, hızlı ve kolay bir şekilde tüm işlemlerinizi tamamlayın.Arabam Kaç Para

Etiketler